Mondi opracowuje innowacyjne opakowania z funkcją ponownego zamykania na produkty mięsne dla firmy OrklaPoprzedni artykuł 

Firma Orkla, wiodący dostawca markowych towarów konsumenckich na potrzeby sektora spożywczego, HoReCa i specjalistycznego handlu detalicznego, a także sektora farmaceutycznego i piekarniczego, od początku wykluczyła zastosowanie standardowej folii wielokrotnego zamykania. Ponieważ dolna część opakowania Vossafår jest giętka, klienci nie byliby w stanie łatwo połączyć folii z dolną częścią w celu ponownego zamknięcia.

Firma Mondi stanęła przed wyzwaniem modyfikacji lub wymiany oryginalnej, giętkiej struktury opakowania. Wyzwanie to obejmowało opracowanie specjalnej wielowarstwowej powłoki barierowej dla górnej części opakowania, która wyeliminowałaby zwijanie się materiału pod wpływem temperatur stosowanych na linii do termoformowania w firmie Orkla. Ważne było również znalezienie sposobu na zarządzanie skomplikowanym procesem logistycznym. Firma Mondi stanęła na wysokości zadania.

„Prace badawczo-rozwojowe i testy zajęły ponad dwa lata” – wyjaśnia Pål Wikstrøm, Menedżer Regionalny ds. Sprzedaży na kraje nordyckie w firmie Mondi – „ale obu partnerom udało się znaleźć funkcjonalne rozwiązanie. Nowe opakowanie zostało w pełni wprowadzone na rynek” – mówi – „a produkt już przyciąga uwagę klientów na półkach sklepowych”. Konsumenci odrywają folię nakrywkową od dołu opakowania i wyjmują wybraną porcję produktu. Po skończeniu mogą ponownie zamknąć opakowanie poprzez dociśnięcie etykiety.

Główną zaletą dla firmy Orkla jest fakt, że to zamykanie działa również z giętkim elementem dolnym, który był już stosowany w poprzednim opakowaniu z odrywaną etykietą. Użycie standardowego systemu, wykorzystującego elementy samoprzylepne reagujące na nacisk, wymagałoby zastosowania sztywnej części dolnej, aby umożliwić skuteczne otwieranie i ponowne zamykanie. Jednak oprócz znacznego zwiększenia sztywności opakowania, takie rozwiązanie wymagałoby zastosowania droższej części dolnej i najprawdopodobniej wprowadzenia modyfikacji na linii produkcyjnej.

Większość prac badawczo-rozwojowych przeprowadzono w austriackim zakładzie Mondi Styria specjalizującym się w produkcji folii do wytłaczania. Mondi wytwarza zarówno górną część ze specjalnie opracowanej wielowarstwowej folii laminowanej charakteryzującej się znakomitą stabilnością cieplną i właściwościami barierowymi, jak i giętką część dolną.

Jak wyjaśnia Pal Wikstrøm, produkcja opakowań jest złożonym, wieloetapowym procesem. Z uwagi na fakt, że rolki folii są dostarczane ze wstępnie nałożonymi etykietami, firma Orkla nie musiała inwestować znacznych środków finansowych na wprowadzenie tego rozwiązania. Linie pakujące po niewielkich modyfikacjach osiągają wcześniejszą efektywność produkcji.

Na fali tego sukcesu firma Mondi wprowadziła już nowe projekty z etykietami z funkcją ponownego zamykania do opakowań VFFS oraz dostrzega wiele potencjalnych zastosowań dla tej technologii w obszarze rynku produktów spożywczych i nie tylko.

Na podstawie informacji firmy Mondi Group

 Produkcja: WebFabrika 1999-2019 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności