Odzież robocza powinna sygnalizować kompetencjePoprzedni artykuł 

Przekonujący wygląd jest istotny. Każdy, kto pracuje w rzemiośle, chce być już poprzez swój ubiór postrzegany jako kompetentny specjalista (zdjęcia: Mewa)
Przekonujący wygląd jest istotny. Każdy, kto pracuje w rzemiośle, chce być już poprzez swój ubiór postrzegany jako kompetentny specjalista (zdjęcia: Mewa)

Zadbana i atrakcyjna odzież robocza świadczy o profesjonalizmie - to powszechnie znany fakt. Branża rzemieślnicza nie jest tu wyjątkiem. Dlatego też firma Mewa Textil-Service zapytała w kilku krajach europejskich pracowników zatrudnionych w rzemiośle, co jest dla nich ważne, jeśli chodzi o odzież roboczą. Rzemieślnicy poprzez swoją odzież chcą być postrzegani jako kompetentni profesjonaliści. Niezawodność i profesjonalizm oraz aspekty związane z bezpieczeństwem i komfortem noszenia odzieży znajdują się na samym szczycie listy ich priorytetów.

Kolor i wzornictwo zyskały na znaczeniu

Oprócz wymagań dotyczących funkcjonalności odzieży roboczej, respondenci podkreślali, jak ważne jest dla nich postrzeganie ich stroju roboczego przez inne osoby. Innymi słowy, chrakteryzujący się odpowiednio wysoką jakością strój roboczy rzemieślnika powinien odzwierciedlać wymagania dotyczące jakości prowadzonej przez niego działalności oraz o jego kompetencje w zakresie doradzania klientom w jego branży. Rezultaty ankiety przeprowadzonej przez firmę Mewa wskazują, że rzemieślnicy na ogół ubierają się w pracy w sposób odpowiedni oraz uwzględniają tendencje panujące w modzie. Nikt nie chce nosić ubrań, które nie są twarzowe i eleganckie. Wpisuje się w to trend noszenia odzieży w stylu sportowym, o przylegającym do ciała kroju i ciemnoszarych lub niebieskich odcieniach kolorów.

Łatwe łączenie poszczególnych elementów odzieży

Zasadniczo w dużej mierze to właśnie od danego rodzaju czynności wykonywanych na stanowisku pracy w rzemiośle zależy to, w co ubrany jest pracownik. W przypadku czynności wykonywanych na zewnątrz oraz w warsztacie samochodowym preferowane jest ubieranie się „na cebulkę” tak, by być przygotowanym na wahania temperatury i niekorzystną pogodę. Pracodawcy oczekują zatem odzieży dla swoich pracowników, składającej się z różnych elementów, które można łatwo ze sobą łączyć. Na przykład tak, by oprócz koszulki można było nosić również kamizelkę i kurtkę w identycznym kolorze.

Różnorodność branży budowlanej sprawia, że indywidualne wymagania dotyczące odzieży są także zróżnicowane. Najpopularniejsze są przeciwdeszczowe kurtki noszone podczas prac wykonywanych na zewnątrz, ciepła odzież z polaru oraz przewiewne, oddychające koszulki. Do wykonywania robót wykończeniowych preferowana jest odzież, która jest solidna i wytrzymała. Ulubionym elementem odzieży w warsztacie samochodowym nadal są spodnie-ogrodniczki, natomiast kamizelki są numerem jeden na placu budowy.

R E K L A M A
Decyduje komfort noszenia

Dla każdego, kto pracuje fizycznie ciężko przez cały dzień, najważniejsza jest swoboda ruchów i komfort noszenia odzieży roboczej. Dlatego też zdecydowana większość ankietowanych pracujących w rzemiośle preferuje ubrania wykonane z materiałów, które są maksymalnie przyjazne dla skóry i mają właściwości oddychające. Spojrzenie na modę dotycząca odzieży noszonej na zewnątrz pokazuje, w jakim kierunku zmierza ten trend również w rzemiośle: mocno dopasowany do ciała krój ubrań, ale który jednocześnie zapewnia dużą swobodę ruchów, uzyskiwaną dzięki elastycznym wstawkom lub rozciągliwym tkaninom wykonanym z mieszanych komponentów.

Kieszenie są nieodzowne

Śrubokręty, calówka, portfel, smartfon - odzież robocza dla rzemieślników musi umożliwiać przechowywanie takich przedmiotów. Wystarczająca liczba kieszeni odpowiedniej wielkości, umiejscowionych w odpowiednich miejscach na odzieży miała zasadnicze znaczenie dla respondentów. Dotyczy to w szczególności spodni. W końcu narzędzia robocze trzeba mieć ze sobą również wtedy, gdy nie nosi się kurtki lub kamizelki. Wniosek jest zatem następujący: kieszenie umieszczone z tyłu i na nogawkach spodni powinny być łatwe do zapięcia lub zasunięcia tak, aby ich zawartość nie wypadła podczas kucania lub klęczenia. Do bezpiecznego przechowywania narzędzi pożądane są wzmocnione szwami kieszenie typu cargo lub kieszenie umieszczone na nogawkach spodni. Według opinii większości respondentów dobrze dobrane kieszenie powinny uwzględniać aktualne wielkości telefonów komórkowych, a także rozsądne rozplanowane wnętrza kieszeni, w której można umieścić długopisy lub wizytówki.

Na podstawie informacji firmy Mewa

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności