KBA na forum poligraficznym w StuttgarciePoprzedni artykuł 

Jakość druku może być interesującym tematem do rozmów, co pokazała żywiołowa dyskusja między uczestniczącymi w forum specjalistami z branży poligraficznej i referentami z firm KBA, System Brunner i Holzer Druck und Medien
Jakość druku może być interesującym tematem do rozmów, co pokazała żywiołowa dyskusja między uczestniczącymi w forum specjalistami z branży poligraficznej i referentami z firm KBA, System Brunner i Holzer Druck und Medien
„Zarządzanie jakością w offsecie arkuszowym: pomiar i kontrola – online czy inline“ – pod takim hasłem firma KBA zaprezentowała na tegorocznym forum poligrafii w Stuttgarcie aktualny stan oraz perspektywy na przyszłość w zakresie mierzenia i inspekcji jakości druku w offsecie arkuszowym.

Na wstępie panelu przygotowanego przez firmę KBA, Klaus Schmidt – jej dyrektor marketingu – krótko omówił aktualną sytuację rynkową, wprowadzając jednocześnie uczestników forum w zasadniczy temat. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, proces restrukturyzacji i konsolidacji w przemyśle poligraficznym po dwuipółrocznym kryzysie jeszcze się nie zakończył. Po ubiegłorocznym spadku obrotów o 2,5% w niemieckiej branży poligraficznej, także w tym roku nie jest spodziewana szczególna poprawa. Niektórym zakładom wiedzie się bardzo dobrze, innym średnio, ale znacznie większy odsetek firm niż w normalnych czasach określa swoją sytuację jako złą – mówił Klaus Schmidt. Dotyczy to również sprzedaży nowych maszyn. Podczas gdy niemiecki przemysł budowy maszyn w wielu branżach przeżywa znowu boom, liczba zamówień na nowe maszyny drukujące – mimo wyraźnego ożywienia w ostatnich dwunastu miesiącach, spowodowanego przekształceniami w całej branży medialnej i przemianami strukturalnymi oraz innymi czynnikami – nadal jest znacznie niższa od poziomu sprzed początków kryzysu.

Postęp techniczny czynnikiem napędowym dla przemysłu poligraficznego

Globalna wartość zamówień na nowe arkuszowe maszyny offsetowe wzrosła w roku 2010 o około 400 mln euro – do kwoty 3 mld euro. Do roku 2013 wzrost ten może sięgnąć kwoty około 4 mld euro, pod warunkiem, że utrzyma się koniunktura i aktualny kryzys wynikający z zadłużenia państw nie doprowadzi do nowych turbulencji. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wydajność maszyn znacznie się podniosła, głównie dzięki wysokiej wydajności i coraz krótszym czasom narządzania. Dlatego do realizacji takiej samej ilości zamówień potrzeba coraz mniej urządzeń.

W obecnej sytuacji, gdy nakłady spadają, terminy realizacji zamówień są coraz krótsze, a jednocześnie rosną wymagania klientów co do aktualności, jakości i ekonomiczności produkcji poligraficznej, jedynym wyjściem dla producentów maszyn i drukarń pozostaje wprowadzanie ciągłych innowacji. W związku z tym zyskują coraz bardziej na znaczeniu systemy zarządzania jakością online i inline.

Kontrola jakości online czy inline

Występujący jako kolejny prelegent Steven Flemming – szef działu badawczo-rozwojowego KBA – omówił bieżący stan techniki w zakresie pomiaru i regulacji jakości w offsetowych maszynach arkuszowych. W krótkiej retrospektywie wspomniał o ręcznej regulacji nafarbienia przy pomocy śrub stref farbowych w zespole farbowym oraz o pierwszych densytometrach ręcznych występujących jako rozwiązania offline, bez możliwości transferu danych z urządzenia pomiarowego do maszyny drukującej. Wraz z rozwojem systemów cyfrowych na etapie przygotowalni powstały pierwsze standardy, a wraz z nimi opisy dla barw i wymaganych wartości. Spektrofotometry mogły mierzyć krzywe remisji i przeliczać je na wartości Lab.

Dygitalizacja samej maszyny drukującej stała się bodźcem do stworzenia techniki pomiaru online z bezpośrednim połączeniem między systemem pomiaru nafarbienia a systemem sterowania maszyną drukującą. Steven Flemming skategoryzował dostępne systemy według wymagań jakościowych dla farb i druku. Wśród systemów regulacji nafarbienia KBA wymienił DensiTronic i DensiTronic Professional do regulacji online oraz QualiTronic ColorControl jako wariant inline. W maszynie każdy drukowany arkusz jest sprawdzany przez system kontrolny QualiTronic. QualiTronic Professional łączy inspekcję arkuszy inline z regulacją nafarbienia inline. Ponadto KBA oferuje, jako jedyny producent, moduł DensiTronic PDF – zamontowany na ramieniu pomiarowym systemu DensiTronic wysoko wydajny skaner do kontroli zawartości zadrukowanego arkusza online i jego porównywania z referencyjnym plikiem PDF. System pozwala na rozpoznanie nawet niewielkich wad występujących na arkuszu drukowym, takich jak zamienione kolory specjalne czy wersje językowe.

Już w bardzo wielu drukarniach codzienną praktyką stała się kontrola arkuszy inline przy pomocy systemu KBA QualiTronic. System kamer bada – do pełnej prędkości produkcyjnej – każdy arkusz na ostatnim cylindrze drukowym przed segmentem wykładania (w maszynach z odwracaniem arkuszy – w ostatnim zespole i po systemie odwracania arkuszy) i porównuje go z zapamiętanym wcześniej arkuszem wzorcowym. W ten sposób system potrafi rozpoznać zmiany produkcyjne mogące wystąpić podczas procesu drukowania. Dotyczy to zarówno defektów przejściowych (jak zabrudzenia, rozpryski farby czy wady papieru) jak i długotrwałych (jak tonowanie czy zbyt intensywne lub za słabe nafarbienie). Wszystkie zmiany pojawiają się w postaci komunikatów ostrzegawczych. Drukarz może dzięki temu podjąć odpowiednie kroki, by przeciwdziałać powstawaniu niepotrzebnej makulatury. Przy długich nakładach system oferuje również kontrolę niezależną od drukarza i dostarcza protokoły jakości dla zamawiającego, względnie w celu analizy powstałych błędów.

KBA QualiTronic ColorControl pozwala na regulację gęstości inline dla każdego arkusza przy pełnej prędkości produkcji. Bieżący pomiar w maszynie uzupełnia w tym przypadku szybka, dynamiczna regulacja. Może ona odbywać się zarówno dla kolorów podstawowych, jak i dodatkowych. Po mniej więcej 200 arkuszach są uzyskiwane wymagane wartości dla większości motywów drukowych. Wiele zamówień charakteryzuje się jednak znacznie większymi wymaganiami. Regulacja gęstości i kontrola arkuszy wspomagają wydajność i ekonomiczność wysoce zautomatyzowanych i szybkich arkuszowych maszyn offsetowych. Oba systemy zapewniają szybkie nafarbianie i minimalną ilość makulatury przy szybkich zmianach zleceń i niewielkich nakładach. Sprzyjają ekologicznej produkcji poligraficznej i zapewniają klientom niezmienną jakość produktu dzięki funkcjom protokołowania.

System DensiTronic PDF przejmuje de facto wszystkie funkcje kontrolne lektora. Dzięki ukierunkowanemu filtrowaniu rozpoznawanych błędów drukarz jest informowany o wszystkich istotnych dla produkcji rozbieżnościach i może od razu zadecydować o wstrzymaniu bądź kontynuacji nakładu.

Zarządzanie jakością w drukarni Holzer Druck

Holzer Druck und Medien w Weiler/Allgäu od 1996 roku stosuje we wszystkich maszynach KBA systemy pomiaru nafarbienia, a od dłuższego czasu również systemy regulacji. Aktualnie są to DensiTronic z i bez dynamicznej regulacji nafarbienia oraz QualiTronic ColorControl.

Alexander Ott – dyrektor produkcji tego założonego przed 120 laty, świadczącego pełny zakres usług i zatrudniającego 110 pracowników przedsiębiorstwa, opowiedział uczestnikom forum o swoich doświadczeniach z najnowszą techniką regulacji KBA. Firma Holzer już od pół roku eksploatuje ośmiokolorową maszynę KBA Rapida 106 najnowszej generacji, wyposażoną m.in. w systemy: odwracania arkusza w trybie 4/4, niezależne napędy cylindrów płytowych DriveTronic SPC, Flying JobChange do „zmiany zamówień w locie” oraz QualiTronic ColorControl do regulacji nafarbienia inline po obu stronach arkusza.

Po zainstalowaniu maszyny czas narządzania skrócił się w tej drukarni średnio o połowę: do 25 minut w zależności od struktury zamówienia. W przypadku następujących po sobie składek, form, względnie zamówień o porównywalnych papierach i motywach czasy narządzania są jeszcze krótsze. Drukarze w firmie Holzer nie rozpoczynają jednak realizacji nowego zamówienia, gdy są regulowane gęstości, ale porównują wydruk z cyfrową odbitką próbną oraz sprawdzają układ arkusza. Niekiedy odbiór druku następuje po akceptacji proofa lub już bezpośrednio na maszynie, co oczywiście wydłuża czas narządzania. Średnio kolor zostaje wyregulowany przez QualiTronic ColorControl po wydrukowaniu 200 do 250 arkuszy rozruchowych. Nie są konieczne dalsze odbitki, co skutkuje jeszcze większą oszczędnością czasu. Mniej makulatury i większa stabilność druku nakładu to kolejne pozytywne efekty wdrożenia nowoczesnych rozwiązań KBA.

Na przykładzie protokołów systemu LogoTronic Alexander Ott pokazał możliwości produkcyjne nowej KBA Rapidy 106. I tak w okresie intensywnej produkcji, przez 900 godzin (licząc od momentu rozruchu w lecie 2010 roku) maszyna pracowała w trybie z systemem odwracania arkusza i z prędkością 15 tys. arkuszy/h przez 37,5% całkowitego czasu produkcji. Od sierpnia ub.r. średnia wydajność produkcyjna wyniosła 13,7 tys. arkuszy/h. W styczniu osiągnęła nawet wyższy poziom – 14,2 tys. arkuszy/h.

Regulacja nafarbienia w systemie zamkniętym: przyszłość stała się rzeczywistością

Na ubiegłorocznych targach IPEX firma KBA po raz pierwszy zaprezentowała system pomiaru i regulacji nafarbienia QualiTronic ColorControl z InstrumentFlight firmy System Brunner, określając go mianem kolejnego kamienia milowego w rozwoju techniki drukowania. Peter Sonntag, kierownik projektu i konsultant ds. systemu w firmie System Brunner, objaśnił uczestnikom forum sposób funkcjonowania i zalety wynikające z połączenia obu tych technik. Kombinacja taka zapewnia dokładność pomiaru i produkcję o stabilnej jakości bez konieczności określania zewnętrznych punktów odniesienia. Podczas gdy w przypadku powszechnej jednowymiarowej regulacji pełne tony i położenie barwy są stabilne, może dochodzić do niewielkich wahań kolorów w wartościach tonalnych, zwłaszcza przy bardzo wymagających obrazach. Po połączeniu systemu KBA QualiTronic ColorControl z InstrumentFlight firmy System Brunner następuje regulacja balansu w pełnych tonach, położeniu barwy, wartościach tonalnych i obrazach. Obok czterech balansów farbowych system sprawdza ponad 36 parametrów procesowych dla każdej strefy farbowej. Heksagonalne wykresy i ocena w postaci gwiazdek informują operatora maszyny o rzeczywistych warunkach drukowania. System rozpoznaje i reguluje różnice rzędu +/- 1%, co oznacza, że dla drukarni przestaje istnieć pojęcie „trudnych” zamówień.

W przypadku urządzeń o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, takich jak KBA Rapida 106, perfekcyjna standaryzacja procesów jest koniecznością. Obok ekstremalnie szybkich procesów narządzania protokoły kontroli jakości są bowiem dodatkowym argumentem podnoszącym sprzedaż realizowaną przez drukarnię.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności