Wystąpienie Polskiej Izby Druku do MF w sprawie zerowej stawki VAT na książkiPoprzedni artykuł 

Warszawa, 3 września, 2010 r.


Sz. Pan Maciej Grabowski

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów


Szanowny Panie Ministrze,

Polska Izba Druku reprezentuje dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych w przemyśle poligraficznym m.in. producentów książek, gazet czy też czasopism, dlatego też w sprawie wysokości stawki VAT na książki i prasę jesteśmy zaangażowani od roku 2004 tzn. od roku, w którym nasz kraj wstąpił w szeregi UE. Przez te wszystkie lata, począwszy od Ministra J. Nenemana i wszystkich następnych włodarzy Ministerstwa Finansów (MF), Polska Izba Druku razem i osobno, z Izbą Wydawców Prasy jak i Polską Izbą Książki przecierała szlaki dla zrozumienia i popierania przez polski rząd idei zerowej stawki VAT na książki i prasę specjalistyczną, zarówno w eksporcie na rynek wewnątrzunijny jak i na rynku krajowym. Pomimo, że w tym czasie w Polsce zmieniały się zarówno rządy jak i rządzące ugrupowania polityczne, zawsze trafialiśmy na mniejszą lub większą obojętność w tej sprawie popartą czasem brakiem wiedzy o jej regulacjach w innych krajach unijnych. Zawsze jednak starano się bagatelizować skutki zwiększania wysokości tego podatku zarówno na konkurencyjność naszych wyrobów poligraficznych na rynkach zagranicznych (Polska jest tu liczącym się graczem) jak też fakt, że wzrost cen książek uderza w najbardziej wartościową część naszego społeczeństwa.

Przygotowaliśmy dla MF dwa opracowania finansowo- prawne wykonane przez jedną z czołowych światowych firm konsultingowych opisujące wszystkie uwarunkowania legislacyjne umożliwiające stosowanie zerowej stawki VAT, spowodowaliśmy kilka interpelacji poselskich na temat wadliwych (w tym zakresie) interpretacji ustawy VATowskiej przez niektóre krajowe organy skarbowe. Odbyliśmy jako członkowie licznych delegacji środowiskowych kilka spotkań z szefami resortu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (trzeba tu dodać, że zawsze przynajmniej werbalnie popierali nasze inicjatywy). Tak udało się najpierw uzyskać zerową stawkę podatku VAT dla w/w produktów w latach 2004 -2007 a następnie tę derogatywę szczęśliwie przedłużyć do końca br.

Od prawie dwóch lat odbywały się rozmowy przedstawicieli naszego środowiska (formalne i nieformalne) z osobami mającymi wpływ pośredni lub bezpośredni

na podjęcie starań w UE na utrzymanie tych korzystnych dla nas regulacji.

Prognozy naszych rozmówców, co do możliwości utrzymania tych rozwiązań już wtedy były pesymistyczne, a jedynym uzasadnieniem tego pesymizmu było twierdzenie, że już raz nam przedmiotową derogatywę przedłużono, więc praktycznie wyczerpuje to szanse na skuteczność dalszych działań.

Dzisiejsze rezultaty starań polskiego rządu nie są, więc zaskoczeniem, co nie znaczy, że nie są całkowicie rozczarowujące.

Obecnie media publikują liczne artykuły z argumentami przeciwko zmianie w/w stawki jak też ostatnią w tej sprawie korespondencję z panem Ministrem pana Piotra Marciszuka prezesa Polskiej Izby Książki.

Naszym zdaniem wszystko w tej sprawie zostało już powiedziane, argumenty wyłuszczone po wielokroć wszystkim (jak wyżej wspomniano) decydentom.

Czego więc brakuje? Jednej i tej samej rzeczy od początku.

Jest nią całkowita determinacja w osiągnięciu celu, w który się wierzy, przy jednoczesnym rozumieniu implikacji wynikających z ewentualnej porażki.

My tak jak i nasi koledzy zastawiamy się czy owej determinacji nie zastąpiono obecnie wyłącznie urzędniczą rutyną.

To pismo jest, więc dokumentem naszego nieustającego poparcia w tej sprawie wszystkich organizacji, stowarzyszeń i zwykłych czytelników owych książek, którzy są

za utrzymaniem obecnej stawki podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną.

Owi czytelnicy to gwarant dalszego rozwoju naszego kraju, jego cywilizacyjnego

postępu i rozwoju kultury. Jeśli ich liczba będzie maleć, do głosu dojdzie zaściankowość, wszechobecna głupota i populizm. Dzisiaj jest jeszcze nadzieja i oby

jak często bywa, nie umarła na samym końcu.

Z poważaniem,

W imieniu Rady Polskiej Izby Druku

Dyrektor Ryszard Czekała


Do wiadomości:

Pan Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

Pan Jacek Rostowski, Minister Finansów

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności