- Cieszymy się z wyboru systemu Graphisoft - mówi Jerzy Mąka, specjalista ds. systemów MIS w Drukarni Narodowej i szef projektu – Przed dokonaniem wyboru odbyto wiele spotkań i wizyt referencyjnych, brano pod uwagę wszystkie dostępne tego typu systemy w naszym kraju. Na naszym rynku nie znaleziono lepszego systemu zarządzania dla drukarń dziełowych. Graphisoft jest kompletny i widać w nim wieloletnie doświadczenia producenta. Największym problemem dla nas była skala wdrożenia i zaangażowanie ludzi do nowego spojrzenia na produkcję, musieliśmy bowiem wspólnie z firmą wdrożeniową Media Center przeszkolić praktycznie wszystkich pracowników w zakresie obsługi systemu. A ponieważ posiadamy ponad 60 stanowisk komputerowych, więc całość wdrożenia trwała okrągły rok. Sama parametryzacja systemu nie była specjalnie trudna, pomogło mi tu doświadczenie wyniesione z mojej poprzedniej firmy, gdzie współtworzyłem tego typu system oraz doświadczenie firmy wdrożeniowej. Także komunikacja z producentem była bardzo dobra, konsultanci Rhapso pomagali nam zdalnie i byli w stanie wprowadzać do systemu wymagane zmiany.
Warto dodać, że wdrożenie systemu Graphisoft jest tylko jednym z elementów zrealizowanego projektu o nazwie: „Dywersyfikacja działalności Drukarni Narodowej w wyniku wprowadzenia na rynek nowego produktu - publikacji koedukacyjnych dla osób słabo widzących i niewidomych poprzez wdrożenie autorskiej, innowacyjnej linii technologicznej druku i oprawy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Oś priorytetowa 4: „Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia” Działanie 4.4. „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”.
Na pewno jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o konkretnych korzyściach z wykorzystania systemu, dodaje Jerzy Mąka – Z pewnością wprowadził do naszego zakładu nową jakość w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. System posiada wiele funkcji których w pełni poznanie i zastosowanie ich w procesie zarządzania produkcją wymagać będzie czasu. Będziemy z całą pewnością kontynuować prace integracyjne z innymi systemami produkcyjnymi poprzez konektory JDF. Już za kilka dni uruchomimy kolejny konektor z systemem CTP Kodaka Prinergy oraz portalem typu web-to-print Kodak InSite. Planujemy także „spiąć” system konektorami do maszyn drukujących KBA oraz maszyn introligatorskich. Z pewnością pozwoli nam to na uzyskanie oszczędności i zdecydowanie poprawi jakość danych produkcyjnych. Mogę powiedzieć, że dopiero zaczynamy fascynującą przygodę z systemem.
Graphisoft Integrale MIS, którego producentem jest francuska firma Rhapso, to jeden z najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania drukarnią na świecie. System w różnych konfiguracjach posiada już ponad 1400 wdrożeń. W Polsce mamy już 15 użytkowników systemów Rhapso. Graphisoft Integrale powstał 25 lata temu w podparyskiej drukarni w Orleanie i został zaprojektowany przez samych drukarzy. Bogata funkcjonalność systemu pozwala na łatwe dostosowanie go do każdej drukarni offsetowej, cyfrowej (arkuszowej i rolowej), wielkoformatowej, sitodrukowej czy flekso. System umożliwia bardzo skrupulatne monitorowanie zużycia materiałów oraz kontrolę czasów produkcji. Dostarcza także m.in. narzędzie kalkulacji zoptymalizowanej oraz panel planowania i zarządzania produkcją.
W Polsce wyłącznym dystrybutorem produktów Rhapso jest sopocka firma Media Center – www.printware.pl