Łódzka drukarnia Inex to kolejny polski użytkownik termicznego systemu CtP firmy Agfa Graphics z rodziny :Avalon N, pozwalającego na produkcję bezodczynnikowych, przyjaznych dla środowiska płyt :Azura TS. Inwestycja w technologię cyfrową, sfinalizowana w styczniu br., stanowiła część projektu – obejmującego także nową 5-kolorową maszynę offsetową – zrealizowanego przy pomocy środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Firma Inex działa na rynku usług poligraficznych od 1993 roku. Jeszcze kilka lat temu była spółką, dziś jest typowym rodzinnym przedsiębiorstwem, zatrudniającym 16 osób i kierowanym przez Krystynę Kasińską. Specjalizuje się w produkcji opakowań, które stanowią ok. 90% jej zleceń. Wśród strategicznych klientów drukarni, z których wielu współpracuje z nią od lat, są firmy z branż farmaceutycznej, odzieżowej oraz producenci chemii gospodarczej. O jakości oferowanej przez Inex świadczy nie tylko rosnąca liczba zadowolonych kontrahentów, ale posiadany przez nią system ISO 9001:2008.
Od zmian własnościowych przeprowadzonych w 2006 roku, drukarnia notuje nieustanny rozwój.
Wymieniliśmy w tym czasie niemal cały park maszynowy – mówi Krystyna Kasińska. –
W 2007 roku zainwestowaliśmy w maszynę półformatową KBA, która właśnie została wymieniona na nowy model KBA Rapida 75E, wyposażony w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. W ramach tego samego projektu zdecydowaliśmy się też na zakup systemu CtP, który – jak się okazało – znacznie przyspieszył i usprawnił naszą produkcję w części prepress.
Jeszcze do niedawna drukarnia Inex korzystała z usług jednej z łódzkich naświetlarni płyt i – jak twierdzi Krystyna Kasińska – była z tej współpracy zadowolona:
Co ciekawe, firma ta korzysta z płyt Agfa Graphics, dzięki czemu mogliśmy poznać jakość materiałów eksploatacyjnych tego producenta. Taka forma współpracy była dla nas bardzo wygodna, gdyż nie wymagała żadnych inwestycji w przygotowalnię. Jednak charakter, nakłady i zakres wykonywanych zleceń, chęć posiadania wszystkiego pod jednym dachem oraz usprawnienia całego procesu produkcji spowodowały, że postanowiliśmy zainwestować we własny system CtP.
Zakupione rozwiązanie to część projektu współfinansowanego ze środków unijnych i budżetu państwa, dlatego musiało ono spełniać szereg wymagań związanych z innowacyjnością i proekologicznością.
Zastosowana w urządzeniu Agfy technologia bezprocesowa, w tym możliwość obróbki płyt w urządzeniu czyszcząco-gumującym była jednym z argumentów, jakie zdecydowały o wyborze oferty Agfa Graphics – mówi Krystyna Kasińska. –
Nie bez znaczenia były też profesjonalizm i wysoka kultura biznesowa prezentowana przez reprezentujące tę firmę osoby z działu sprzedaży i serwisu.
Półformatowy system CtP składający się z termicznej naświetlarki :Avalon N4-10S i urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95, pozwalający na produkcję bezodczynnikowych płyt :Azura TS, rozpoczął pracę w drukarni Inex w styczniu br. Jego wydajność wynosi 17 płyt/h przy rozdzielczości 2400 dpi i jest – jak zapewnia Krystyna Kasińska – wystarczająca jak na obecne potrzeby drukarni. Całość jest sterowana systemem workflow Agfa :Apogee 7 w wersji Manage, która obejmuje m.in. jedno z pierwszych w Polsce wdrożeń modułu do impozycji Agfa :Impose oraz moduł InkDrive Link, pozwalający na „spięcie” działu prepress z maszynami drukującymi. Na te ostatnie elementy szczególną uwagę zwraca syn właścicielki Rafał Kasiński, odpowiedzialny w drukarni za sprawy związane z cyfrowym prepressem:
Opierając się na sugestiach dostawcy i naszych własnych oczekiwaniach, zdecydowaliśmy się na rozbudowaną wersję oprogramowania :Apogee 7. System okazał się bardzo przyjazny w obsłudze i znacznie usprawnił naszą pracę w części związanej z przygotowalnią. O firmie Agfa Graphics i współpracy z nią, także od strony szkolenia, serwisu czy wdrożenia, mogę mówić w samych superlatywach.
System z miejsca przejął pełną produkcję drukarni Inex w części prepress.
Bardzo szybko przekonaliśmy się o zaletach wynikających z posiadania własnej naświetlarki CtP – przyznaje Krystyna Kasińska. –
To bardzo duża wygoda móc wykonać płytę w ciągu kilku minut, zamiast czekać – czasami nawet kilka godzin – na jej wykonanie i dostarczenie przez firmę zewnętrzną. Sama forma drukowa nieco różni się od płyt wcześniej przez nas stosowanych – były to :Energy Elite – ale nasi drukarze już się do niej przyzwyczaili i docenili fakt posiadania całego cyklu produkcyjnego na miejscu. Warto nadmienić, że dysponujemy też studiem graficznym, a w części produkcyjnej – poza nową maszyną drukującą - także bogato wyposażoną introligatornią.
Krystyna Kasińska przyznaje, że nowe inwestycje zwiększyły moce produkcyjne jej firmy, pozwalając nie tylko na sprawniejszą obsługę obecnych klientów drukarni, ale też na poszukiwanie nowych zleceniodawców:
Zadbać ma o to nasz dział sprzedaży i marketingu, który stanowi niemal 20% całej załogi. Planujemy z naszą ofertą wyjść szerzej poza Polskę – dziś zlecenia z zagranicy stanowią ok. 10% wszystkich zamówień. Chcemy, aby ten odsetek systematycznie wzrastał. Wybieramy się niebawem na targi Poligrafia do Poznania, gdzie chcielibyśmy zapoznać się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, które w jeszcze większym stopniu rozszerzą portfolio naszych usług i unowocześnią park sprzętowy drukarni.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com