Stora Enso z powodzeniem wdraża piankę opakowaniową Papira u kolejnych klientów, reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Jakiś czas temu do tego grona dołączyła norweska firma Wilfa, która zastosowała to proekologiczne rozwiązanie do opakowań robotów kuchennych z serii ProBaker. Opakowanie, jako że miało być zbieżne z realizowaną przez firmę politykę zrównoważonego rozwoju, zostało wykonane z drewna. Papira zaś służy tu jako wypełnienie i materiał zabezpieczający dla znajdującego się wewnątrz sprzętu.
Wilfa, jak podkreśla jej kierownictwo, od wielu lat jest aktywnie zaangażowana w kwestie środowiskowe. Jednym z jej priorytetów było znalezienie bardziej proekologicznej alternatywy dla opakowań jej produktów. Dotyczyło to m.in. robota kuchennego ProBaker, z myślą o którym firma poszukiwała materiałów, które z jednej strony – spełnią jej oczekiwania środowiskowe, z drugiej – będą oferowały najwyższe parametry względem funkcjonalności, ochrony i designu.
Arnt Sandvik Nilsen, Category Director w firmie Wilfa mówi: „Zawsze staramy się obalać pewne mity i wdrażać nowe rozwiązania technologiczne. Koncepcja robota ProBaker powstała we współpracy z zawodowymi kucharzami i uwzględniała doświadczenia użytkowników tego typu maszyn. W efekcie staje się on ulubionym narzędziem wielu osób, które zajmują się pieczeniem czy gotowaniem w warunkach domowych. Gdy tylko Stora Enso nawiązała z nami kontakt w sprawie zastosowania pianki Papira w opakowaniu do ProBaker, uznaliśmy, że może to być idealne połączenie”.
Biodegradowalna pianka z biosurowców
Z myślą o wypełnieniu opakowania do robotów ProBaker firma Stora Enso zaprojektowała rozwiązanie w postaci specjalnych wkładek składających się z pianki Papira i tektury falistej. Połączenie obu, bazujących na drewnie materiałów sprawia, że finalne opakowanie z jednej strony pełni funkcję ochronną, z drugiej – posiada estetykę zbieżną z „czystym”, skandynawskim projektem urządzenia.
Papira to bazująca na biosrurowcach, biodegradowalna (wg Normec OWS) pianka wytwarzana z włókien drzewnych, pochodzących ze zrównoważonych upraw leśnych. Jak zapewnia Stora Enso, jest ona w pełni odzyskiwalna (Cepi Version 2, ocena 100/100) i wysoce odporna na wstrząsy. Tym samym pozwala na właściwą ochronę nawet bardzo wysublimowanych pod względem kształtu przedmiotów, takich jak ProBaker.
„Robot waży 15 kg, ma solidną budowę i wiele akcesoriów wchodzących w skład całego zestawu, więc Papira stała się tu idealnym rozwiązaniem. Proces przejścia na nowe rodzaje opakowań jest we wczesnej fazie, a przy jego wdrażaniu przyświeca nam wspólny cel, jakim jest ponowne wykorzystywanie zasobów i redukcja odpadów” – kontynuuje Arnt Sandvik Nilsen.
50% redukcja pianki
Jak podaje Stora Enso, wkładki ochronne znajdujące zastosowanie przy pakowaniu ProBaker przeszły testy odporności na upadek – ISTA 3A. Co więcej, nowy projekt zakłada redukcję niezbędnej do wypełnienia wnętrza pianki o 50%. W efekcie gabaryt całego opakowania został zmniejszony o 11%. To pozwoliło nie tylko zredukować koszty logistyki (paletyzowania, magazynowania, dostawy itd.), ale też obniżyć poziom związanych z nią emisji. Połączenie pianki Papira z tekturą falistą jest też ułatwieniem dla konsumenta w kontekście utylizacji opakowania. Jest ono bowiem w całości sklasyfikowane jako monomateriał, więc może być odzyskiwane w tych samych liniach do recyklingu, do których trafiają odpady papierowe.
„Jest to znakomity przykład, w jaki sposób projektowanie opakowań z użyciem pianki Papira może uwzględniać luksusowość i jakość znajdującego się wewnątrz produktu, zwiększając doświadczenia użytkownika przy rozpakowywaniu i zapewniając odpowiedni poziom ochrony podczas transportu” – mówi Kristīne Biteniece, projektantka opakowań w firmie Stora Enso.
W stronę masowej produkcji
Stora Enso dąży do zwiększenia ilości opakowań wytwarzanych z udziałem pianki Papira, by przejść od fazy pilotażowej do produkcji na skalę przemysłową. Koncern współpracuje z tym celu z wybranymi partnerami, przy wyselekcjonowanych projektach. Służą one testowaniu nowych rozwiązań opakowaniowych, zbieraniu wiedzy i przygotowaniu do wdrożenia pianki Papira na szerszą skalę.
Projekt realizowany wspólnie z Wilfa to jeden z przykładów tego typu kooperacji. Firma została założona w 1948 roku i jest obecnie jednym z największych w Skandynawii producentów małych urządzeń elektrycznych. Wśród swoich priorytetów wymienia m.in. jakość projektowania i wykonania, bezpieczeństwo oraz innowacyjność.
Firmy zainteresowane pianką Papira proszone są o kontakt z Mikaelą Helander - Business Development Specialist w firmie Stora Enso. Więcej informacji na temat tego proekologicznego rozwiązania można znaleźć na stronie internetowej https://www.storaenso.com/en/products/bio-based-materials/cellulose-foam
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej