Nowy pięciokolorowy Heidelberg Speedmaster 74 na 25-lecie Drukarni Archidiecezjalnej w KatowicachPoprzedni artykuł 

Poświęcenie maszyny drukującej przez abp. Damiana Zimonia
Poświęcenie maszyny drukującej przez abp. Damiana Zimonia
W dniu 21 października br. w Drukarni Archidiecezjalnej w Katowicach odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania do użytku nowej pięciokolorowej offsetowej arkuszowej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster SM 74-5+L wyposażonej w zespół lakierujący. Uroczystość poprzedziła msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Katowic Piotr Uszok, metropolita katowicki ks. abp. dr Damian Zimoń, szerokie grono klientów drukarni, przedstawiciele prasy branżowej, koncernu Heidelberg oraz oczywiście pracownicy drukarni, dla których było to dzień szczególny. Nie zabrakło również ks. Rudolfa Broma, wieloletniego dyrektora drukarni.

Dyrektor Kałuziński w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił jak ważnym momentem dla drukarni jest rozpoczęcie pracy nowej maszyny drukującej i planach rozwoju drukarni, związanych z umacnianiem pozycji w obszarze niskonakładowej produkcji książek i albumów. Według dyrektora Kałuzińskiego „zakup nowej pięciokolorowej maszyny Heidelberg Speedmaster SM 74-5+L z zespołem lakierującym pozwolił na unowocześnienie i znaczne wzmocnienie parku maszynowego, pozwalając tym samym na realizację strategii drukarni.”

Ks. Rudolf Brom w swoim ciekawym wystąpieniu odniósł się do jubileuszu obchodzonego przez drukarnię przedstawiając historię zakładu i o korzeniach, które sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Następnie głos zabrał prezydent Katowic Piotr Uszok w ciepłych słowach gratulując drukarni jubileuszu i nowej inwestycji, podkreślając rolę drukarni jaką odgrywa w regionie.

Krzysztof Pindral, prezes firmy Heidelberg Polska, która dostarczyła nową maszynę drukującą w swoim wystąpieniu omówił technologię, nowoczesne rozwiązania i możliwości jakie daje drukarni Speedmaster SM 74.

Na ręce dyrektora Andrzeja Kałuzińskiego przekazał pamiątkową XIX wieczną litografię przedstawiającą wieżę zamkową w Heidelbergu oraz pismo gratulacyjne.

Oficjalną część uroczystości zamknęło poświęcenie maszyny drukującej przez arcybiskupa Damiana Zimonia oraz przecięcie wstęgi przez dyrektora drukarni i dostojnych gości, po którym uruchomiono maszynę drukując przykładową pracę wykorzystującą możliwości nowego Speedmastera.

Ostatnim punktem programu były rozmowy, zwiedzanie drukarni oraz wspólny poczęstunek.

25 i więcej lat historii Drukarni Archidiecezjalnej w Katowicach

Drukarnia Archidiecezjalna (do 1992 r. Drukarnia Diecezjalna) w Katowicach została założona w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Dla potrzeb powstałej w 1920 r. Diecezji Katowickiej powołano Księgarnię św. Jacka wraz z Drukarnią Katolicką. Na przestrzeni dziesięcioleci w zależności od istniejących warunków politycznych instytucje te reorganizowano i zmieniano ich status prawny. Dwukrotnie były likwidowane. O ile jednak wydawnictwu w okresie powojennym zezwolono na dalszą działalność, drukarnia została reaktywowana dopiero w 1985 roku, choć właśnie tutaj zaraz po wyzwoleniu Katowic w 1945 r. drukowano pierwszą odezwę ówczesnego Wojewody do Ludu Śląskiego, napędzając ręcznie maszyny - nie było jeszcze elektryczności na skutek zniszczeń wojennych.

Dziś Drukarnia Archidiecezjalna obchodzi 25-lecie istnienia. Zatrudnia 67 pracowników, dział produkcyjny pracuje w systemie dwuzmianowym. W warunkach gospodarki wolnorynkowej służy nie tylko Kościołowi, ale i wszystkim którzy powierzają tu swoje prace poligraficzne. Oferuje pełen zakres usług drukarskich techniką offsetową, specjalizując się w produkcji książek, albumów, teczek, map, katalogów (w tym artystycznych, o wysokich wymaganiach jakościowych), plakatów, kalendarzy, czasopism, folderów, broszur i innych materiałów drukowanych.

W ostatnich latach podjęto decyzję o specjalizacji w segmencie niskonakładowych wydawnictw książkowych – w dziedzinie opraw twardych - budując tym samym przewagę konkurencyjną pomiędzy innymi drukarniami z regionu. Stąd spory udział w inwestycjach maszyn do opraw takich jak półautomatyczne maszyny służące do kompleksowego wykonywania opraw, urządzenie do nanoszenia kleju na gorąco,

stół do montażu okładek połączony z maszyną do zaginania oklejek na krawędziach,

maszyna do nanoszenia kleju na wyklejkę i zawieszenia bloków w okładkach,

prasa do ściskania książek i wypalania rowka oraz maszyna do zaokrąglania bloków.

Wiele ostatnich inwestycji pozwoliło na podniesienie jakości usług i konkurencyjności cenowej. Można tu wspomnieć o nowym systemie CtP wraz ze stanowiskami do impozycji, proofingiem cyfrowym i drukarką do wykonywania ozalidów, dwie maszyny cyfrowe do druku wydawnictw niskonakładowych oraz nową 4-szczękową oklejarkę do opraw miękkich.
Ostatnim zakupem jest nowa półformatowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster. Poza nią drukarnia posiada drugą maszynę półformatową oraz dwie maszyny pełnoformatowe w tym Heidelberg Speedmaster SM 102.

Na kompleksową obsługę produkcji pozwala zautomatyzowany dział introligatorni. Przeważająca część procesów jest wykonywanych maszynowo: falcowanie arkuszy, zbieranie składek, szycie nićmi, wykonywanie okładek, zawieszanie bloków w okładkach, szycie zeszytowe, oklejanie z frezowaniem, obcinanie na trójnożu.

Dokonana w ubiegłym roku modernizacja obiektu drukarni i gruntowny remont pomieszczeń biurowych codziennie wpływa na komfort pracy wszystkich zatrudnionych. Przebudowa portierni i modernizacja pomieszczeń magazynowych ułatwia klientom drukarni komunikację i odbiory zleconych prac.

Nowy Speedmaster SM 74

Nowy, skalowalny Speedmaster SM 74 został zaprezentowany podczas targów drupa 2008. Maszynę można elastycznie konfigurować dostosowując go do indywidualnych wymagań drukarni i wybierać spośród wielu opcji – od maszyny dwukolorowej z niskim wykładaniem, aż do modelu dziesięciokolorowego z wysokim wykładaniem i urządzeniem do odwracania arkusza.

Drukarnie mają bardzo duże możliwości wyboru wyposażenia, a tym samym różnych poziomów i stopni automatyzacji – od podstawowego modelu SM 74 z normalnym wykładaniem, aż po w pełni zautomatyzowaną maszynę z wysokim wykładaniem. Oznacza to większą elastyczność i produktywność tej serii maszyn.

- Dostępne modele

SM 74-2, SM 74-4 i SM 74-5 z niskim wykładaniem (do wyboru modele z
odwracaniem)

SM 74-2 do SM 74-10 z wysokim wykładaniem

- Rozszerzenie modeli: dostępny SM 74-5 z normalnym wykładaniem

- Zmodernizowane wysokie wykładanie i pulpit obsługi (ekran dotykowy z
pokrętłem sterującym)

- Wyposażenie akustyczne do redukcji hałasu

- Prinect Press Center z Intellistart i sterowaniem maszyny Sheetfed Control:
nowy pulpit sterowniczy z opcjonalnym ekranem dotykowym

- Ultradźwiękowa kontrola podwójnych arkuszy zawsze w standardzie

- HydroStar Compact do 6 zespołów drukujących zawsze w standardzie

- Odwracanie dostępne zawsze w wersji automatycznej

- Motoryczne dostawianie docisku zawsze w standardzie

- Format arkusza 530 x 740 mm

- Możliwość obrabiania szerokiego spektrum podłoży drukowych od 0,03 – 0,6
mm z prędkością do 15.000 ark./godz. dzięki nowoczesnej taśmie ssącej na
nakładaku

- Lakierowanie i suszenie zwiększa spektrum zastosowania maszyny

Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności