Kodak na wystawie Hunkeler Innovationdays 2013: zaawansowane rozwiązania w zakresie druku cyfrowegoPoprzedni artykuł 

Podczas wystawy Hunkeler Innovationdays, jaka odbywała się w dniach 11-15 lutego w szwajcarskiej Lucernie, firma Kodak zaprezentowała pod hasłem „Digital Your Way” szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyfrowego druku kolorowego i monochromatycznego. Wśród nich znalazły się m.in. znane już z rynku urządzenia Kodak NexPress, Kodak Prosper 1000 oraz system wdrukowujący Kodak Prosper S5. Firma promowała też wprowadzoną właśnie do oferty maszynę Kodak Prosper 5000XLi. Wystawę zwiedziły tysiące profesjonalistów z całego świata, także z Polski; tych ostatnich na firmowym stoisku gościła Jolanta Wiśniewska – dyrektor zarządzający Kodak Polska. 
 
Współpraca w zakresie integracji czołowych rozwiązań rynkowych

Firma Kodak zaprezentowała w Lucernie kilka rozwiązań ze swojej bogatej oferty. Maszynę Kodak Prosper 1000 połączono w trybie inline z linią wykańczającą Hunkeler – zestaw ten produkował „na żywo” czarno-białe publikacje dziełowe i komercyjne. Zastosowana tu kompaktowa maszyna Prosper 1000 zapewnia obustronny druk z prędkością do 200 m/min. i jest jednym z najbardziej wydajnych zwojowych systemów inkjetowych na rynku. Maszyna, o maksymalnym obciążeniu sięgającym 90 mln stron miesięcznie, produkuje składki 8-, 12- i 16-stronicowe. Wyposażona w automatyczny system zarządzania jakością obrazu, pozwala na zadrukowywanie mediów o gramaturze z zakresu 45-175 g/m2 z liniaturą rastra 175 lpi. 
Prezentowaną na stoisku firmy Kodak maszyną Prosper 1000 sterował system workflow Prinergy w najnowszej wersji 5.3. Przychodzące do niego pliki były zdalnie zarządzane przez portal Kodak InSite, przetwarzane i wysyłane do maszyny Prosper, wyposażonej w moduł JDF, umożliwiający jej połączenie z systemem Prinergy. 
Podczas wystawy firma Kodak na bieżąco informowała o podpisaniu kontraktów na prezentowane w Lucernie maszyny. Wśród nich warto wymienić sprzedaż pierwszej maszyny Prosper 1000 na rynek rosyjski, której nabywcą jest firma Pervaya Obraztsovaya.   
 
Z myślą o zastosowaniach typu direct mailing i klientach z branży handlowej firma Kodak zaprezentowała system wdrukowujący Kodak Prosper S5. Pracuje on z prędkością do 152 m/min. i oferuje wysoką jakość druku, obniżając – jak zapewnia Kodak – próg inwestycyjny dla firm zainteresowanych produkcją hybrydową. Można go w każdej chwili rozbudować do wyższej wersji. Seria Prosper S, wprowadzona na rynek w roku 2009, była początkowo integrowana ze zwojowymi maszynami offsetowymi. Dziś jednak są one instalowane z powodzeniem także w maszynach arkuszowych – liczba użytkowników tego typu rozwiązań systematycznie rośnie. Wielu z nich docenia elastyczność i wszechstronność produkcji hybrydowej: druk offsetowy i inkjetowy realizowany jednoprzebiegowo oznacza bowiem szybszą realizację zlecenia, niższe koszty i wyższą wydajność w porównaniu z tradycyjnym zadrukowywaniem poddruków offsetowych, realizowanym w tonerowych maszynach zwojowych. Proces hybrydowy eliminuje czasochłonny etap suszenia odbitek wstępnie zadrukowanych w offsecie, pozwalając na bezpośrednie zadrukowanie inkjetem tuż po przejściu arkusza przez zespoły offsetowe. 
Partnerstwo przemysłowe odgrywa dziś kluczową rolę w działalności rynkowej, dlatego Kodak ściśle współpracuje nad rozwojem swoich rozwiązań z kilkoma innymi firmami. W przypadku maszyn z serii NexPress jest to Tec-Lighting, w przypadku systemów wdrukowujących Prosper S5 – firmy Adphos, Matti i Unigraphica.  
 
Trzecim pokazywanym na stoisku urządzeniem była kolorowa maszyna Kodak NexPress, oferująca wyższą prędkość (sięgającą 166 stron A4/minutę) oraz opcję powiększonego arkusza. Ta druga pozwoli wielu firmom na realizację zleceń o niestandardowym formacie, m.in. druków typu POS, okładek książkowych, wkładek opakowaniowych oraz etykiet. Sterujące maszyną oprogramowanie ICS w wersji 3. pozwala – jak zapewnia Kodak – na uzyskanie dalszej poprawy jakości oraz wydajności dzięki przyspieszeniu o 20% procesu obróbki plików w pakiecie software’owym Kodak NexPress Print Genius. Podczas wystawy maszyna NexPress drukowała z zastosowaniem piątej stacji drukującej Kodak NexPress Fifth Imaging Unit, w której wykorzystywano efekty druku w kolorach specjalnych, złotym, perłowym, a także niecodzienne – osiągane w trybie inline efekty druku trójwymiarowego, nanoszenia znaków wodnych czy lakieru błyszczącego.  
 
Kodak Prosper 5000XLi: najnowsze „dziecko” z rodziny Prosper 

Maszyna Kodak Prosper 5000XLi to najnowszy model bazujący na platformie druku cyfrowego Kodak Prosper. Jak podaje Kodak, maszyny pracujące w oparciu o tę technologię wydrukowały już na całym świecie 30 mln stron. Prosper 5000XLi została wyposażona w stworzony przez Kodaka system „inteligentnego druku” (IPS), który - dzięki licznym, zainstalowanym inline kamerom - pozwala na monitorowanie jakości druku i dokonywanie niezbędnych korekt w trakcie realizacji zlecenia. System IPS sprawia, że maszyna nieustannie pobiera informacje z danych wejściowych i dokonuje korekt w drukowanych na bieżąco obrazach. W rezultacie uzyskuje się znaczny wzrost jakości i wydajności produkcji. Jak zapewnia Kodak, poprawa ma miejsce niezależnie od stosowanego podłoża, treści reprodukowanego obrazu, prędkości wstęgi oraz warunków otoczenia. 
Zdaniem producenta maszyna Prosper 5000XLi jest wyposażona w najszybszy i najbardziej dokładny mechanizm nanoszenia obrazu, dostępny na rynku. Stworzone przez Kodaka specjalne atramenty pigmentowe, bazujące na nanocząsteczkach, zostały dostosowane do systemu drukowania nowej maszyny. W efekcie uzyskuje się wyższą trwałość druku na papierach powlekanych i szerszą o 30% niż w offsecie paletę barw. Maszynę wyposażono też w nową funkcję powiększania tekstu, co ma zapewnić lepszą czytelność wychodzących z niej wydruków. 
System Prosper 5000XLi w wersji beta był przez dłuższy czas testowany w amerykańskiej firmie Mercury Print, od lat inwestującej w najnowsze rozwiązania inkjetowe, dedykowane dla produkcji akcydensowej i dziełowej. Mówi Christian Schamberger, prezes drukarni: „Maszyna Kodak Prosper 5000XLi pomaga nam w dostarczaniu klientom produktów i usług wykraczających poza ich oczekiwania i oferowaniu wyrobów o znaczącej wartości dodanej. W codziennej pracy z tym systemem doceniamy jego najwyższą jakość, wydajność i ekonomikę działania. To maszyna stworzona po to, by pomagać w budowie i rozwoju biznesu”. 
Will Mansfield, dyrektor ds. marketingu systemów inkjetowych w firmie Kodak, dodaje: „Platforma Prosper to najwyższej klasy rozwiązania, dedykowane licznym zastosowaniom w zakresie druku cyfrowego takim jak: direct marketing, akcydensy czy wydawnictwa. Wysoka prędkość maszyn i możliwość realizacji dużych nakładów zapewniają użytkownikom najwyższą wydajność i jakość podczas całego cyklu produkcyjnego. Automatyczne monitorowanie i korekta parametrów druku podczas realizacji zleceń umożliwiają drukarzom uzyskanie najwyższej jakości i pasowania kolorystycznego na wszystkich rodzajach mediów, w tym błyszczących”. 
Aby w jeszcze większym stopniu zmaksymalizować wydajność i przyspieszyć proces produkcyjny, system transportu papieru w maszynie Prosper 5000XLi wyposażono w szereg innowacyjnych funkcji, eliminujących problemy związane z rozciąganiem się i marszczeniem papieru. Wśród nich warto wymienić system kontroli naprężenia wstęgi, który za pomocą zaawansowanego mechanizmu serwo i algorytmów software’owych dokonuje automatycznej korekty. Inne funkcje usprawniające pracę nowej maszyny firmy Kodak to m.in. samoregulujący się system pobierania papieru, upraszczający proces zmiany podłoża; poprawiająca proces suszenia ścieżka prowadzenia papieru o zmiennej długości oraz zaawansowany system schnięcia, dostosowujący się do aplikowanego atramentu, prędkości wstęgi i podłoża.  
Kolejna nowatorska funkcja maszyny Kodak Prosper 5000XLi to moduł optymalizacji obrazu Image Optimizer Station (IOS), który automatycznie przygotowuje dostępne podłoża do druku inkjetowego z pełną prędkością produkcyjną. Dzięki niemu użytkownicy maszyny mogą z powodzeniem stosować powszechnie spotykane papiery niepowlekane, powlekane a nawet błyszczące o gramaturach z zakresu 45-300 g/m2 i szerokości wstęgi od 20,3 do 64,8 cm. Maszyna pozwala na obustronne drukowanie na szerokości do 62,23 cm z prędkością maksymalną 200 m/min. Jej miesięczne obciążenie produkcyjne to 90 mln stron A4 lub w formacie US letter. System oferuje liniaturę rastra 175 lpi, co pozwala mu – jak zapewnia Kodak – śmiało konkurować z tradycyjnym offsetem. 
Maszyna jest już dostępna w wersji rynkowej. Użytkownikom modelu Prosper 5000XL firma Kodak zapewnia rozbudowę do wersji Prosper 5000XLi. 
 
Nie tylko wystawa…

Poza prezentacjami rozwiązań na stoisku, specjaliści firmy Kodak brali też aktywny udział w różnych wydarzeniach towarzyszących wystawie Hunkeler Innnovationdays 2013. Podczas forum Interquest dyskutowano o konieczności wdrażania elastycznych, ekonomicznych rozwiązań produkcyjnych, które mogą być pomocne przy rozwijaniu biznesów bazujących na druku cyfrowym. W spotkaniu tym wzięli przedstawiciele kadry kierowniczej wielu czołowych dostawców sprzętu drukującego. Wśród nich znalazł się Erwin Busselot – dyrektor ds. marketingu systemów druku cyfrowego Kodak w regionie EAMER, który przedstawił przykłady firm wdrażających tego typu rozwiązania, m.in. do produkcji dziełowej. Z kolei Erick Piton, dyrektor rozwoju biznesu w firmie Nouvelle Imprimerie Laballery, korzystającej na co dzień z rozwiązań Kodak, opowiedział o swoich doświadczeniach z wdrożeniem systemów druku cyfrowego. Firma Kodak była też aktywnym uczestnikiem piątej edycji spotkania z cyklu Doxnet, podczas którego dyskutowano o najnowszych trendach i rozwiązaniach w zakresie produkcji dokumentów. 
Obecna na wystawie dyrektor zarządzająca firmy Kodak Polska, Jolanta Wiśniewska, tak podsumowuje to wydarzenie: „Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tegorocznej edycji Hunkeler Innovationdays 2013. Targi odwiedziły tysiące specjalistów z całego świata, także z Polski i co ciekawe - było wśród nich wielu przedstawicieli drukarń offsetowych. Byli oni zainteresowani wszystkimi prezentowanymi na stoisku rozwiązaniami, więc mamy nadzieję, że niebawem znajdą one kolejnych użytkowników w naszym kraju. A przedstawicieli polskiej branży poligraficznej już dziś zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Kodak Polska, jaką nasza firma zaprezentuje na majowych targach Poligrafia w Poznaniu”.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności