Nowa maszyna wytwarzająca papiery do produkcji tektury falistej Stora Enso w Polsce zamienia makulaturę w nowe opakowania
Oficjalne otwarcie nowej maszyny wytwarzającej papiery do produkcji tektury falistej, które odbyło się w Ostrołęce 23 maja 2013 r., to namacalny dowód strategicznych zmian trwających w Stora Enso. Nowa maszyna produkująca lekkie papiery wyłącznie z włókien wtórnych, najcenniejszy obiekt Zakładu Papierniczego w Ostrołęce, została uruchomiona na początku 2013 r.
„Nieustannie inspirujemy nowe sposoby myślenia, a nowa inwestycja w Polsce jest kolejnym krokiem w procesie naszej transformacji w generującego wartość gracza na rynku materiałów odnawialnych oraz firmę, która skupia swoją działalność na obszarach rynków rozwijających się” – powiedział Jouko Karvinen, Dyrektor Generalny Stora Enso.
„Zapotrzebowanie klientów na nowoczesne, lekkie opakowania z tektury falistej rośnie w szybkim tempie. Rynek Europy Środkowej i Wschodniej będzie notować stały wzrost na poziomie 5% rocznie. Dzięki naszej nowej maszynie papierniczej MP5 wzmocnimy naszą pozycję na obszarze wzrastających rynków Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając jednocześnie naszą strategię rozwoju produkcji opakowań” – powiedział Mats Nordlander, Wiceprezydent Stora Enso Renewable Packaging.
Nowa maszyna wytwarzająca papiery do produkcji tektury falistej – zrównoważona inwestycja
Zintegrowana sieć pozyskiwania makulatury należąca do Stora Enso w Polsce, nowa wydajna elektrownia zasilana w ponad 50% przy pomocy biopaliw oraz nowa supernowoczesna maszyna wytwarzająca papiery do produkcji tektury falistej o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię sprawiają, że zakład w Ostrołęce wyznacza europejskie standardy kosztów produkcji i oferty produktowej.
Stora Enso dysponuje w Polsce własnym systemem pozyskiwania makulatury, w którego skład wchodzą punkty zbiórki makulatury i sortownie na terenie całego kraju. Zebrany przez firmę surowiec do produkcji opakowań transportowany jest do tych placówek, gdzie jest oczyszczany z odpadów, a następnie formowany w bele. Gotowy surowiec przewożony jest następnie do zakładu papierniczego Stora Enso w Ostrołęce i zamieniany w nowe produkty – tekturowe pudła i opakowania.
„Niektórym makulatura kojarzy się jedynie z kolorowymi śmieciami, ale to właśnie ten surowiec napędza wielkie maszyny wytwarzające papiery do produkcji tektury falistej. Prawdziwy recykling to coś więcej niż tylko sortowanie. Polega on na tym, że z surowców wtórnych powstają w pełni funkcjonalne nowe produkty” – powiedział Jerzy Janowicz, Dyrektor Zakładu w Ostrołęce.
Na podstawie informacji firmy Stora Enso