Spotkanie rozpoczął Sławomir Wojtaś – prezes SPP, który powitał wszystkich przybyłych gości i zaprezentował nowe klasy, podkreślając przy tym duże zaangażowanie firm i instytucji wspierających ten projekt, a także osób indywidualnych – członków stowarzyszenia, dokładających wszelkich starań, by uczniowie szkoły mogli uczyć się w odpowiednio wyposażonych klasach. Projekt objął dwie sale dydaktyczne szkoły oraz zaplecze techniczne. Cieszymy się, że w ten sposób możemy pomóc szkole, której jesteśmy patronem. Chcielibyśmy, aby tego rodzaju inicjatywy miały swoją konktynuację, by podnieść wartość tej szkoły w oczach uczniów, którzy ją wybierają, mając w planach zawód poligrafa – mówił Sławomir Wojtaś.
Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich, oprócz innych inicjatyw, które podejmuje od początku swojej działalności, wspiera szkołę od lat i dba o jej rozwój. Od kilku już lat jesteśmy organizatorami Dnia Drukarza i Chrztu Drukarza, ale to tylko najbardziej medialne z naszych przedsięwzięć. Pozostałe to ciężka praca członków stowarzyszenia, za którą chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować – kontynuował Sławomir Wojtaś.
Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich istnieje od 2002 roku i jest organizacją, która - poprzez działalność nie tylko na Pomorzu, ale również aktywnie włączając się w życie branży poligraficznej w naszym kraju - integruje środowisko poligraficzne, chroni interesy branży poligraficznej oraz wpiera jej rozwój. Jego celem jest również dbałość o wysoką etykę zawodowa środowiska poligraficznego, propagowanie uczciwych zasad konkurencji gospodarczej oraz solidarności zawodowej. Pełni również funkcję doradczą na rzecz członków, wpiera ich inicjatywy gospodarcze i organizacyjne. Należy do niego kilkadziesiąt firm poligraficznych z Pomorza.
Inicjatywa dotycząca remontu sal dydaktycznych była w naszych planach od dawna – mówił Sławomir Wojtaś. - Chcieliśmy ofiarować szkole coś, co jeszcze bardziej przyciągnie uczniów do tej placówki, by zainteresować ich zawodami związanymi z poligrafią. Chcieliśmy, aby spotkanie, które ten projekt kończy, było początkiem cyklicznych spotkań środowiska poligraficznego. Pragniemy, aby brali w nim czynny udział właściciele i osoby zarządzające drukarniami, dostawcy maszyn i materiałów, nauczyciele zawodu, propagatorzy sztuki drukarskiej i jej miłośnicy. Mamy nadzieję, że tego rodzaju spotkania będą mogły odbywać się przynajmniej raz na kwartał. Istotne w nich będą również sprawy szkolnictwa. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jakie działania należy podjąć, aby jeszcze bardziej zainteresować młodzież zawodami związanymi z poligrafią. SPP zamierza również w najbliższym czasie kontynuować realizację różnorodnych celów, jakie określone są w statucie tej organizacji, m.in. upowszechnianie informacji o zmianach w przepisach prawnych dotyczących działalności poligraficznej, szkolenia specjalistyczne i zawodowe, powołanie instytucji rzeczoznawców branżowych, promowanie drukarń zrzeszonych w stowarzyszeniu. Szczególny nacisk zamierza położyć też na organizację szkoleń dla pracowników drukarń (wykorzystując w tym celu nowe pomieszczenia szkolne) i lobbing na rzecz drukarń pomorskich u władz miasta, by mieć większy wpływ na podejmowane przez nie decyzje.
W spotkaniu w Szkole Rzemiosł udział wzięło około 30 osób, wśród których obecni byli członkowie SPP, władz miasta i szkoły, przedstawiciele firm-dostawców dla branży poligraficznej i jednocześnie sponsorzy projektu (Heidelberg Polska, Agfa Graphics, SG Equipment Leasing Polska, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ) oraz firm i instytucji wspierających działalność SPP . Kończąc spotkanie Paweł Morawczyński z drukarni Normex i jednocześnie członek zarządu SPP zaapelował do członków stowarzyszenia, by – oprócz tego rodzaju działań, o jakich mowa powyżej - otworzyli się dla uczniów; by w swoich drukarniach zorganizowali warsztaty, praktyki, bo tego rodzaju działania są potrzebne nie tylko uczniom, ale również właścicielom drukarń, którzy oczekują przygotowanych do zawodu pracowników.