Karton-Pak to drukarnia od 50 lat specjalizująca się w produkcji wielobarwnych, lakierowanych opakowań jednostkowych z tektury i kartonów litych. Obecnie gros wykonywanych tu opakowań zlecają polskie firmy z branży spożywczej, chociaż zamówienia coraz częściej spływają też z zagranicy – obecnie eksport stanowi 10% wartości jej sprzedaży. Karton-Pak posiada ugruntowaną pozycję na krajowym rynku opakowań, która w ostatnim czasie została znacznie wzmocniona za sprawą inwestycji w nowoczesne rozwiązania technologiczne KBA. Ostatni zakup to maszyna arkuszowa KBA Rapida 106-6+L ALV2, która zastąpi starsze urządzenie z tej samej klasy formatowej, znacznie zwiększając tym samym moce produkcyjne drukarni. Mówi Jerzy Sarama, prezes firmy Karton-Pak: Nasi klienci oczekują coraz wyższej jakości druku przy zapewnieniu konkurencyjnych cen. Najnowsza inwestycja w 6-kolorową maszynę KBA Rapida z wieżą lakierującą, wyposażoną w systemy logistyki palet i rozwiązania stale kontrolujące jakość druku, ma wyjść naprzeciw tym potrzebom. Biorąc pod uwagę, że niedawno uruchomiliśmy maszynę offsetową KBA Rapida w formacie B0, nasze moce produkcyjne – w porównaniu ze stanem na rok 2009 – wzrosną niebawem o kilkadziesiąt procent. To zaś oznacza, że poza wysoką jakością i atrakcyjną ceną będziemy mogli zapewnić naszym klientom jeszcze krótsze terminy realizacji zleceń.
Zakontraktowana przez Karton-Pak maszyna to model KBA Rapida 106-6+L ALV2 wyposażona w zespół lakierujący, dwa segmenty przedłużonego wykładania oraz szereg nowoczesnych rozwiązań automatyzujących jej pracę. Wśród nich warto wymienić: samonakładak DriveTronic Feeder, pakiet CX (do zadrukowywania kartonów o grubości maksymalnej 1,2 mm) z automatycznym systemem non-stop, ACR Control (do automatycznej korekty wszystkich registrów), system inspekcji arkusza inline z zintegrowanym pomiarem i regulacją nafarbienia QualiTronic Professional, system kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic Professional, system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych, system odsysania proszku z wykładania, system oczyszczania powietrza na wykładaniu oraz systemy logistyczne dla samonakładaka i dla wykładania. Maszyna zadrukowuje podłoża o maksymalnym formacie 740 x 1060 mm (przy formacie zadruku do 730 x 1050 mm) z prędkością do 18 tys. ark./h; w wersji dla drukarni Karton-Pak zostanie podniesiona o 675 mm.
Wspomniana maszyna to kolejne już, piąte urządzenie z rodziny KBA Rapida i zarazem dziewiąta maszyna firmy KBA/Planeta wyprodukowana w Radebeul i zamówiona przez drukarnię Karton-Pak. Nasza współpraca sięga początku lat 80. – podkreśla Jerzy Sarama. – kiedy to zaczęliśmy użytkować urządzenia z rodziny Planeta. Dotychczasowe doświadczenia z wcześniej kupowanymi maszynami KBA, z których każda kolejna była nowocześniejsza i bardziej wydajna od poprzedniej, oraz szybki i sprawny serwis zapewniany przez jej polskie przedstawicielstwo były dla nas koronnymi argumentami przy wyborze KBA-Polska jako dostawcy nowej maszyny w formacie B1. Przez wszystkie lata współpracy przekonaliśmy się, że zawsze możemy z jej strony liczyć na fachowe wsparcie, także w sytuacjach awaryjnych.
Bacznie obserwujemy stały postęp w konstrukcji maszyn KBA – kontynuuje prezes drukarni Karton-Pak. – Udoskonalenia wprowadzane w ich kolejnych generacjach pozwalają na wzrost produktywności, zwiększają niezawodność oraz zapewniają osiąganie coraz wyższej jakości druku. Z uwagi na specyfikę naszej produkcji, ich konfiguracja była zawsze dostosowywana do naszych aktualnych potrzeb, w czym duży udział mieli przedstawiciele firmy KBA, służący swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu, jego wyposażenia jak również wpasowania w cały system logistyczny, bez czego nie byłoby możliwe osiągnięcie założonej wydajności.
Podobnie rzecz się miała m.in. z zakupioną w ostatnich miesiącach i uruchomioną w tym roku 6-kolorową maszyną KBA Rapida w formacie B0, która – co ciekawe – była pierwszą maszyną wielkoformatową zakupioną przez Karton-Pak (dotychczas drukarnia specjalizowała się w produkcji w formacie B1). W pełni zautomatyzowana linia produkcyjna posiada połączenia logistyki stosów pomiędzy odwracarką do stosów (odwracającą palety B1 i B0) z samonakładakiem maszyny drukującej, sekcji wykładania maszyny z halą postpressu oraz systemy automatycznych podajników i kolektorów palet systemowych oraz drewnianych.
Podobnie jak świeżo zamówiona KBA Rapida 106, maszyna ta jest wyposażona w szereg systemów do regulacji i kontroli jakości, automatyzujących jej pracę i redukujących zużycie energii i makulatury: DensiTronic Professional, DensiTronic PDF, ACR Control, QualiTronic Professional oraz Vari Dry Blue.
Mamy nadzieję, że obie te inwestycje znacznie przyczynią się do wzmocnienia naszej pozycji na krajowym rynku opakowań, a także pozwolą na pozyskanie kolejnych zleceń od klientów zagranicznych – podsumowuje Jerzy Sarama.