Agfa Graphics poinformowała o zakończonym sukcesem wdrożeniu inkjetowej maszyny drukującej :Dotrix Modular UV w japońskiej firmie Unit Safety Signs (USS), specjalizującej się w projektowaniu i wytwarzaniu znaków oraz innych wyrobów dla firm z branży bezpieczeństwa przemysłowego. Dzięki tej inwestycji USS jest w stanie obsługiwać zlecenia o niższych nakładach oraz wykorzystywać szersze portfolio podłoży. Firma, działająca od 1968 roku, zauważyła rosnące zapotrzebowanie na znaki z zakresu bezpieczeństwa przemysłowego a także coraz większą konkurencję na tym rynku – stąd decyzja o zakupie maszyny Agfa Graphics. Jednym z wyzwań, przed jakimi stanęła firma USS, było wyjście naprzeciw wyrażanemu przez jej klientów zapotrzebowaniu na coraz niższe nakłady zamawianych wyrobów oraz krótszy czas realizacji zleceń. Odnotowano również spadek popytu na znaki drukowane na mediach sztywnych oraz na kartonie, przy coraz większej popularności podłoży giętkich, drukowanych w maszynach zwojowych i arkuszowych. Dzięki instalacji systemu :Dotrix produkcja z ich zastosowaniem stała się możliwa.
Dużą zaletą tej maszyny jest możliwość realizacji zleceń „na żądanie” oraz redukcja stanów magazynowych gotowych wyrobów za sprawą szybszej realizacji zamówień. Posiadanie wydajnego sprzętu produkcyjnego jakim jest system :Dotrix jest ogromną przewagą konkurencyjną – mówi Keijiro Kuroda, szef produkcji w firmie USS. –
W porównaniu z tradycyjnymi metodami, możemy realizować naszą produkcję w bardzo szybkim tempie. W przeciwieństwie do maszyn sitodrukowych, system :Dotrix nie wymaga zastosowania pieca suszącego. To także kolejny czynnik pozwalający na uzyskanie znaczących oszczędności w zakresie zużywanej energii i wydatków z nią związanych, a przy tym bardzo proekologiczne działanie.
Tradycyjna produkcja sitodrukowa sprawdza się w przypadku pewnych rodzajów zleceń, jednak jest ona powolna i pracochłonna. Analogowe sita są wykonywane ręcznie, co wymaga czasu. W naszym przypadku czas jest bardzo ważny, więc doceniamy fakt, że :Dotrix pracuje z dużą prędkością i jest w stanie zapewnić nam wysokiej jakości druk przy użyciu atramentów o bardzo nasyconych barwach utrwalanych promieniowaniem UV na szerokiej gamie podłoży – kontynuuje Keijiro Kuroda.
Firma USS ma jasne plany co do zastosowania maszyny :Dotrix. Dzięki niej będzie w stanie znacznie obniżyć wydatki związane z podzlecaniem części prac firmom zewnętrznym, co miało miejsce w przypadku prac niskonakładowych. Co więcej, w coraz większym stopniu będzie odchodzić od tradycyjnej techniki sitodrukowej w kierunku technologii cyfrowej wykorzystywanej w maszynie :Dotrix. Konkurenci USS z rynku systemów oznaczeń, obsługujący firmy z segmentu systemów bezpieczeństwa przemysłowego, nieposiadający własnych maszyn cyfrowych, już wkrótce dostrzegą jej potencjał – przekonuje Tojo Yoshimitsu, dyrektor ds. sprzedaży Agfa Graphics Japan.
Cyfrowy system inkjetowy :Dotrix, oferujący szerokość zadruku 63 cm, to - zdaniem producenta - najbardziej wydajna jednoprzebiegowa maszyna cyfrowa UV dostępna na rynku. Jak przekonuje Agfa Graphics, jest to jedyne urządzenie cyfrowe dostosowane do obsługi wysokonakładowych zleceń, wykonywanych na szerokiej gamie podłoży drukowych: foliach elastycznych, 20-mikronowych materiałach samoprzylepnych czy kartonach pudełkowych o grubości 600 mikronów. Dzięki modułowej konstrukcji, w maszynie można zainstalować tradycyjne sekcje flekso UV, które mogą być wykorzystywane do uszlachetniania, np. z użyciem lakierów. Z systemem można także zintegrować mechanizm drukowania z roli na rolę, moduły wykrawania bądź cięcia wstęgi na arkusze.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com