Stora Enso rozbudowuje potencjał wytwórczy zakładów w De Lier w zakresie opakowań z tektury falistejPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso poinformowała o otwarciu nowego zakładu wytwarzającego opakowania na bazie tektury falistej, działającego w ramach jej fabryki w De Lier (Holandia). Wchodzi ona w skład przejętej w tym roku przez nordycki koncern De Jong Packaging Group, obecnie funkcjonującej jako część działu Packaging Solutions – pod nazwą Business Unit Western Europe. Firma podkreśla, że nowa inwestycja została zrealizowana z uwzględnieniem rygorystycznych wymogów środowiskowych.

Rozbudowa mocy wytwórczych w De Lier oznacza uruchomienie nowego, drugiego zakładu produkcyjnego w tej lokalizacji, wyposażonego w dwie nowe tekturnice (w ślad za dwiema wcześniej tu pracującymi). W efekcie – jak podkreśla Stora Enso – zakład stał się największą i najbardziej nowoczesną fabryką opakowań na bazie tektury falistej, działającą na obszarze Europy. Wytwarzany tu asortyment obejmuje m.in. opakowania pudełkowe i tacki do świeżej żywności, jak też przeznaczone do zastosowań ogrodniczych, przemysłowych, e-handlu i transportu.

Nowo otwarty zakład uwzględnia szereg proekologicznych rozwiązań, takich jak panele słoneczne o mocy 3,8 MWp zainstalowane na dachu, które pozwolą na dostarczenie energii elektrycznej równej zapotrzebowaniu 1000 gospodarstw domowych. Resztki ciepła generowanego przez tekturnice będą z kolei wykorzystywane do ogrzewania budynków biurowych, stanowiących część fabryki, co – jak podkreśla Stora Enso – w jeszcze większym stopniu zredukuje generowany przez nie ślad węglowy.

„Rozbudowa pozwoli nam zwiększyć udziały rynkowe w obszarze odnawialnych i cyrkularnych rozwiązań opakowaniowych, a jednocześnie zapewnić obsługę naszym klientom z poziomu niezwykle korzystnej lokalizacji w Europie Zachodniej. Bardzo cieszy nas możliwość wzmocnienia pozycji Stora Enso jako silnego regionalnego gracza na europejskim rynku opakowań z tektury falistej” – mówi David Ekberg,Executive Vice President w dziale Packaging Solutions firmy Stora Enso.

Wspierając klientów w realizacji ich celów środowiskowych

Nowa, zbudowana w oparciu o najwyższe standardy jakościowe fabryka została wyposażona w pełni zautomatyzowany magazyn na zwoje z papierem, dwie tekturnice, maszyny do przetwarzania tektury z wielopoziomowym transporterem oraz zaawansowany system zarządzania odpadami. Ponadto wdrożony tu został ulepszony system transportu wewnętrznego, mający zapewnić bezpieczniejsze przemieszczanie produktu z myślą o kolejnych procesach wytwórczych, redukujący zapotrzebowanie na wózki widłowe, tradycyjne stosowane przy tego typu działaniach.

„Rozbudowa zakładów w De Lier o nową fabrykę w znaczący sposób optymalizuje elastyczność i wydajność realizowanych tu procesów i pozwala na lepsze wspieranie klientów w osiąganiu przez nich wyznaczonych celów środowiskowych. Redukcja śladu węglowego i wykorzystanie energii odnawialnej to znaczące kroki naprzód w kontekście naszej polityki zrównoważonego rozwoju, umożliwiające jednocześnie udoskonalenie procesów wytwórczych i zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy” – dodaje Ad Smit, Senior Vice President BU Western Europe w dziale Packaging Solutions firmy Stora Enso.

Zakład w De Lier specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wysokiej klasy produktów opakowaniowych wykonanych z włókien drzewnych. Zatrudnia ok. 500 osób. Nowa fabryka jest obecnie na etapie uruchomienia i realizuje już pierwsze dostawy.

Wytwarzane m.in. w zakładzie w Holandii przez Stora Enso proekologiczne produkty opakowaniowe klasy high end znajdują zastosowanie w różnych branżach, w tym w handlu detalicznym, e-handlu i przy wielu aplikacjach przemysłowych. Portfolio firmy w tym obszarze obejmuje m.in. przetworzoną tekturę falistą, karton oraz szereg nowych materiałów takich jak włókna formowane. Dział Packaging Solutions świadczy też swoim klientom usługi w zakresie projektowania opakowań i wdrażania przy nich zasad zrównoważonego rozwoju. Ten ostatni element wpisuje się – jak podkreśla Stora Enso – w realizowaną przez firmę strategię transformacji w stronę rozwiązań odnawialnych.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności