Drukarnia Sowa: podsumowanie roku 2023Poprzedni artykuł 

Zbliżający się koniec roku 2023 to czas podsumowań, ale przede wszystkim przedstawienia planów, jakie mamy do zrealizowania jako rozwijające się przedsiębiorstwo poligraficzne z ponad 25-letnią tradycją w druku cyfrowym.

Rok 2023 rozpoczął się dla nas dużą inwestycją – zakupem nowoczesnej inkjetowej, cyfrowej, kolorowej maszyny arkuszowej marki Canon – modelu varioPRINT iX3200. Była i do dzisiaj jest to pierwsza instalacja tego modelu marki Canon w Polsce i tej części Europy. Wybór tej maszyny nie był przypadkowy – jest to najwyższej klasy maszyna zapewniająca bardzo wysoką wydajność, możliwość druku pełnego formatu B3, elastyczność i możliwość mieszania mediów w jednym przebiegu. Zastosowanie wysokiej rozdzielczości 1200x1200 dpi w porównaniu do starszych modeli drukujących z rozdzielczością 600x600 dpi daje poprawę jakości druku widoczną gołym okiem. Wydruk jest gładszy, równiejszy, a grafiki bardziej przyjemne dla oka, bez drażniącego rastra. Inwestycja ta świetnie sprawdziła się przy realizacji prac wymagających wysokiej jakości, nieosiągalnej nawet w technice offsetowej.

Podczas roku 2023 mieliśmy przyjemność z naszym działem handlowym gościć na wielu imprezach targowych dedykowanych wydawcom – byliśmy obecni m.in. na Targach Książki organizowanych w: Poznaniu, Białymstoku, Warszawie i Krakowie. Byliśmy również partnerem lokalnego wydarzenia organizowanego w Piasecznie – Festiwalu Pięknej Książki. Dziękujemy za wszystkie spotkania z Państwem. Wierzymy, że dadzą one nowy impuls do działania i przyczynią się do efektywniejszej pracy na linii wydawca-drukarnia. Tym samym mieliśmy również okazję do prezentacji wykonywanych przez nas prac, efektów uszlachetnień lakierem i złotymi foliami, które są realizowane u nas w technice cyfrowej na bezmatrycowej maszynie MGI JETvarnish 3DS+iFOIL.

Na zaproszenie Polskiej Izby Książki oraz Polskiej Izby Druku wzięliśmy udział w dwóch spotkaniach pt. „Zarządzanie rosnącymi kosztami druku książek” ważnej i potrzebnej inicjatywie branżowej będącej odpowiedzią na rosnące ceny kosztów produkcji książek. O istocie standaryzacji i optymalizacji tych kosztów, a także sposobach na uczynienie książki nieco bardziej ekonomiczną rozmawialiśmy w gronie wydawców, przedstawicieli wyżej wymienionych organizacji, drukarń oraz papierni. Podczas drugiego spotkania z tego cyklu, które odbyło się podczas Targów Książki w Krakowie spotkaliśmy się w szerszym gronie i wyszliśmy do Państwa z propozycją konkretnych rozwiązań optymalnych formatów publikacji oraz surowców. Rozwiązania te spotkały się bardzo dużym zainteresowaniem Wydawców. Dzięki temu już kilkanaście procent naszej produkcji podlega pełnemu ustandaryzowaniu – nie tylko formatu i papierów, ale również uszlachetnień. Pragnę w tym miejscu uspokoić wielu naszych klientów, dla których nieszablonowość ich produktów jest znakiem charakterystycznym, standaryzacja nie oznacza z rezygnacji wykonywania książek w niestandardowych formatach czy na wyszukanych papierach.

Również podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie znaleźliśmy się w gronie nagrodzonych drukarń dziełowych (w rankingu pojawiły się zarówno drukarnie cyfrowe jak i offsetowe) – w ramach rankingu organizowanego przez Magazyn Literacki „KSIĄŻKI” otrzymaliśmy 4. miejsce – bardzo dziękujemy za to wyróżnienie i wszystkie oddane na nas głosy. To dla nas bardzo istotne, że doceniają Państwo naszą codzienną pracę i starania wkładane w realizowane przez nas publikacje.

W 2023 roku poświęciliśmy wiele energii na rozbudowę informatycznych systemów zamówień i produkcyjnych. Od kilku miesięcy działa już intuicyjny, ale i bardzo szczegółowy kalkulator na naszej stronie sowadruk.pl. Można w nim skalkulować 98% wykonywanych przez nas książek, również w oprawie twardej. System automatycznie oblicza także koszt różnego rodzaju uszlachetnień, w tym lakierów 2D/3D, lakierów strukturalnych, hot-stampingu 2D i 3D dla folii w różnych kolorach. Z systemu coraz częściej korzystają inne drukarnie, które korzystając z rabatów B2B, zamawiają u nas nakłady dla swoich klientów.

Jak co roku, w podsumowaniu nie może zabraknąć informacji o otaczającym nas rynku. Rok 2023 był dość stabilny jeżeli chodzi o ceny papierów i materiałów poligraficznych. Ceny co prawda nie wróciły do poziomów sprzed dwóch lat, ale spadły średnio o ok. 20%. Niestety obniżki osiągnęły już ekstremum i początek roku 2024 przyniesie pierwsze kilkuprocentowe podwyżki, na razie papierów offsetowych.

Niestety w tym roku z mapy polskich przedsiębiorstw zniknęło wiele drukarni, w tym także kilka większych zakładów. Wiele firm poniosło koszta utrzymania w kryzysie papierniczym stanów magazynowych dla swoich klientów. Na początku roku ceny papieru drastycznie zaczęły spadać, a w magazynach pozostały setki ton drogiego papieru. Co gorsza, nie tylko w magazynach, bo przez kilka miesięcy trzeba było jeszcze odbierać zamówienia, również po starych cenach. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach ten scenariusz się nie powtórzy, bo konsekwencją niekontrolowanych wzrostów cen i marż była zapaść na rynku papierniczym, którą mocno odczuły firmy działające na rynku wydawniczym, a także dystrybutorzy oraz fabryki papieru, zmuszone do zatrzymywania produkcji.

Po wielu latach przerwy w 2024 roku wracają największe na świecie targi poligraficzne DRUPA. Wielu producentów zapowiada nowości, zwłaszcza w obszarze nam najbliższym, czyli druku cyfrowego. Jako że lubimy wyznaczać nowe kierunki, na pierwsze nowe inwestycje nie będziemy czekać aż do targów. Już w najbliższych tygodniach zainstalujemy pierwszą w Polsce w pełni automatyczną maszynę do pełnokolorowych nadruków na bokach książek. To będzie prawdziwa rewolucja w małych i dużych nakładach. Ktoś, kto weźmie do ręki tak pięknie wykonaną książkę, nie będzie w stanie oprzeć się przed jej zakupem, zwłaszcza na prezent. Tak zadrukowane książki zyskają też pośród innych w księgarniach, będą mocno wyróżniały się swoim nowoczesnym, pięknym wyglądem.

W pierwszym kwartale pojawi się u nas również kilka innych maszyn, które zautomatyzują procesy i poprawią naszą wydajność. Jedną z nich będzie trójnóż, który nie tylko będzie obcinał książki ze skrzydełkami, ale będzie je także automatycznie zamykał. Naszymi zakupami będziemy wspierać również polskich producentów urządzeń – w lutym nasz park maszynowy uzupełni kolejna hydrauliczna gilotyna G-73 wyprodukowana przez Grafmasz, będzie to obok Polara, Wohlenberga i Maximy nasza 6 krajarka.

Rok 2023 jest już praktycznie za nami. Był to trudny i bardzo pracowity rok. Po raz kolejny, tym razem pomimo spadających cen jednostkowych, zwiększyliśmy nasze przychody według wstępnych prognoz o ok. 6%. Niestety nadal mierzymy się z znacznymi wzrostami kosztów, zwłaszcza usług, mamy jednak nadzieję, że w nadchodzącym roku będą mniej drastyczne. Wierzymy, że najbliższe lata dzięki trafionym inwestycjom będą dobre zarówno dla naszej firmy jak i naszych klientów.

Na podstawie informacji Drukarni Sowa

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności