Tomasz Murawski zwycięzcą konkursu na prelekcję „Pyrkonowa strefa naukowa”Poprzedni artykuł 

Tomasz Murawski
Tomasz Murawski

Zapewne zastanawiacie się, którą z ośmiu prezentowanych prelekcji będziecie mogli usłyszeć podczas nadchodzącego Pyrkonu, prawda? Nie będziemy trzymać Was w niepewności i już zaspokajamy Waszą ciekawość!

Wszystkie biorące udział w konkursie propozycje prelekcji były niezwykle ciekawe, a przygotowane przez uczestników filmy zdecydowanie zachęcały do zapoznania się z tematem bliżej. Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Pyrkonowiczom dziękujemy zaś za oddane głosy!

Zwycięzca bierze wszystko!

Zgodnie z wolą Pyrkonowiczów, zwycięzcą konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa” zostaje… (tak, jednak odrobinę stopniujemy napięcie!)… Student Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Tomasz Tadeusz Murawski ze swoją prelekcją “Teoria barw – fizyka codziennego widzenia”.

Jeszcze raz przypominamy Wam opis prelekcji:

Mimo że większość z nas widzi, to niewiele osób wie więcej o naukowych podstawach naszego widzenia. Nie mówię tu tylko o podstawach, takich jak budowa oka czy wyświetlaczy, a fizycznym opisie przestrzeni barwy, pomiarach spektrofotometrycznych koloru czy modelach matematycznych adaptacji. W prelekcji przedstawię słuchaczom ogólny zarys tego, jak współcześnie rozumiemy barwy, jakim cudem jesteśmy w stanie ocenić obiektywnie wrażenie powstające w mózgu czy jak możemy udowodnić przed sądem, że zieleń na wydrukowanym plakacie jest inna od tej, którą zamówiliśmy.

To jednak nie wszystko!

Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że po zapoznaniu się ze wszystkimi Waszymi zgłoszeniami, zapadła decyzja, iż jeszcze jeden z uczestników dołączy do grona prelegentów Strefy Naukowej. Tym szczęśliwcem jest grupa Nauka po głębszym ze swoim wystąpieniem o tym “Jak (nie)żyć w kosmosie”.

Opis ich prelekcji również przypominamy:

Jak mówi stare ludowe porzekadło – najwięcej wypadków zdarza się w domu. Podstępne klocki na dywanie, woda tak twarda, że nokautuje podczas kąpieli, zapomniana kanapka, która postanowiła założyć własną cywilizację w lodówce… Jeśli udało wam się przeżyć i brakuje wam adrenaliny, nic straconego – kosmos posiada dziesiątki wyrafinowanych sposobów na to, żeby się nas skutecznie pozbyć! Podczas prelekcji będziecie mieli okazję posłuchać grona samozwańczych ekspertów, którzy w zabawny sposób rozłożą (sic!) temat życia i śmierci podczas eksploracji kosmosu na czynniki pierwsze. Dlaczego napoje gazowane w rakietach to zły pomysł? Jaki organizm mógłby spokojnie przeżyć podróże międzygwiezdne? Czy hibernacja ludzi jest odwracalna? Jak to jest być asteroidą, dobrze? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zadawanych przez ludzkość od wieków (a przynajmniej premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen) – serdecznie zapraszamy!

Wszystkim uczestnikom konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa” serdecznie dziękujemy za udział oraz włożoną w przygotowanie filmów pracę – jesteście niesamowici i wszystkie Wasze propozycje były nieziemsko ciekawe.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności