Wakacje, rocznice, uroczystości rodzinne, historia dzieciństwa czy budowa wymarzonego domu – wszystkie tego rodzaju ważne wydarzenia są zazwyczaj dokumentowane, dzięki czemu fotoalbum staje się coraz bardziej atrakcyjnym i popularnym rozwiązaniem wśród konsumentów. Zwłaszcza, że może on być wykonany w różnych formatach – podłużnym, portretowym czy panoramicznym, z wcześniej zdefiniowaną wysokością i szerokością. To klient zazwyczaj decyduje o jego objętości, co jest nie lada wyzwaniem dla firm zajmujących się oprawą, gdyż grubość bloku takiej publikacji stale się zmienia. Co więcej, każdy fotoalbum posiada inną okładkę, co powoduje, że właściwe jej dopasowanie do bloku stanowi kolejny ważny aspekt produkcji. Aby sprostać tym wymaganiom i zapewnić wydajną i zgodną z oczekiwaniami użytkowników produkcję fotoalbumów, firma Müller Martini stworzyła cyfrową linię introligatorską Diamant MC digital.
Błyskawiczny proces narządzania
Linia Diamant MC digital umożliwia zawieszanie bloków książkowych o różnych grubościach w okładkach wyposażonych w grzbietówki o stałej szerokości. Jeżeli grubość bloków książkowych oscyluje w określonym przedziale, maszyna automatycznie dostosowuje swoje ustawienia, przy czym te zmiany nie mają żadnego wpływu na wydajność produkcji. Oznacza to, że wszystkie wymagane ustawienia związane z procesami otwierania bloku książkowego i klejenia w strefie rowków są realizowane w sposób automatyczny. Jeżeli grubość bloku nie mieści się w określonym zakresie, ale okładki mają taki sam format, linia Diamant MC digital automatycznie dokonuje dalej idących zmian w swoim ustawieniu.
Linia w podstawowej wersji składa się z trzech sekcji: podawania, oklejania grzbietu i zawieszania bloku w okładkę. Ustawienia każdej z nich zmieniają się z chwilą, gdy ostatnia książka opuszcza daną sekcję. Kolejne bloki albumów czekają przed sekcją podawania do czasu wprowadzenia zmian w jej ustawieniu. Po zakończeniu nastawy sekcji podawania bloki są do niej automatycznie wprowadzane i kontynuowana jest produkcja. Dzięki temu w maszynie zawsze znajdują się oprawiane albumy, a proces przygotowania poszczególnych stacji przebiega bez jej przerywania.
Zarówno bloki książkowe jak i okładki zaopatrzone są w kody kreskowe. Mają one zagwarantować, że na danym bloku jest zawieszana właściwa okładka. Przed wprowadzeniem produktu do urządzenia, dedykowany skaner sczytuje kod z bloku książkowego. Drugi skaner sprawdza kod umieszczony na okładce albumu przed wprowadzeniem obu elementów fotoalbumu – tzn. bloku i okładki – do stacji zawieszania. Jednocześnie operator systemu ma możliwość śledzenia pozycji poszczególnych bloków książkowych i okładek na monitorze.
Szybko rosnący rynek
Dzięki maksymalnej wydajności 2100 taktów na godzinę oraz za sprawą wysokiego poziomu automatyzacji i odpowiedniej jakości oprawianych książek, linia Diamant MC digital spełnia – zdaniem producenta – wszystkie wymagania firm zajmujących się profesjonalną oprawą fotoalbumów. Najlepszym tego przykładem jest holenderska firma Albumprinter, największy ich producent na holenderskim rynku. Wzrost realizowanej przez nią produkcji pokazuje jak bardzo perspektywiczny jest to rynek.
Albumprinter rozpoczął drukowanie fotoalbumów w 2003 roku i od tamtej pory firma przeżywa nieustanny boom w tym segmencie produkcji. W roku 2009, za sprawą imponującego wzrostu przychodów sięgającego 22% Albumprinter nie tylko stał się drugim co do wielkości producentem fotoalbumów w Europie, ale też najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem na rynku holenderskim, wykonując 1,8 mln tego rodzaju publikacji (fotoalbumów i kalendarzy ze zdjęciami). Około 2/3 produkcji realizowanej przez firmę trafia do klientów z krajów Beneluksu, pozostali odbiorcy pochodzą z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.
Kierownictwo firmy Albumprinter zakłada dalszy rozwój przedsiębiorstwa, dlatego w codziennej produkcji muszą znaleźć zastosowanie najbardziej wydajne rozwiązania. Po szeroko zakrojonych testach, zapadła decyzja o inwestycji w cyfrową linię introligatorską Diamant MC digital. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, rozwiązanie to spełniło, a nawet przewyższyło wymagania stawiane przed poszukiwaną przez Albumprinter maszyną do opraw. Na inwestycję w identyczny system zdecydowała się także duża amerykańska firma specjalizująca się w produkcji fotoalbumów. W jej przypadku testy różnych rozwiązań przebiegły równie sprawie i zakończyły się podobnym wnioskiem: przy produkcji fotoalbumów linia Diamant MC digital oferuje najwyższą elastyczność i wydajność.