KBA w pierwszym półroczu 2010: skokowy wzrost sprzedaży maszyn arkuszowych i zwojowychPoprzedni artykuł 

Bum w sprzedaży do Chin: poza licznymi zamówieniami na maszyny pełnoformatowe, w pierwszych siedmiu miesiącach br. firma KBA zebrała od chińskich klientów zamówienia na 30 maszyn wielkoformatowych z rodziny KBA Rapida
Bum w sprzedaży do Chin: poza licznymi zamówieniami na maszyny pełnoformatowe, w pierwszych siedmiu miesiącach br. firma KBA zebrała od chińskich klientów zamówienia na 30 maszyn wielkoformatowych z rodziny KBA Rapida
W ślad za wstępnymi wynikami finansowymi za pierwsze półrocze br. przekazanymi do wiadomości publicznej 20 lipca, firma Koenig & Bauer AG (KBA) w oficjalnym raporcie potwierdziła, że jej zamówienia na nowe maszyny w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku wzrosły o niemal 39%. Niemiecki producent odnotował skokową sprzedaż zarówno w dziale maszyn arkuszowych jak i zwojowych, dzięki czemu możliwe stało się przywrócenie pełnych mocy produkcyjnych w niemal wszystkich fabrykach grupy. Firma może też pochwalić się wysoką płynnością i brakiem długu netto. W prognozach zarządu na 2010 rok jej kierownictwo zakłada osiągnięcie sprzedaży na poziomie nieco przewyższającym 1,1 mld euro i wyższy od wstępnie zakładanego zysk przed opodatkowaniem.

Sprzedaż całej grupy w pierwszym półroczu 2010 wzrosła o 4,5% i osiągnęła poziom 473,2 mln euro, co wpłynęło na redukcję wyniku EBT z -47,4 mln euro w drugim półroczu 2009 do -22 mln euro w roku bieżącym (z czego 21,3 mln euro to straty wygenerowane w pierwszym kwartale br., gdy sprzedaż wciąż pozostawała na niskim poziomie). Oficjalne, audytowane wyniki KBA potwierdzają, że już w drugim kwartale firma niemal osiągnęła równowagę finansową – jej wynik EBT wyniósł w nim -0,7 mln euro. W tym samym okresie niemiecki producent wygenerował zysk operacyjny w wysokości 0,5 mln euro. Pomimo faktu, że po pierwszych sześciu miesiącach br. strata operacyjna KBA wciąż wynosi 18,9 mln euro, jest ona o ponad połowę niższa od ubiegłorocznej (-42,4 mln euro). Strata netto w omawianym okresie spadła z 46,8 mln euro do 20,3 mln euro; poprawił się także poziom zysków z jednej akcji i wynosi obecnie -1,23 euro.

Przyspieszenie w całym przemyśle poligraficznym
Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło znacznie wyższy wolumen zamówień na nowe maszyny i większą sprzedaż w obu kluczowych działach KBA: maszyn arkuszowych i zwojowych. Pierwszy z nich odnotował wzrost sprzedaży o 5,3% do poziomu 199,3 mln euro, drugi (włączając w to również maszyny specjalistyczne) o 3,9% do poziomu 273,9 mln euro. Popyt na maszyny arkuszowe poszybował w górę już w marcu, na maszyny zwojowe – w czerwcu. Przypływ nowych zamówień w pierwszym półroczu 2010 wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 38,9% osiągając poziom 679,3 mln euro. Tylko w drugim kwartale br. firma KBA zebrała zamówienia na nowe maszyny arkuszowe o wartości 192,7 mln euro; w całym półroczu wartość ta wyniosła 303,6 mln euro, co oznacza wzrost rok do roku w wysokości 36,6%. W przypadku maszyn zwojowych i specjalistycznych odnotowano wzrost zamówień na nowe maszyny o 40,8% (375,7 mln euro). W obu działach wysoki poziom popytu utrzymywał się także w lipcu, firma odnotowała m.in. kolejne zamówienia na duże rotacje gazetowe.

Wyższy poziom wykorzystania mocy produkcyjnych
Wielkość niezrealizowanych zamówień na koniec czerwca wyniosła 541,1 mln euro, o ok. 100 mln euro więcej niż na koniec marca i więcej niż zakładano w prognozach całorocznych (537,8 mln euro), uwzględniających kontrakty na maszyny zwojowe zamówione jeszcze przed początkiem kryzysu finansowego. W czerwcu w zakładach maszyn arkuszowych KBA w Radebeul przywrócono normalne moce produkcyjne. Sytuacja wraca do normy także w pozostałych zakładach produkcyjnych firmy, m.in. dzięki odpowiedniemu rozłożeniu zamówień na poszczególne fabryki oraz skokowej sprzedaży w dziale maszyn zwojowych.
W związku z przygotowaniami do zwiększonych dostaw maszyn w drugiej połowie roku, stan zapasów magazynowych KBA zwiększył się w pierwszym półroczu 2010 o ok. 30 mln euro. Przepływy gotówkowe z działań operacyjnych uległy poprawie z
-41,3 mln euro na koniec marca br. do -18,1 mln euro na koniec czerwca. W specjalnym liście do udziałowców KBA Helge Hansen, prezes i CEO firmy, podkreślił, że parametr ten w segmencie inżynierskim, w którym działa firma, podlega okresowym fluktuacjom, jednak powinien on ulec znaczącej poprawie w kolejnych miesiącach z uwagi na zwiększoną sprzedaż maszyn. Wartość zasobów finansowych na koniec czerwca wyniosła 45,8 mln euro. Współczynnik majątku własnego wyniósł w pierwszych sześciu miesiącach br. 37,5%, będąc jednocześnie na poziomie wyższym niż w całej branży.

Konsolidacji ciąg dalszy
Na koniec czerwca br. stan zatrudnienia w całej grupie KBA wynosił 6445 osób i był o niemal 1000 niższy niż w analogicznym okresie 2009 (7411 pracowników); jeszcze latem 2008 roku – przed rozpoczęciem kryzysu finansowego – firma zatrudniała o ponad 1700 osób więcej. Wciąż realizowana redukcja stanu zatrudnienia i wprowadzane w życie plany emerytalne dla części pracowników spowodują dalszy spadek zatrudnienia w KBA o około 300 etatów. Na koniec roku cięcia personalne, zapoczątkowane wiosną 2009, będą w dużej mierze zakończone; przewidywany stan zatrudnienia wyniesie wówczas 6100 pracowników.

Eksport na poziomie 86,2%
10% spadek w sprzedaży na rodzimym, niemieckim rynku spowodował w drugim półroczu 2010 wzrost udziału eksportu w całej sprzedaży KBA z 83,9% do 86,2%. Dostawy do pozostałych krajów europejskich w omawianym okresie spadły – ich wartość wyniosła 139,7 mln euro (przy 176,7 mln euro przed rokiem). W efekcie udział krajów europejskich w całej sprzedaży KBA wyniósł 29,5%. Wysoki popyt odnotowano natomiast w krajach Azji i Pacyfiku – w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 sprzedaż na tamtejszym rynku wzrosła z 101,2 mln euro do 127,6 mln euro, zaś udział tego regionu w sprzedaży całej grupy wzrósł z 22,3% do 27%. Pozostałe rynki, na których obecna jest firma KBA – Ameryka Północna oraz Afryka i Ameryka Łacińska odnotowały udział w sprzedaży całej grupy na poziomie – odpowiednio – 11,6% i 18,1%.

Prognozy na drugie półrocze 2010
W ostatnich pięciu miesiącach popyt na nowe maszyny drukujące rósł w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu cała grupa KBA odnotowała duży wzrost zamówień oraz wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych w swoich zakładach. W efekcie, pomimo redukcji zatrudnienia oraz przejęciu większej części zadań przez własne fabryki KBA, prezes Helge Hansen prognozuje, że w 2010 roku firma osiągnie sprzedaż wielkości 1,1 mld euro tj. wyższą o ok. 7,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym (1,05 mld euro). Jesteśmy przekonani, że znacząca poprawa naszych wyników w pierwszych sześciu miesiącach br. w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 będzie kontynuowana także w drugim półroczu, dzięki czemu uda nam się osiągnąć jednocyfrowy wzrost sprzedaży oraz zysk przed opodatkowaniem wyższy niż ten z ubiegłego roku, kiedy wyniósł on 2,7 mln euro – mówi prezes KBA. – Dokładna wysokość zysku będzie w dużej mierze zależeć od naszych rynków niszowych, charakteryzujących się krótszymi cyklami biznesowymi, naszych usług świadczonych dla klientów oraz stabilnego poziomu odreagowującej gospodarki.
Pomimo wzmożonych wysiłków w tym zakresie, firma KBA jak do tej pory nie przeprowadziła kolejnych akwizycji bądź strategicznych aliansów z nowymi partnerami biznesowymi. Jednak niemiecki producent wciąż jest zdecydowany na dywersyfikację swojej działalności i – poza tradycyjną produkcją maszyn drukujących – chce się zaangażować w nowe projekty mogące przynieść wzrost przychodów i zatrudnienia. Mówi Helge Hansen: Negocjacje w sprawie potencjalnych przejęć, których wartość miałaby przekroczyć 100 mln euro, zawiesiliśmy w ostatnim czasie, gdyż byłyby one dla nas zbyt ryzykowne. Rozważamy jednak kolejne opcje w tym zakresie, jednak czynimy to z wyjątkową ostrożnością i cierpliwością, zwłaszcza biorąc pod wagę wciąż niepewny klimat biznesowy. Firma KBA dysponuje odpowiednimi rezerwami na sfinansowanie obiecujących projektów biznesowych, jednak nie chcemy się spieszyć z żadnymi decyzjami i nie zaryzykujemy przedsięwzięcia, które miałoby przynieść jakiekolwiek ryzyko inwestycyjne.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności