Pomorski Dzień Drukarza i jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Poligrafów PomorskichPoprzedni artykuł 

Pomorski Dzień Drukarza, jaki od wielu już lat odbywa się wiosną w Gdańsku, po raz kolejny przyciągnął wielu uczestników zarówno części oficjalnej jak również biesiadnej. W pierwszej części imprezy (przed południem) wzięli udział przedstawiciele drukarń zPomorza, sponsorzy i patroni imprezy oraz młodzież z Pomorskich Szkół Rzemiosł, dla której tradycyjnie już przygotowano chrzest drukarski. W wieczornej części imprezy drukarze oraz zaproszeni gości bawili się do białego rana.

4 czerwca w Gdańsku Wrzeszczu kolorowa parada – jak co roku – przeszła do Gaju Gutenberga, gdzie tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem patrona drukarzy. „To symboliczny gest, ale ważny dla tych, którzy wchodzą dopiero do tego zawodu – mówi Sławomir Wojtaś, prezes Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich. - Organizatorom Pomorskiego Dnia Drukarza (corocznej imprezy, która odbywa się od wielu już lat i na stałe wpisała się w kalendarz imprez branży poligraficznej w Polsce) czyli Stowarzyszeniu Poligrafów Pomorskich, zależy bowiem na tym, by umacniać tradycje drukarstwa wśród młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poligrafią. Dlatego, mimo iż każdy z członków działającego od 10 już lat stowarzyszenia, obecnie zajmuje się przede wszystkim tym, co związane jest z własnym biznesem, to jednak znajduje się zawsze kilka osób, dla których ważna okazuje się idea i to niezmiernie nas cieszy. Cieszy nas również fakt, że do imprezy tak aktywnie włącza się młodzież”.

W części oficjalnej tegoroczny Pomorski Dzień Drukarza obfitował w szereg atrakcji przygotowanych przez młodych ludzi, uczniów Pomorskich Szkół Rzemiosł. W Teatrze Leśnym, gdzie przemaszerowała parada uczestników części oficjalnej imprezy, odbył się m.in. chrzest adeptów drukarstwa. Tu również odbywały się konkursy, m.in.: plastyczny dla najmłodszych uczestników oraz na najlepszą fryzurę. Tu miał również miejsce koncert szkolnego zespołu muzycznego, pokaz formacji tanecznej „Stookie” oraz koncert gitarowy „Młody Talent”. Uczniowie Pomorskich Szkół Rzemiosł wykonali również wspólne zdjęcie uczestników Dnia Drukarza. Podczas imprezy na specjalnym stanowisku można było m.in. wykonać nadruk okolicznościowy na koszulkach. Pomorska Szkoła Rzemiosł przedstawiła nowe zawody dostępne dla uczniów m.in. technika procesów drukowania oraz technika cyfrowych procesów graficznych. Podczas Dnia Drukarza wręczone zostały również nagrody m.in. dla najlepszego ucznia szkoły poligraficznej – wręczono ją Agnieszce Kępińskiej, Damianowi Solarek oraz Marcinowi Radomskiemu.

Tego samego dnia wieczorem w Chacie Góralskiej Koliba w Sopocie przy plaży drukarze z Pomorza i ich goście bawili się do białego rana.



Warto podkreślić, że tegoroczny Pomorski Dzień Drukarza jest częścią jubileuszu 10-lecia, jaki obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich. To jedna z niewielu tego typu organizacji, działająca w naszym kraju. „Jesteśmy dumni z tego, że tu na Pomorzu potrafimy – mimo iż na co dzień konkurujemy ze sobą biznesowo – coś zrobić wspólnie dla dobra idei, która przyświecała nam od samego początku powstania naszej organizacji” – mówi Sławomir Wojtaś.

Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich jest organizacją założoną w 2002 roku przez ludzi związanych z branżą poligraficzną, którzy poza swoją działalnością zawodową uczestniczą aktywnie w życiu środowiska i społeczności lokalnej. Celem organizacji jest dbanie o wysoką etykę zawodową środowiska, propagowanie zasad uczciwej konkurencji oraz solidarności zawodowej, a także kultywowanie tradycji drukarskich. Ważna jest również integracja środowiska poligraficznego oraz podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnej.Od wielu lat prezesem stowarzyszenia i jego aktywnym członkiem jest Sławomir Wojtaś. „Jesteśmy dumni, że nasze założenia udało nam się wdrożyć przez lata naszej działalności – mówi. - Odnotowaliśmy na swoim koncie wiele sukcesów, podjęliśmy przez te lata wiele działań na rzecz szkół poligraficznych na Pomorzu, dla młodzieży tych szkół, kadry nauczycielskiej itd. Wiele zrobiliśmy również dla społeczności lokalnej i branży poligraficznej na Pomorzu. SPP zorganizowało wiele spotkań i konferencji, dedykowanych dla młodych adeptów sztuki drukarskiej oraz właścicieli drukarń i wydawnictw poligraficznych. Tematami spotkań były wszystkie dziedziny poligrafii, tematy gospodarcze ( jak chociażby możliwości wsparcia poprzez firmy leasingowe, banki). Organizowaliśmy również szkolenia z zakresu uzyskania ISO przez drukarnie, fundusze unijne itp. - wiele firm poligraficznych skorzystało z tej formy naszej pomocy. Warto również wspomnieć, że nasi członkowie przyczynili się do stworzenia profesjonalnych sal wykładowych w technikum poligraficznym w Pomorskich Szkołach Rzemiosł w Gdańsku. Uczniowie tej szkoły objęci zostali stałą opieką przez SPP, którego członkowie organizują im praktyki w swoich zakładach poligraficznych oraz wspierają uczniów m.in. w nauczaniu języków obcych. Często również absolwenci techników poligraficznych z Gdańska i Malborka znajdują zatrudnienie w zakładach poligraficznych naszych kolegów w województwie pomorskim, dlatego cieszy mnie fakt, że zaangażowanie wielu właścicieli pomorskich drukarń przyczynia się do rozwoju polskiej poligrafii. Dlatego serdecznie zapraszam do przyłączenia się do naszej organizacji.”

SPP już dziś zaprasza również wszystkich miłośników sztuki poligraficznej na największą w tym regionie imprezę plenerową jaką jest Publiczny Chrzest Drukarza w Gdańsku. Odbędzie się on w tym roku podczas Jarmarku Św. Dominika 18 sierpnia 2012 r. Start o godzinie 11.00 na Targu Węglowym przy Katowni.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności