Zakup plotera Agfa :Anapurna M4f to kolejny krok w realizacji naszych ambitnych planów w zakresie produkcji wielkoformatowej, realizowanej na urządzeniach drukujących w technologii UV i oferujących pracę zarówno w trybie płaskim jak i „z roli na rolę” – mówi Stefan Rogulski, właściciel firmy Pro-Mont. – Decyzję o tej inwestycji podjęliśmy tuż po uruchomieniu w połowie listopada ub.r. urządzenia :Anapurna Mw. Dzięki obu zakupom ok. 50% produkcji realizowanej przez nas dotychczas na ploterach solwentowych może być obecnie wykonywane w technologii UV. Docelowo zaś chcemy posiadać aż cztery systemy inkjetowe, które – pracując na dwie bądź trzy zmiany – będą w stanie obsłużyć nasze zlecenia w zakresie produkcji płaskich, sztywnych elementów, do tej pory oklejanych foliami drukowanymi w technologii solwentowej, a w perspektywie – w komplecie zadrukowywanych w sposób bezpośredni.
System :Anapurna M4f rozpoczął pracę w firmie Pro-Mont w połowie grudnia ub.r. Miesiąc wcześniej stała się ona pierwszym polskim użytkownikiem plotera :Anapurna Mw. Oba urządzenia bazują na tej samej technologii drukowania, wykorzystującej atramenty UV, przy czym model :Anapurna M4f drukuje w trybie CMYK, podczas gdy :Anapurna Mw oferuje druk sześciokolorowy oraz – opcjonalnie – nanoszenie bieli kryjącej bądź podkładowej. Pozostałe parametry techniczne są identyczne: systemy pozwalają na zadrukowywanie – w trybie płaskim bądź z „roli na rolę” – licznych mediów sztywnych (m.in. – jak w przypadku firmy Pro-Mont – laminowanych płyt meblowych, płytek PCV, pleksi, szkła czy blachy) i giętkich (np. papierów i folii) o maksymalnej szerokości 1580 mm. Urządzenia pracują z prędkością do 14 m2/h i rozdzielczością 720 x 1440 dpi. Posiadają też unikalny próżniowy system, pozwalający na płynny i bezproblemowy transport podłoży nawet przy wysokiej prędkości drukowania. Specjalne czujniki bezpieczeństwa chronią głowice drukujące, a układ automatycznego pasowania i korekty stanowi duże ułatwienie przy ładowaniu mediów. Za optymalne rozmieszczenie kropel atramentu i najwyższą jakość drukowania dodatkowo odpowiada pas jonizujący, który eliminuje ryzyko gromadzenia się ładunków elektrostatycznych na podłożu.
Oba urządzenia zadrukowują w firmie Pro-Mont sztywne podłoża wykorzystywane następnie przy produkcji, w jakiej się ta firma specjalizuje: systemów wystawowych, paneli, aranżacji wystrojów łazienek i kuchni, wzorów płytek oraz innych materiałów promocyjnych, realizowanych dla czołowych polskich producentów płytek ceramicznych. Przy czym system :Anapurma Mw znajduje zastosowanie przede wszystkim przy zleceniach, gdzie wymagane jest zadrukowywanie ciemnych powierzchni białym, podkładowym atramentem bądź też gdzie nanoszona jest część tekstowa. Mówi Stefan Rogulski: Na początku system :Anapurna Mw był wykorzystywany przy większości naszych zleceń, gdyż wymagały one nanoszenia koloru białego. Ostatnio jednak preferencje naszych klientów uległy nieco zmianie i będziemy zadrukowywać coraz więcej podłoży białych, gdzie w podobnym zakresie znajdą zastosowanie oba urządzenia Agfa Graphics.
Bazując na trzy- i dwumiesięcznych doświadczeniach z ploterami – odpowiednio - :Anapurna Mw i :Anapurna M4f właściciel firmy Pro-Mont mówi: Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Oba plotery oferują wysoką jakość drukowania i prędkość absolutnie wystarczającą na nasze obecne potrzeby. Ich obsługa nie nastręcza żadnych problemów, a operatorom – by zacząć bieżącą produkcję – wystarczyły krótkie szkolenia przeprowadzone podczas instalacji obu ploterów. Chciałbym jednocześnie podkreślić bezawaryjność tych maszyn – do tej pory nie mieliśmy żadnej potrzeby, aby wzywać serwis Agfa Graphics. I mam nadzieję, że tak pozostanie nadal.