Wyniki Stora Enso za 2. kwartał 2010: najwyższy zysk kwartalny od ponad trzech latPoprzedni artykuł 

Jouko Karvinen, CEO firmy Stora Enso
Jouko Karvinen, CEO firmy Stora Enso
Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 2. kwartał br. Firma odnotowała w nim zysk operacyjny (bez jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej) na poziomie 213 mln euro, co jest jej najlepszym kwartalnym rezultatem od ponad trzech lat. Jest to jednocześnie wynik o 164 mln euro wyższy niż w analogicznym okresie 2009 roku. Sprzedaż w tym samym okresie br. wyniosła 2,692 mld euro, o prawie 20% więcej niż przed rokiem. Jak wynika z oficjalnego komunikatu prasowego, na tak dobre rezultaty Stora Enso wpływ miało kilka czynników: poprawa sytuacji na rynku, redukcja kosztów, różnice kursowe oraz odpowiednia polityka cenowa w zakresie celulozy wykorzystywanej do produkcji papierów i kartonów.

Nasze wyniki za 2. kwartał 2010 są bardzo pozytywne pod każdym względem – napisał w specjalnym komunikacie CEO koncernu Jouko Karvinen. – Zysk operacyjny nie uwzględniający jednorazowych wydatków i rzeczowej wyceny rynkowej na poziomie 213 mln euro, przepływy gotówkowe z działalności wynoszące 305 mln euro, wskaźnik ROCE na poziomie 10,5% oraz wartość gotówki netto 856 mln euro oznaczają nie tylko znaczącą poprawę w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., ale są też konsekwencją stanowczych i często trudnych działań, jakie podejmowaliśmy na przestrzeni ostatnich trzech lat. Nasze dobre wyniki w ostatnich trzech miesiącach to efekt kilku czynników, przede wszystkim znaczącego wzrostu zapotrzebowania na nasze wyroby. Dodatkowe elementy, które wpłynęły na nasze rezultaty, to niższe koszty i słabsze euro. Skorzystaliśmy także na podwyżkach cen celulozy oraz działaniach, jakie podejmowaliśmy w zakresie polityki cenowej i współpracy z klientami ze wszystkich segmentów rynkowych. Fakt, że wszystkie one – poza segmentem gazetowym – wykazują bardzo duże wzrosty rok do roku, to kolejny pozytywny przykład, że powinniśmy kontynuować politykę odpowiedniego zarządzania elementami, na które mamy realny wpływ.
Jouko Karvinen odniósł się także do niedawnych decyzji o zamknięciu kilku maszyn papierniczych w wybranych lokalizacjach: Pomimo dobrych wyników w 2. kwartale, straty poniesione przez nasz dział gazetowy wskazują jasno, że problem związany z nadprodukcją w niektórych segmentach nie zniknął. A to oznacza, że nasza decyzja o permanentnym wyłączeniu dwóch maszyn do produkcji papieru gazetowego w zakładach Varkaus nie tylko była koniecznością, ale nie rozwiązała całkowicie naszych problemów. W związku z tym będziemy w dalszym ciągu aktywnie prowadzić naszą politykę cenową i odpowiednio zarządzać dostawami do klientów, co ma zagwarantować maksymalizację zysków. Jednocześnie będziemy stale monitorować zyski generowane przez wszystkie należące do koncernu podmioty i w razie konieczności podejmować stosowne działania.
Przechodząc do prognoz na nadchodzące miesiące Jouko Karvinen napisał: Prognozy dotyczące 3. kwartału wciąż są niepewne. Pomimo tego, że wolumen sprzedaży wzrósł z bardzo niskiego poziomu, zanotowanego przez nas w 2009 roku, popyt na papiery wszelkiego rodzaju jest i jeszcze przez dłuższy czas pozostanie na znacznie niższym poziomie od tego, z jakim mieliśmy do czynienia w roku 2008. Aby prowadzić zyskowną działalność w takim otoczeniu rynkowym, musimy w dalszym ciągu aktywnie zarządzać naszymi kosztami i mocami produkcyjnymi – nie czekając aż wrócą lepsze czasy. W ślad za podwyżkami cen wprowadzonymi w 2. kwartale br. już zapowiedzieliśmy kolejne ich wzrosty, co znajdzie odzwierciedlenie w naszych wynikach za 3. kwartał i ma przełożyć się na stopniową poprawę wyników sprzedaży poszczególnych gatunków papieru, także w segmencie gazetowym. Absolutną koniecznością pozostaje utrzymanie naszych zysków na akceptowalnym poziomie, gdyż podwyżki cen drewna i inne koszty produkcyjne coraz wyraźniej wpływają na naszą działalność. W szczególności mam tu na myśli dział produktów drzewnych, który pod koniec roku będzie musiał się uporać ze stale rosnącymi kosztami pozyskiwania drewna tartacznego. Z tego też względu sygnalizowaliśmy, że w tartakach będących własnością Stora Enso wprowadzona zostanie czasowa redukcja mocy produkcyjnych. Jednocześnie zauważamy, że handel drewnem na rynku wewnętrznym w Finlandii niemal wrócił do normalnego poziomu. Teraz musimy zrobić wszystko, aby ustrzec się przed powtórką z 2007 roku, kiedy mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem kosztów pozyskiwania drewna i wysokimi stanami magazynowymi.
Stora Enso pokazuje dobitnie, że jest w stanie podejmować nawet najtrudniejsze działania, mające na celu ochronę i poprawę wyników grupy. Będziemy nadal kontynuować politykę udoskonalania naszych obecnych interesów, jednocześnie budując swoją pozycję na nowych rynkach i poprzez nowe produkty. Jestem przekonany, że już jesteśmy na właściwej drodze, by to osiągnąć – taką konkluzją zakończył swoje oświadczenie Jouko Karvinen.

Średniookresowa prognoza Stora Enso
Skandynawski koncern przewiduje, że ceny w wielu segmentach rynkowych w 3. kwartale br. pozostaną na poziomie nieco wyższym niż w 2. kwartale. Wzrost cen wielu kosztów produkcyjnych, zwłaszcza drewna, wpłynie w o wiele większym stopniu na wyniki 3. kwartału, niż miało to miejsce w ostatnich trzech miesiącach. Co więcej, na rezultaty 3. kwartału z pewnością wpłyną też redukcje mocy produkcyjnych w wybranych jednostkach biznesowych Stora Enso.
Oczekuje się, że w Europie popyt na papiery gazetowe pozostanie na poziomie zbliżonym do odnotowanego w 3. kwartale 2009 i w 2. kwartale 2010. Zapotrzebowanie na powlekane papiery magazynowe ma wzrosnąć w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oraz 2. kwartałem br. W przypadku papierów niepowlekanych popyt pozostanie na poziomie niezmienionym w porównaniu z 3. kwartałem 2009, ale wyższym niż w ostatnich trzech miesiącach.
Stora Enso przewiduje, że popyt na papiery graficzne wzrośnie z porównaniu z 3. kwartałem 2009, choć będzie to poziom niższy od tego z 2. kwartału br. Jeśli chodzi o tektury i opakowania przemysłowe, zakładany popyt ma przewyższyć poziom z 3. kwartału 2009 i być zbliżony do rezultatów z 2. kwartału 2010. Zapotrzebowanie na wyroby drzewne z kolei ma być wyższe niż przed rokiem, jednak sezonowo słabsze niż w 2. kwartale 2010 i poniżej normalnego poziomu. Oczekuje się nieznacznego wzrostu w zapotrzebowaniu na papiery gazetowe ze strony odbiorców zagranicznych spoza kontynentu europejskiego.
Na rynku europejskim 3. kwartał ma przynieść niewielkie odbicie cenowe jeśli chodzi o papiery gazetowe. Jednak ceny wciąż pozostaną na poziomie znacznie niższym od tych z roku 2009. Kolejne podwyżki cen papierów gazetowych mają zostać wprowadzone na rynkach zamorskich. Oczekiwany jest natomiast o wiele wyższy wzrost cen na papiery magazynowe, niż to miało miejsce w 2. kwartale 2010. Także ceny papierów graficznych w tym okresie będą rosły. W przypadku tektury ceny mogą wzrastać wyłącznie przy zamówieniach wcześniej nie zakontraktowanych. Podwyżki cen mogą mieć także miejsce w przypadku wybranych gatunków opakowań przemysłowych oraz produktów drzewnych.
Na rynku chińskim popyt na niepowlekane papiery magazynowe ma nieznacznie spaść do poziomu sprzed roku, co jednak ma zostać zrównoważone przez lekki wzrost ich cen. Przewiduje się wyższe od ubiegłorocznego, ale zbliżone do tego z 2. kwartału 2010, zapotrzebowanie na powlekane papiery graficzne na tamtejszym rynku.
Oczekuje się, że w krajach Ameryki Łacińskiej popyt na powlekane papiery magazynowe nieznacznie obniży się w porównaniu z ubiegłym rokiem, jednak będzie on wyższy od tego odnotowanego w 2. kwartale 2010. Przewidywane są także nieznaczne podwyżki cen.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności