Mark Andy po raz kolejny wspiera studentów: badania do pracy inżynierskiej na maszynach produkowanych przez firmęPoprzedni artykuł 

Michał Mokrzycki, Mark Andy Senior Print Instructor i Julia Wojciechowska przy maszynie Mark Andy Digital Pro 3
Michał Mokrzycki, Mark Andy Senior Print Instructor i Julia Wojciechowska przy maszynie Mark Andy Digital Pro 3

Od wielu lat firma Mark Andy podejmuje szereg działań, które mają szerzyć wiedzę technologiczną wśród uczniów i studentów. Należą do nich spotkania, (często o charakterze warsztatowym), konkursy (m.in. Mark Andy Student Awards) oraz staż w jej polskim oddziale. W tym roku ww. inicjatywy zostały wzbogacone o kolejną - firma wsparła studentkę Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej Julię Wojciechowską, przy testach badawczych do jej pracy inżynierskiej. Porównywała w niej druk fleksograficzny i tonerowy.

„Było nam bardzo miło wesprzeć Julię podczas testów do jej pracy inżynierskiej. Przeprowadziliśmy je wspólnie z firmami DuPont, Flexmar i drukarnią Albi 2002, która jest użytkownikiem naszych maszyn – mówi Lena Chmielewska-Bontron, European Marketing Manager Mark Andy. – Wiemy, że studenci poszukują tego rodzaju możliwości, my zaś zawsze chętnie otwieramy przed nimi swoje drzwi. Miło nam również, że do projektu włączyli się nasi partnerzy. Firma DuPont dostarczyła płyty fleksograficzne, które zostały naświetlone przez przygotowalnię Flexmar. Z kolei drukarnia Albi 2002 umożliwiła przeprowadzenie testów na maszynie Mark Andy”.

Julia Wojciechowska podkreśla, że studentom nie zawsze łatwo jest znaleźć tego rodzaju pomoc. Wiąże się bowiem ona z zaangażowaniem czasowym, a także – w przypadku materiałów – finansowym. „Firma Mark Andy od razu zgodziła się na udział w tym projekcie. Co więcej, namówiła do tego swoich partnerów. Otrzymałam od niej również duże wsparcie merytoryczne, począwszy od pomysłu mojej pracy inżynierskiej. Miał on pierwotnie dotyczyć porównania techniki fleksograficznej z inną, a ostatecznie porównałam ją z techniką tonerową. Samo badanie było dla mnie bardzo ciekawe, a pracownicy firmy Mark Andy służyli mi na każdym etapie swoją wiedzą, doświadczeniem i pomocą. Przy tej okazji chciałabym więc serdecznie podziękować mojej promotorce – pani Katarzynie Piłczyńskiej, która pomogła mi w tym kontakcie. Ciepłe słowa kieruję również do firmy Mark Andy i jej partnerów, którzy pomogli mi w tym projekcie badawczym”.

„Również dla nas było to miłe, choć zupełnie nowe doświadczenie - dodaje Lena Chmielewska-Bontron. – Ponieważ jednak staramy się od lat podejmować różne działania skierowane do uczniów szkół oraz studentów uczelni poligraficznych, z chęcią wzięliśmy udział także w tym projekcie tym bardziej, że przeprowadzone badania będziemy mogli wykorzystać w naszej pracy. Dziękuję również naszym partnerom za ich zaangażowanie”.

Tomasz Nojszewski, Sales Manager NCE DuPont Image Solutions, dodaje: „DuPont od wielu lat wspiera wszelkie inicjatywy związane z edukacją i rozwojem uczniów oraz studentów. Odbywa się to zarówno na szczeblu globalnym, jak i lokalnym. Kiedy więc usłyszeliśmy o wspólnym projekcie z firmą Mark Andy, naturalnym krokiem było dla nas zaangażowanie się w tę inicjatywę. Zapewniliśmy w tym celu płyty fleksograficzne w technologii płaskiego punktu – Cyrel EASY ESX, zapewniające uzyskanie wydruków w najwyższej jakości. Ponieważ współpracujemy z firmą Mark Andy od lat, już wcześniej byliśmy zapraszani na wspólne seminaria dla studentów. Opowiadaliśmy podczas nich o trendach na rynku technologii płyt fleksograficznych. Kolejnym ważnym dla nas aspektem jest ponad 10-letnia współpraca z Zakładem Technologii Poligraficznych PW. W tym czasie wyposażyliśmy tamtejszą pracownię w kopioramę UVA/UVC oraz wywoływarkę do suchej obróbki płyt w technologii Cyrel FAST. Zapewniliśmy też cykliczne wykłady przedstawicieli naszej firmy dla studentów. Tego typu inicjatywy są istotnym aspektem naszej działalności. Firma DuPont - posiadając blisko 50-letnie doświadczenie w rozwoju płyt dla fleksografii - chętnie dzieli się wiedzą na ten temat nie tylko z klientami, ale również ze studentami. Przystąpienie do tego projektu jest jednym z przykładów tego rodzaju działalności”.

Kolejną firmą, która zgodziła się wziąć udział w projekcie, była przygotowalnia fleksograficzna Flexmar. Marek Biedrzycki, właściciel firmy mówi: „Zgodziliśmy się przygotować polimery do wyżej wspomnianego projektu ponieważ wspieramy wszelkiego rodzaju działania edukacyjne. Organizowaliśmy m.in. praktyki dla uczniów w naszej przygotowalni. Kiedy więc firma Mark Andy zwróciła się do nas z prośbą o pomoc dla studentki, nie wahaliśmy się ani przez chwilę. Sprawdziliśmy więc przygotowane przez nią prace i wykonaliśmy dla tego projektu polimery. Zrobiliśmy zatem to, czym zajmujemy się na co dzień wspomagając naszych klientów na każdym etapie przygotowania pracy do druku na maszynach fleksograficznych”.

W celu porównania technik fleksograficznej i tonerowej prace zostały zrealizowane w drukarni Albi 2002 (w kontekście pierwszej z wymienionych) oraz w Centrum Demonstracyjnym Mark Andy w Warszawie (gdzie zainstalowana jest maszyna tonerowa Mark Andy Digital Pro3). Albi 2002 jest użytkownikiem dwóch maszyn fleksograficznych Mark Andy – Performance Series P5 - z których jedna została wykorzystana przy testach. „Nasze wieloletnie doświadczenie, w połączeniu z nowoczesną technologią i odpowiednio wyposażonym parkiem maszynowym dają nam możliwość wyprodukowania najwyższej jakości nośników informacji – mówi Robert Cabaj, właściciel Albi 2002. – Miło nam było również wziąć udział w projekcie badawczym studentki Politechniki Warszawskiej. Zawsze chętnie wspieramy różnego rodzaju działania dotyczące szerzenia nauki i cieszymy się, że i tu mogliśmy pomóc. Zarówno teraz byliśmy, jak i w przyszłości z pewnością będziemy otwarci na tego typu potrzeby”.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności