Sappi i Xeikon współpracują przy opracowywaniu opakowań oszczędzających zasobyPoprzedni artykuł 

Frank Jacobs, Market Intel i starszy menedżer produktu w Flint Group Digital oraz Alexander Schröder, starszy inżynier ds. zastosowań produktów w Sappi Europe, są pod ogromnym wrażeniem połączenia technologii TITON i rozwiązań Sappi. ©Sappi Europa
Frank Jacobs, Market Intel i starszy menedżer produktu w Flint Group Digital oraz Alexander Schröder, starszy inżynier ds. zastosowań produktów w Sappi Europe, są pod ogromnym wrażeniem połączenia technologii TITON i rozwiązań Sappi. ©Sappi Europa

Sappi, wiodący na świecie producent elastycznych papierów opakowaniowych ze zintegrowanymi barierami i możliwością zgrzewania, połączył siły z pionierem druku cyfrowego, firmą Xeikon, w ramach partnerstwa rozwojowego. Wieloletnia wiedza firmy Sappi w zakresie innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań papierowych oraz dalekosiężna wiedza firmy Xeikon na temat międzysektorowych zastosowań druku cyfrowego i innowacyjnej technologii atramentów idealnie uzupełniały się w tym wspólnym przedsięwzięciu. Wspólnie partnerzy wykonali ważny krok w kierunku bezpośredniego druku na materiałach papierowych i udoskonalenia możliwości recyklingu powstałych elastycznych opakowań.

Producent maszyn cyfrowych Xeikon, oddział Flint Group, ma ponad 30-letnie doświadczenie w technologii druku atramentowego UV i wodnego oraz tonera suchego. Dzięki najnowszym innowacjom w zakresie suchych tonerów, TITON i Xeikon TX500, firma skupiła się na rynku opakowań elastycznych na bazie papieru, który – jak od pewnego czasu raportuje partner Xeikon, firma Sappi – odnotowuje silny wzrost ze względu na popyt na oszczędzające zasoby, nadające się do recyklingu i niezawierające tworzyw sztucznych alternatywy oferowane przez użytkowników końcowych, właścicieli marek i przetwórców.

TITON spotyka się z papierem: nie wymaga dodatkowego lakierowania ani laminowania

Frank Jacobs, Market Intel i starszy menedżer produktu w Flint Group Digital rozumie, że wymagania stawiane atramentom do bezpośredniego druku na materiałach papierowych do zastosowań w sektorze opakowań elastycznych, np. do opakowań do żywności, takich jak te oferowane przez Sappi, są bardzo wysoka: „Oprócz zapewnienia dobrego rezultatu druku, tusze muszą być wyjątkowo odporne w całym procesie pakowania i niewrażliwe na temperaturę, np. w przypadku zgrzewania. Zwłaszcza w przypadku zastosowań w sektorze spożywczym muszą być również bezwonne, pozbawione smaku, bezpieczne dla żywności i odporne na migrację.

Opierając się na zasadach jakości, elastyczności i zrównoważonego rozwoju, Xeikon projektuje, rozwija i dostarcza cyfrowe prasy zwojowe do zastosowań w etykietach i opakowaniach. Te maszyny drukarskie współpracują z różnymi technologiami obrazowania, otwartym oprogramowaniem do obsługi przepływu pracy oraz materiałami eksploatacyjnymi i podłożami dostosowanymi do konkretnego zastosowania. Każdy produkt jest projektowany ze starannym planowaniem pod kątem najlepszego podłoża oraz kombinacji toneru lub atramentu, aby zmaksymalizować wydajność.

Dzięki TITON firma Xeikon spełnia potrzeby branży w zakresie przyjaznej dla środowiska i bezpiecznej dla produktu produkcji opakowań: Nowa formuła tonera łączy w sobie najlepsze cechy tonerów i atramentów UV, łącząc bezpieczne dla żywności i bezwonne właściwości suchego tonera ze specjalną odpornością na chemikalia i mechaniczne ścieranie atramentu UV. Wytrzymuje także temperatury do 220-260°C – co jest niezbędne do zapewnienia integralności opakowania i ochrony produktu. Najważniejszą cechą nowej technologii jest to, że dzięki specjalnej formule TITON można drukować bezpośrednio na papierowych materiałach opakowaniowych, bez konieczności dodatkowego lakierowania czy laminowania w celu zabezpieczenia druku.

Najlepsze wyniki z Seal Silk i AvantGuard S

Oczywiście innowacyjny toner taki jak TITON sprawdza się najlepiej, gdy zastosowane podłoże jest równie innowacyjne i idealnie dopasowane do danego zastosowania. Mając to na uwadze, sensowne było przetestowanie przełomowej technologii z produktami Sappi. Firma posiada najbogatszą ofertę rozwiązań w zakresie opakowań papierowych na rynku. Od rozpoczęcia współpracy pod koniec 2022 roku szeroko zakrojone testy wykazały szczególnie dwie cechy, które szczególnie dobrze współpracują z tonerem:

„Najlepsze rezultaty drukowania osiągnęliśmy dzięki naszym innowacyjnym papierom funkcjonalnym Sappi Seal Silk o gramaturze 67 g/m2 i Sappi AvantGuard S Natural o gramaturze 75 g/m2” – wyjaśnia Sibylle Hajostek , Market Manager Packaging Solutions w Sappi. „Obydwa papiery charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakością i zostały opracowane specjalnie dla rynku opakowań giętkich. Wyniki, które osiągnęliśmy w połączeniu z technologią TITON, nie pozostawiają absolutnie nic do życzenia – ani wizualnie, ani funkcjonalnie. Jednostronnie powlekany, zgrzewany papier Seal Silk jest zalecany do standardowych opakowań elastycznych w szczególności w sektorze spożywczym i niespożywczym, natomiast niepowlekany, zgrzewany papier wysokobarierowy AvantGuard S Natural jest równie odpowiedni do różnych zastosowań w opakowaniach elastycznych na rynku żywności i nieżywności.

Frank Jacobs również jest zachwycony wynikami: „Wydruk, który stworzyliśmy w połączeniu z papierami Sappi, był po prostu fenomenalny! Takie rezultaty na podłożach papierowych można w innym przypadku osiągnąć jedynie przy użyciu druku fleksograficznego”. Wyniki testów przeprowadzonych z właścicielami marek i przetwórcami były tak imponujące, że klient Xeikon, firma ACM Plastic we Włoszech, obecnie na stałe produkuje papier barierowy Sappi. W ACM trwają również wstępne testy, mające na celu przetestowanie innej jakości Sappi, AvantGuard S Gloss: „Wygląda na to, że inżynier w ACM nie mógł się doczekać, aby przetestować więcej substratów firmy Sappi” – z satysfakcją informuje Frank Jacobs o wynikach klienta zapał. „Podobnie jak pozostałe dwa gatunki, AvantGuard S Gloss wykazał jak dotąd najlepsze rezultaty wizualne i funkcjonalne – bez podkładu i lakieru. Delikatnie mówiąc, jest bardzo obiecujący. A jesteśmy dopiero na początku tej podróży!”

Łatwy recykling w strumieniu odpadów papierowych

Obydwaj partnerzy wyruszyli w tę podróż razem – skupiając się na podejściu do natury oszczędzającym zasoby. Zastosowanie podkładu lub lakieru, które czasami jest wymagane, może mieć negatywny wpływ na możliwość recyklingu finalnego opakowania. Szczególnie podłoża papierowe wymagają zazwyczaj podkładu podczas drukowania w technologii atramentowej na bazie wody lub atramentu UV oraz płynnego tonera, aby zapewnić zadowalające rezultaty. Z kolei technologia suchego tonera wymaga zazwyczaj dodatkowej powłoki zapewniającej stabilność mechaniczną w dalszym procesie pakowania i często osiąga swoje granice w zakresie stabilności termicznej.

Dzięki technologii TITON te dodatkowe etapy przetwarzania nie są już konieczne. W połączeniu z rozwiązaniami firmy Sappi na bazie papieru barierowego nadającego się do recyklingu, można łatwo osiągnąć całkowity recykling całego opakowania znajdującego się w strumieniu odpadów papierowych, a następnie odzysk, np. w przypadku zastosowań związanych z tekturą falistą.

Bezpieczeństwo produktów dla właścicieli marek, nowe pola biznesowe dla drukarzy i konwerterów

Jak wykazują liczne testy, technologia spełniła wszystkie kryteria normy Nestlé dotyczącej farb drukarskich do opakowań żywności, polityki wykluczeń EUPIA dla farb drukarskich, rozporządzenia szwajcarskiego, a także tego, co wiadomo na temat niemieckiego rozporządzenia w sprawie atramentu i innych testów migracji śpiewająco. To sprawia, że połączenie technologii TITON i rozwiązań papierowych Sappi jest idealne do szerokiego zakresu zastosowań związanych z bezpośrednim lub pośrednim kontaktem z żywnością. Na przykład obaj partnerzy pomogli właścicielom marek w przejściu na papierowe alternatywy dla opakowań do żywności, takie jak elastyczne opakowania do wypieków, wyrobów cukierniczych, cukru, mąki, ziół i przypraw oraz herbaty.

Technologia ta otwiera nawet nowe obszary biznesowe dla drukarzy i konwerterów: zastosowania, które wcześniej były możliwe tylko w przypadku konwencjonalnych maszyn fleksograficznych, można teraz realizować szybciej i elastyczniej dzięki drukowi cyfrowemu. Firma Xeikon wprowadziła niedawno na rynek maszynę TX500 – nowego członka serii CHEETAH – pierwszą maszynę cyfrową wykorzystującą technologię TITON. Co więcej, w połączeniu z podłożami papierowymi, można zaoszczędzić dodatkowy czas przygotowania do powlekania, laminowania i zwykłej wymaganej konserwacji, a także zapobiec powstawaniu odpadów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań Sappi w formie papierowej ze zintegrowaną funkcjonalnością, odwiedź poniższy link: https://www.sappi-psp.com/de/products/funkcjonalne-papierowe-opakowanie

Na podstawie informacji firmy Xeikon

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności