Tampon Druk inwestuje w cyfrowe rozwiązania firmy OcéPoprzedni artykuł 

Od lewej: Robert Zawadzki, właściciel firmy Tampon Druk, i pracownik Océ Poland
Od lewej: Robert Zawadzki, właściciel firmy Tampon Druk, i pracownik Océ Poland
Pierwsze miesiące tego roku przyniosły szereg instalacji kolorowych systemów produkcyjnych oferowanych przez firmę Océ Poland. W marcu kolejny z nich – arkuszowa maszyna Océ CS665 Pro – została dostarczona do drukarni Tampon Druk z Legionowa k. Warszawy. Zastąpiła ona rozwiązanie innego producenta pracujące tu od kilku lat. Wraz z urządzeniem kolorowym Tampon Druk zakupił też czarno-biały system Océ VarioPrint 3165.

Początki firmy Tampon Druk, będącej typowym przedsiębiorstwem rodzinnym, sięgają 1991 roku. Wówczas w jej wyposażeniu pojawiły się pierwsze tamponiarki (stąd zresztą nazwa firmy), a niedługo później – także urządzenia sitodrukowe. Produkcja firmy koncentrowała się na nanoszeniu nadruków na różnego rodzaju przedmioty, głównie gadżety, a także tekstylia. Po pięciu latach park maszynowy Tampon Druku wzbogacił się o pierwszą karuzelową maszynę do sitodruku, a w roku 2001 – o maszynę offsetową. Wszystkie te inwestycje zostały „wymuszone” przez naszych klientów, którzy oczekiwali coraz bardziej kompleksowej obsługi, pytając m.in. o możliwość zamawiania u nas druków wykonywanych na papierze – galanterii biurowej czy różnego rodzaju akcydensów – mówi Robert Zawadzki, właściciel Tampon Druku. – To także zleceniodawcy i zapotrzebowanie z ich strony zadecydowało o tym, że w 2003 roku w naszej firmie pojawiło się urządzenie pracujące w technologii cyfrowej, przeznaczone do wykonywania prac niskonakładowych.

Kolejne lata wiązały się z równie ważnymi wydarzeniami w historii firmy z Legionowa. W roku 2006 przeniosła się ona do nowej 600-metrowej siedziby, a kilkanaście miesięcy później zainwestowała w nową, czterokolorową maszynę offsetową w formacie B3. Wkrótce nadeszła pora, by zmodernizować także park sprzętowy w zakresie druku cyfrowego. Mówi Robert Zawadzki: W przypadku urządzeń cyfrowych kilka lat, jakie minęły od naszego wcześniejszego zakupu, to cała epoka. Dlatego przed kilkoma miesiącami zaczęliśmy rozpatrywać ofertę rynkową w zakresie najnowszych kolorowych systemów produkcyjnych na papier cięty. Ostatecznie wybór padł na firmę Océ i jej rozwiązanie, a zdecydowało o tym kilka czynników, z których jednym z kluczowych była możliwość wykorzystywania bardzo szerokiego spektrum podłoży (także offsetowych) dostępnych na rynku. Wcześniej musieliśmy stosować papiery zalecane przez producenta maszyny, dziś ten sam papier kupujemy z myślą o druku zarówno w maszynie offsetowej, jak też cyfrowej.

Takie m.in. możliwości oferuje zainstalowany w Tampon Druku w marcu br. system Océ CS665 Pro. Jest to rozbudowana linia produkcyjna, oferująca drukowanie bądź kopiowanie z prędkością 65 kolorowych lub czarno-białych stron A4 na minutę. Urządzenie drukuje na różnego rodzaju podłożach o gramaturze z zakresu 64-300 g/m2 i formacie maksymalnym 330 x 487 mm, zaś w wersji dostarczonej do firmy z Legionowa zostało ono wyposażone w spektrofotometr i wbudowany kontroler EFI Fiery. Już po kilku tygodniach od instalacji Robert Zawadzki nie ukrywa zadowolenia z dokonanego wyboru: Maszyna ta spełnia nasze oczekiwania. Przede wszystkim jest o wiele bardziej wydajna od wcześniej użytkowanego przez nas urządzenia, co pozwala na szybszą obsługę klientów. Dzięki niej mogliśmy przesunąć progowy nakład, przy którym prace kierowane są z cyfry na offset – dziś jest to ilość 150/200 egzemplarzy. Maszyna jest wyposażona w szereg innowacyjnych funkcji, a przy tym pozwala – o czym już wspominałem – na stosowanie bardzo szerokiego spektrum podłoży, nawet kartonów, o czym w przypadku poprzedniego rozwiązania nie było mowy.

R E K L A M A

W pakiecie z kolorowym systemem CS665 Pro w firmie z Legionowa zostało również zainstalowane czarno-białe urządzenie na papier cięty Océ VarioPrint 3165, będące pierwszą monochromatyczną maszyną cyfrową w Tampon Druku. Kupiliśmy je z uwagi na prace, które nie wymagają uruchamiania maszyny kolorowej – mówi Robert Zawadzki – takie jak książki, instrukcje obsługi czy etykiety. Dzięki temu zakupowi możemy zaproponować naszym klientom obsługę kompleksową także w zakresie druku cyfrowego.

Obecnie druk cyfrowy generuje ok. 15% przychodów Tampon Druku. Większość wykonywanych w maszynach Océ prac to stałe zlecenia, zamawiane przez klientów regularnie współpracujących z firmą. Wśród nich są przede wszystkim agencje reklamowe, ale też klienci bezpośredni, pozyskani – co podkreśla Robert Zawadzki – z polecenia innych, zadowolonych ze współpracy odbiorców. Co bardzo dla nas istotne, 80% z nich to firmy obsługiwane przez nas w sposób kompleksowy, dla których wykonujemy nie tylko małe nakłady w urządzeniach cyfrowych, ale też korzystające z posiadanych przez nas maszyn offsetowych, sitodrukowych i tampondrukowych – mówi właściciel Tampon Druku. – Jest to bardzo istotne, gdyż buduje ścisłe relacje z klientami i zapewnia nam stabilność, jeśli chodzi o strukturę zleceń. Dodatkowym atutem przemawiającym za współpracą z nami jest fakt, że posiadamy własne, zatrudniające pięć osób studio graficzne i DTP, które nie tylko realizuje projekty klientów, ale też przygotowuje i obrabia materiały przed drukiem. Mamy nadzieję, że uruchomione w marcu maszyny Océ sprawą, że relacje zarówno z obecnymi, jak i nowymi klientami naszej firmy będą jeszcze bliższe oraz przyczynią się do dalszego rozwoju naszej drukarni.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności