Uczestnicy 29. Letniej Konferencji Poligraficznej dyskutowali o przyszłości drukarńPoprzedni artykuł 

Od lewej: Witold Niemiec - SG Equipment Leasing Polska, Danuta Tyrowicz - Frogimus, Waldemar Światły - Szczecińska Agencja Edukacyjna i Adam Zindulski - Zinart Systemy Graficzne
Od lewej: Witold Niemiec - SG Equipment Leasing Polska, Danuta Tyrowicz - Frogimus, Waldemar Światły - Szczecińska Agencja Edukacyjna i Adam Zindulski - Zinart Systemy Graficzne
Przyszłość poligrafii i działających w niej przedsiębiorstw, sposoby na zwiększenie wydajności i proekologiczności drukarń, przegląd wybranych nowości zaprezentowanych na targach drupa 2012 oraz wstępne zapowiedzi przyszłorocznych targów Poligrafia w Poznaniu – te tematy zdominowały obrady i dyskusje towarzyszące 29. Letniej Konferencji Poligraficznej. Impreza, organizowana przez Szczecińską Agencję Edukacyjną, odbywała się w dniach 24-27 czerwca w Krynicy Morskiej i zgromadziła kilkudziesięciu uczestników, reprezentujących zakłady poligraficzne, dostawców i media branżowe. Już po raz drugi towarzyszyły jej zawody poligrafów w turniejutenisa ziemnego o puchar firmy Zinart Systemy Graficzne. Patronem medialnym spotkania był miesięcznik Świat Druku, zaś partnerem – portal PrintinPoland.com.

29. Letnia Konferencja Poligraficzna była pierwszym spotkaniem branżowym, odbywającym się po majowych targach drupa 2012. Z tego względu nie mogło na niej zabraknąć wystąpień i referatów związanych z przebiegiem tej „poligraficznej olimpiady”, jak nazywane są odbywające się w Düsseldorfie targi. Część z nich przerodziła się w ożywioną dyskusję z udziałem uczestników konferencji. Mówi Waldemar Światły, szef Szczecińskiej Agencji Edukacyjnej: „Powoli chcemy odchodzić od tradycyjnej formuły, w której uczestnicy występują jedynie w roli słuchaczy. Udało się to już podczas tegorocznego spotkania, gdy część – z założenia – referatów stawała się przyczynkiem do dyskusji prelegenta z gośćmi konferencji.”
Refleksje i komentarze wśród jej uczestników wywołało już pierwsze wystąpienie, którego autorem był Ryszard Barański, na co dzień związany z firmą Kodak Polska. Odniósł się w nim do bieżącej sytuacji rynkowej, przytaczając m.in. szereg danych statystycznych, jakie znalazły się w niedawno opublikowanej 2. edycji „Raportu na temat stanu polskiej poligrafii” przygotowanego przez KPMG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Ryszard Barański dokonał też krótkiej analizy wybranych nowości pokazanych podczas targów drupa 2012, które – zgodnie z oczekiwaniami – zostały zdominowane przez technologie cyfrowe, zarówno w zakresie drukowania jak i rozwiązań software’owych.
Do pokazanych w Düsseldorfie nowości, przede wszystkim w zakresie standaryzacji barwy i color managementu, nawiązała Danuta Tyrowicz, właścicielka firmy Frogimus. Przedstawiła też obecne i przyszłe rozwiązania oraz normy rynkowe, pozwalające na utrzymanie odpowiednich standardów w przedsiębiorstwach poligraficznych. Danuta Tyrowicz, pełniąca funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Absolwentów Instytutu Poligrafii PW, wspomniała też w kilku zdaniach o inicjatywach planowanych przez tę organizację, m.in. kolejnych Poligraficznych Konfrontacjach (wrzesień br.) oraz kolejnego Zjazdu Absolwentów, który odbędzie się we wrześniu 2013 roku.
W żywą dyskusję z uczestnikami konferencji zamieniło się wystąpienie Jacka Bucholca, prezesa Ferag Polska, poświęcone przyszłości prasy drukowanej. Jako przedstawiciel firmy oferującej od wielu lat zaawansowane rozwiązania dla produkcji prasowej i gazetowej przedstawił on swoją wizję przyszłości mediów drukowanych, opierając się m.in. na dostępnych danych rynkowych. Dyskusja towarzysząca wystąpieniu Jacka Bucholca związana była przede wszystkim z zagrożeniami dla gazet i czasopism ze strony innych mediów, przede wszystkim radia, telewizji i Internetu.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od prezentacji Piotra Kamińskiego z Międzynarodowych Targów Poznańskich, który kieruje m.in. projektem Poligrafia. Przedstawił on szereg informacji związanych z przyszłoroczną edycją tej najważniejszej w Polsce imprezy dla branży poligraficznej. Targi (które odbędą się w dniach 21-24 maja) zostaną poprzedzone wiosennym Roadshow w pięciu miastach, na których potencjalni zwiedzający będą mogli zapoznać się z programem Poligrafii, towarzyszącymi jej wydarzeniami oraz wstępnymi zapowiedziami wystawców, głównie w zakresie nowości. Ważnym aspektem jest większe niż dotychczas włączenie w proces przygotowania imprezy samych wystawców, spośród których zostanie utworzona Rada Targów. Piotr Kamiński wspomniał również, że podczas Poligrafii swoją premierę będzie miała 3. edycja raportu o stanie polskiej poligrafii, przygotowywanego przez KPMG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.
W kolejnym referacie Jacek Franczyk, reprezentujący firmę Infosystems SA, wrócił do tematu nowości pokazanych podczas majowych targów drupa 2012. Jednym z ich tematów wiodących była technologia web-to-print, a firma Infosystems zaprezentowała w Düsseldorfie kompleksowe rozwiązanie w tym zakresie, oferujące nie tylko sprzedaż usług za pośrednictwem Internetu, ale też pełną automatyzację w zakresie przetwarzania plików PDF bezpośrednio na maszyny produkcyjne (zarówno cyfrowe jak również offsetowe). Jak podkreślał, był to jedyny tak bogaty system web-to-print, oparty na natywnym, pdf’owym systemie przygotowania produkcji – PuzzleFlow, prezentowany na tej największej imprezie branżowej.
Kolejną nowość z targów drupa 2012, tym razem w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego, przedstawił Andrzej Ćwikliński, specjalista ds. urządzeń produkcyjnych i rozwiązań wielkoformatowych w firmie DKS. Zaprezentował on system KIP C7800, zalecany przez dostawcę szczególnie do drukowania map i projektów technicznych, ale też plakatów czy banerów. Podkreślił przy tym, że jeszcze przed prezentacją w Düsseldorfie maszyna ta miała swoją polską premierę na marcowych targach Euro-Reklama 2012 w Poznaniu. Co więcej, tuż po nich urządzenie KIP C7800 rozpoczęło pracę u pierwszego polskiego użytkownika, jakim jest firma Reprocentrum z Rzeszowa. Andrzej Ćwikliński zaprezentował szereg prac wykonanych w urządzeniu KIP C7800, także na podłożach nietypowych.
Na zakończenie konferencji wystąpił Robert Kuczera, dyrektor zespołu doradców technicznych w firmie Michael Huber Polska. W wystąpieniu zatytułowanym „Co nowego w farbach graficznych” przedstawił obecne tendencje w rozwoju farb i atramentów, także w kontekście ich ekologiczności i nieszkodliwości dla środowiska naturalnego. Mówiąc o działaniach wpływających na ekologiczny proces drukowania i produkcji oraz recyklingu samych farb wymienił m.in.: minimalizację ilości makulatury, drukowanie bez alkoholu, zoptymalizowanie procesu schnięcia oraz niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Dodatkową atrakcją 29. Letniej Konferencji Poligraficznej był 2. turniej poligrafów o puchar firmy Zinart Systemy Graficzne. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody kilkugodzinna impreza doszła do skutku i cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników spotkania. Część z nich wzięła w niej aktywny udział, część pozostała w roli kibiców. W kategorii kobiet w turnieju zwyciężyła Danuta Tyrowicz z firmy Frogimus, natomiast wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jacek Franczyk z Infosystems SA (który w finale pokonał Adama Sosnowskiego, również reprezentującego tę firmę). Zwycięzcy otrzymali z rąk Adama Zindulskiego, właściciela Zinart Systemy Graficzne, ufundowane przez tę firmę puchary. Ponadto każdemu z uczestników turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki.

„Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie do Krynicy Morskiej – mówi Waldemar Światły. – Mamy nadzieję, że poza spędzonym miło czasem była to doskonała okazja, by w gronie fachowców podyskutować o problemach i bolączkach trapiących naszą branżę. Już dziś zapraszamy też do zarezerwowania sobie czasu na przyszłoroczną, jubileuszową bo 30. Letnią Konferencję Poligraficzną, a kilka miesięcy wcześniej – na nasze zimowe spotkanie organizowane jak zwykle w Bukowinie Tatrzańskiej.”

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności