Stora Enso sprzedaje zakłady papiernicze Kvarnsveden firmie NorthvoltPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z firmą Northvolt dotyczącego sprzedaży zakładów Kvarnsveden (Szwecja). W kwietniu ub.r. skandynawski koncern ogłosił plan zamknięcia ww. papierni z powodu spadku popytu na papiery graficzne. Założony w 1900 r. zakład wytwarzał papier i celulozę przez ponad 120 lat, do września 2021 r.

Northvolt to europejski dostawca proekologicznych ogniw akumulatorowych. Firma zamierza przekształcić zakłady Kvarnsveden z myślą o produkcji tego typu asortymentu, wykorzystując i dostosowując do niej istniejącą infrastrukturę i budynki. Jak podaje kierownictwo Northvolt, nowo powstały zakład wytwórczy ma rozpocząć działalność pod koniec 2024 roku. Fabryka będzie zatrudniać do 1000 osób. „Polityka zrównoważonego rozwoju to nasz priorytet, któremu jesteśmy wierni nawet w trudniejszych czasach. Z tego względu, zaraz po podjęciu decyzji o zamknięciu naszej szwedzkiej papierni, rozpoczęliśmy poszukiwania nowego właściciela, który byłby w stanie kontynuować proekologiczną misję Stora Enso realizowaną od lat w zakładach Kvarnsveden, także z korzyścią dla lokalnej społeczności. Podobnie jak Stora Enso, firma Northvolt dostarcza nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, wspierające przyjazną dla środowiska przyszłość. Na mocy zawartego porozumienia, fabryka Kvarnsveden stanie się zalążkiem dalszych wzrostów dla jej nowego właściciela i z korzyścią dla pobliskiego miasta Borlänge” – mówi Per Lyrvall, Country Manager w Stora Enso, odpowiedzialny za rynek Szwecji.

Jak podkreśla Stora Enso, zakłady Kvarnsveden mają wiele zalet, przede wszystkim wysoko wykwalifikowaną kadrę, ale też linię kolejową, łączność z krajową siecią energetyczną i dostępność do czystej wody. Nowy właściciel zapewnia, że zakłady będą w 100% bazowały na „czystej” energii, produkując zarówno materiały katodowe jak i wspomniane wcześniej ogniwa.

Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO firmy Northvolt, mówi: „Od chwili powstania naszej firmy koncentrowaliśmy się na produkcji ogniw w obiegu zamkniętym. Jednak w tym przypadku po raz pierwszy będziemy mieli do czynienia z adaptacją całego, istniejącego już zakładu produkcyjnego. Kvarnsveden ma dostęp do sieci energetycznej, wód przemysłowych i posiada szerokie know-how produkcyjne w kontekście regionu, w którym jest zlokalizowana. Dzięki temu jest to optymalne miejsce dla planowanej przez nas gigafabryki. Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością otwarcia zupełnie nowego rozdziału w historii miasta Borlänge jako działającego w skali globalnej ośrodka przemysłowego”.

Obie strony oczekują, że finalne porozumienie w sprawie przejęcia zostanie podpisane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Pewna część infrastruktury Kvarnsveden, w tym bojler, podlega osobnemu procesowi sprzedaży i nie została uwzględniona w umowie z Northvolt. W kontekście finansowym wpływ transakcji na zysk operacyjny EBIT firmy Stora Enso bądź jej zadłużenie netto nie jest postrzegany jako istotny.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności