Nowe badania ujawniają znaczne różnice w korzyściach klimatycznych między różnymi metodami recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. W nowym raporcie naukowym IVL Swedish Environmental Research Institute, Svensk Plaståtervinning (Swedish Plastic Recycling) i badacz analizy cyklu życia Tomas Ekvall pokazują, że wysokiej jakości recykling materiałów poprzez postępujące naprzód sortowanie ma znacznie mniejszy wpływ na klimat niż recykling materiałów bez sortowania ( downcycling). W rzeczywistości, downcycling ma prawie taki sam wpływ na klimat jak spalanie plastiku. Nowy raport podkreśla potrzebę bardziej rygorystycznych wymogów i bardziej adekwatnych instrumentów politycznych.
Badanie jest pierwszym tego rodzaju, które porównuje różne metody recyklingu mechanicznego poprzez kompleksową ocenę cyklu życia (LCA), koncentrując się na emisjach w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych. Łańcuch wartości obejmuje wydobycie surowców, produkcję materiałów, gospodarkę odpadami i produkcję energii.
Grupa ekspertów porównała wysokiej jakości recykling poprzez postępujące naprzód sortowanie różnych rodzajów tworzyw sztucznych z recyklingiem bez sortowania (downcycling). Obliczenia emisji dwutlenku węgla zostały wykonane w oparciu o trzy scenariusze postępowania z opakowaniami z tworzyw sztucznych pochodzącymi ze szwedzkich gospodarstw domowych (z wyłączeniem PET pokrytego kaucją):
1. Scenariusz referencyjny: bezpośrednie spalanie z odzyskiem energii, tj. bez sortowania i recyklingu.
2.Downcykling: zmieszane odpady z tworzyw sztucznych są poddawane recyklingowi bez sortowania na podkłady kolejowe (tworzywo sztuczne zastępuje drewno w podkładach)
3. Recykling wysokiej jakości poprzez zaawansowane sortowanie: sortowanie zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych, w którym każdy rodzaj tworzywa sztucznego (frakcja polimerowa) jest poddawany recyklingowi oddzielnie, w oparciu o to, co jest obecnie technicznie i praktycznie możliwe.
Badanie opiera się między innymi na rzeczywistych danych z zakładu Site Zero firmy Svensk Plaståtervinning.
Wyniki wskazują, że downcykling zmniejsza wpływ na klimat tylko o 4 procent w porównaniu ze scenariuszem referencyjnym spalania bez recyklingu materiałów.
W przypadku wysokiej jakości recyklingu poprzez postępujące naprzód sortowanie, wpływ na klimat zmniejsza się o 27%.
„Wyniki badania pokazują, że wysokiej jakości recykling poprzez zaawansowane sortowanie jest lepszy dla klimatu niż downcykling” - mówi Rickard Jansson, inżynier ds. rozwoju w Svensk Plaståtervinning i uczestnik grupy ekspertów. Kontynuuje:
„Oprócz zmniejszenia emisji ze spalania, metoda ta umożliwia ponowne wykorzystanie dużej części materiału pochodzącego z recyklingu w nowych opakowaniach z tworzyw sztucznych lub innych wysokiej jakości produktach z tworzyw sztucznych. Zmniejsza to zapotrzebowanie na nowe tworzywa sztuczne z surowców kopalnych, prowadząc do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów”.
Potrzeba bardziej rygorystycznych wymogów i nowych adekwatnych instrumentów
Obecne ramy prawne dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w Szwecji przedkładają recykling nad spalanie, ale nie uwzględniają wpływu różnych metod recyklingu na klimat, efektywne gospodarowanie zasobami i możliwość zwiększenia obiegu zamkniętego.
„Zdając sobie z tego sprawę, musimy pilnie zaostrzyć wymagania i wprowadzić odpowiednie instrumenty. Wysokiej jakości recykling poprzez zaawansowane sortowanie musi stać się normą, w przeciwnym razie zamkniemy się w gospodarce liniowej o dużym wpływie na klimat i marnotrawstwie zasobów” - mówi Mattias Philipsson, dyrektor generalny Svensk Plaståtervinning. Podkreśla on ponadto, że:
„Będzie to miało kluczowe znaczenie dla Szwecji, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, a także dla nas, abyśmy mogli zaopatrywać rynek w surowce pochodzące z recyklingu zgodnie z wymogami UE (PPWR). Wysokiej jakości recykling poprzez postępujące naprzód sortowanie jest warunkiem wstępnym dla gospodarki tworzyw sztucznych o obiegu zamkniętym”.
Wyniki mogą mieć wpływ międzynarodowy
Wnioski z raportu są również istotne na arenie międzynarodowej, gdzie UE już uznała, że przyszłe wymagania dotyczące recyklingu muszą być ukierunkowane na recykling wysokiej jakości, gdzie postępujące naprzód sortowanie jest warunkiem wstępnym. Wyniki niniejszego raportu wzmacniają tę wizję.
Wyniki badania zostały zaprezentowane na kilku międzynarodowych konferencjach naukowych.
Fakty dotyczące raportu:
Raport zatytułowany „Comparing high-quality recycling and downcycling of plastics - Calculating carbon footprints using a basket of functions approach” został opracowany przez Tomasa Ekvalla, badacza z TERRA, Linneę Granström i Rickarda Janssona z Svensk Plaståtervinning oraz Emmę Moberg i Tomasa Rydberga, badaczy z IVL. Raport jest dostępny tutaj
Projekt został sfinansowany przez Szwedzki Instytut Badań nad Zanieczyszczeniem Wody i Powietrza (SIVL) i Svensk Plaståtervinning.
Na podstawie informacji firmy Swedish Plastics Recycling