Formika inwestuje w innowacyjny system inspekcyjny PrintVision/Helios II firmy AVTPoprzedni artykuł 

Przy przewijarce wyposażonej w system PrintVision/Helios II firmy AVT stoją: Piotr Dębicki - wiceprezes drukarni Formika (z lewej) i Piotr Skłodowski - właściciel firmy System P
Przy przewijarce wyposażonej w system PrintVision/Helios II firmy AVT stoją: Piotr Dębicki - wiceprezes drukarni Formika (z lewej) i Piotr Skłodowski - właściciel firmy System P
Formika z podwarszawskiego Raszyna to jedna z największych w Polsce drukarń fleksograficznych, bazujących na technologii wąskowstęgowej. W ostatnim czasie jej park sprzętowy został wzbogacony o nowoczesny system inspekcji wstęgi PrintVision/Helios II firmy Advanced Vision Technology (AVT), zainstalowany off-line na jednej z pracujących tu przewijarek. Kontrakt został sfinalizowany m.in. dzięki współpracy drukarni Formika z firmą System P, która jest partnerem handlowym AVT na rynku polskim. 

Formika to rodzinna firma, istniejąca 35 lat, początkowo specjalizująca się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu mleczarskiego, a od 1998 roku – zadrukowanych w technice flekso UV opakowań z aluminium, folii PET/AL/PE oraz innych laminatów. Oferowany przez nią asortyment obejmuje m.in. wieczka aluminiowe (z lakierem do zgrzewu jak również z ekstrudowanym PP), saszetki do kosmetyków i lekarstw, folie do blistrów farmaceutycznych, etykiety IML, doypacki, opakowania na herbaty, obwoluty na mydła, a także opakowania na przyprawy i produkty sypkie. Wytwarzane są one z użyciem pięciu 8- i 9-kolorowych maszyn wąskowstęgowych oraz licznych urządzeń do konwertowania i konfekcjonowania – wycinarek, przewijarek i bobiniarek. Zatrudniająca ponad 130 osób i realizująca roczne obroty rzędu 80 mln złotych drukarnia współpracuje z ponad 200 klientami z Polski i z zagranicy, przede wszystkim z branż spożywczej, kosmetycznej, chemicznej i farmaceutycznej. Eksport stanowi 40% przychodów ze sprzedaży Formiki, a jej produkty trafiają do odbiorców z całej Europy oraz Afryki Północnej. Głównie z myślą o klientach farmaceutycznych poczyniona została jej najnowsza inwestycja – zaawansowany system inspekcji zadrukowanej wstęgi PrintVision/Helios II, wyprodukowany przez firmę AVT. 
Mówi Piotr Dębicki, wiceprezes zarządu firmy Formika: „Klienci z branży farmaceutycznej to spory odsetek naszych odbiorców, a specyfika realizowanej dla nich produkcji wymaga niezwykle restrykcyjnej kontroli finalnego wyrobu. Z tego względu zdecydowaliśmy się na zakup najnowocześniejszego systemu inspekcyjnego AVT, który zapewnia, że w dostarczonej do odbiorcy partii wyrobów nie znajdzie się ani jeden wadliwy produkt. Rozwiązanie to daje nam również bardzo duży komfort przy realizacji zleceń”. 
 
Dostarczony do drukarni Formika system AVT został zainstalowany na przewijarce polskiej firmy Jurmet i służy do inspekcji wszystkich produktów realizowanych przez podwarszawską drukarnię dla przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej. PrintVision/Helios II automatycznie kontroluje pracę przewijarki, zatrzymując urządzenie w miejscu wystąpienia defektu i umożliwiając tym samym wycięcie bądź korektę wadliwych fragmentów roli przed jej dostawą do klienta. System, wyposażony w profesjonalną czarno-białą kamerę LCCD i głowicę optyczną, wykrywa defekty takie jak: błędy tekstu, zmiany koloru, brak pasowania, brak druku, plamki, niezdjęty ażur, brak pasowania z wykrojnikiem itd. Prędkość wstęgi jest ustawiana samodzielnie przez klienta – w przypadku firmy Formika dostosowano ją do wydajności przewijarki. Mówi Piotr Dębicki: „Tuż po instalacji okazało się, że system jest bardzo czuły i nieco czasu zajęło nam jego skalibrowanie pod nasze potrzeby i wymagania. Obecnie prędkość pracy przewijarki z działającym systemem inspekcyjnym dochodzi do 400 m/min. i jest zoptymalizowana pod kątem specyfiki naszej produkcji. Co istotne, przed zainstalowaniem systemu musieliśmy przebudować samą przewijarkę, wydłużając drogę wstęgi niezbędną do zatrzymania maszyny w odpowiednim miejscu tj. tak, by wadliwy obszar był dostępny”. 
 
Po znalezieniu błędu na zadrukowanej wstędze podłoża przewijarka jest zatrzymywana, a wadliwy produkt – korygowany bądź eliminowany poprzez wycięcie i ponowne sklejenie materiału. Informacja o wykrytym błędzie, wraz z jego obrazem i obrazem wzorcowym, zapisywana jest w bazie SQL. Pozwala to między innymi na efektywne tworzenie różnorodnych raportów. System PrintVision/Helios II pozwala na tworzenie szablonów z zapisanymi parametrami kontroli druku jak i przywoływanie zapisanych parametrów przy wznowieniu pracy. 

Po kilku miesiącach eksploatacji Piotr Dębicki bardzo sobie chwali dokonaną inwestycję: „System inspekcyjny to element wyposażenia, o którego istnieniu większość naszych klientów z branży farmaceutycznej nawet nie wie. Dla nich bowiem liczy się finalny produkt, a ten – dzięki 100% kontroli jakości przez rozwiązanie firmy AVT – nie ma prawa zawierać nawet najdrobniejszych błędów i odchyleń od normy. Z jednej strony zapewnia on nam olbrzymi komfort i bezpieczeństwo pracy, z drugiej zaś – mamy nadzieję, że będzie jednym z argumentów przemawiających za podjęciem współpracy z nami przez nowych klientów, nie tylko z branży farmaceutycznej”. Warto bowiem nadmienić, że poza całą produkcją dla odbiorców z tego sektora system AVT jest też coraz częściej wykorzystywany przez firmę Formika do kontroli innych produktów, takich jak saszetki kosmetyczne. 
Piotr Skłodowski, właściciel System P, dodaje: „Cieszymy się z kolejnego w naszym kraju wdrożenia systemu inspekcji AVT, w dodatku zrealizowanego w jednej z najnowocześniejszych polskich drukarń fleksograficznych. Zainstalowany na pracującej w firmie Formika przewijarce, gwarantuje on pełną kontrolę realizowanej tu produkcji dla niezwykle wymagających klientów, jakimi są firmy farmaceutyczne. Mamy nadzieję, że jego bezawaryjna praca przyczyni się do jej dalszego dynamicznego rozwoju i pozwoli zarówno na komfortową obsługę obecnych, jak też pozyskanie nowych, intratnych zleceń”.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności