Canon Inc. ogłosił, że zacznie wykorzystywać materiał ze stali pochodzącej z recyklingu (blachy stalowe materiału wytapianego w piecach elektrycznych) w niektórych produktach drukarskich, w tym w biurowych urządzeniach wielofunkcyjnych (MFD), domowych drukarkach atramentowych, wielkoformatowych rozwiązaniach atramentowych i produkcyjnych systemach cyfrowych, które zostaną wprowadzone na rynek w 2025 r. W przyszłości firma Canon będzie stopniowo zwiększać liczbę produktów wykorzystujących stal pochodzącą z recyklingu.
Blachy stalowe z wytopu w piecach elektrycznych to materiały pochodzące z recyklingu, produkowane w piecach elektrycznych ze złomu stalowego, które zostały zebrane z używanych produktów. Ich stosowanie zmniejsza w ten sposób nakład nowych zasobów i zwiększa wskaźnik recyklingu zasobów.
Co więcej, emisje CO2 związane z produkcją blach ze stali wytapianej w piecach elektrycznych stanowią około jednej piątej emisji generowanych podczas produkcji blach ze stali wytwarzanej w procesie wielkopiecowym – tradycyjnego materiału stalowego wytwarzanego z rudy żelaza. Dzięki temu blachy stalowe ze stali z pieców elektrycznych zyskują na znaczeniu jako rozwiązanie wspierające dekarbonizację. Stal jest drugim najczęściej stosowanym materiałem w produktach drukarskich Canon, zaraz po plastiku. Firma przeanalizowała właściwości blach stalowych ze stali z pieców elektrycznych i zoptymalizowała metodę ich przetwarzania, aby mogły być wykorzystane w jej produktach.
Produkcja blach ze stali z pieców elektrycznych wymaga dokładnego oddzielenia stali od innych materiałów, w tym plastiku i miedzi. Obecnie Canon Ecology Industry Co., Ltd., jedna ze spółek grupy Canon, dokładnie oddziela złom stalowy od zebranych, używanych urządzeń wielofunkcyjnych i sprzedaje rafinowany złom stalowy firmie Tokyo Steel Manufacturing Co., Ltd. (Tokyo Steel), producentowi stali w piecach elektrycznych. Całkowita ilość zebranego złomu stalowego dostarczonego do Tokyo Steel od kwietnia 2020 r. do marca 2024 r. wyniosła ponad 5000 ton.
Firma Canon będzie dostarczać złom stalowy do Tokyo Steel, a następnie wykorzystywać blachy stalowe ze stali z pieca elektrycznego wyprodukowane przez Tokyo Steel do opracowywania, projektowania i wytwarzania bardziej zrównoważonych produktów, promując w ten sposób recykling i efektywne wykorzystanie ograniczonych zasobów.
Cele recyklingu zasobów w działalności druku cyfrowego Canon
Wskaźnik recyklingu zasobów to wartość liczbowa wskazująca, jaki procent (wagowo) stanowią materiały lub komponenty z recyklingu w całkowitej sprzedaży Canon w segmencie drukarskim. Canon wyznaczył cele na poziomie 20% do 2025 roku oraz 50% do 2030 roku, po osiągnięciu wskaźnika na poziomie około 16% w roku fiskalnym 2022.
Dążąc do osiągnięcia tych celów, globalne centra recyklingu Canon pracują nad poprawą dokładności sortowania materiałów poddawanych recyklingowi (żelaznych, nieżelaznych, plastikowych itp.), zwiększeniem wskaźnika ponownego wykorzystania części z recyklingowanych biurowych urządzeń wielofunkcyjnych oraz poszerzeniem asortymentu i zwiększeniem produkcji materiałów wewnętrznie poddawanych recyklingowi. Dzięki tym działaniom na rzecz poprawy ponownego użycia i recyklingu wskaźnik recyklingu zasobów w 2023 roku wzrósł do około 17%.
Inicjatywy mające na celu osiągnięcie zerowej emisji netto CO2
Od 1988 roku Canon kieruje się filozofią korporacyjną Kyosei, która stanowi podstawę działań firmy na rzecz ochrony środowiska oraz budowania harmonijnych relacji ze środowiskiem. Od 2008 roku firma realizuje cel corocznej poprawy o średnio 3% w zakresie emisji CO2 na jednostkę produktu w całym cyklu życia. W efekcie, w latach 2008–2023 osiągnięto średnioroczny wskaźnik poprawy wynoszący 3,95%, co daje skumulowany wynik na poziomie 44,4%. Canon będzie kontynuował działania na rzecz redukcji emisji CO2 w całym cyklu życia swoich produktów i dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku dzięki różnorodnym inicjatywom.
Na podstawie informacji firmy Canon Polska Sp. z o.o.