– Targi PAKFOOD doskonale wpisują się w konwencję całego bloku POLAGRA oraz towarzyszących mu Smaków Regionów oraz Invest Hotel. Korzystają na tym wszyscy – zwiedzający, którzy mogą zapoznać się z niebywale szeroką ofertą w jednym miejscu i czasie oraz wystawcy, mogący liczyć na nieprzeciętnie wysoką frekwencję gości – wyjaśnia Joanna Kucharska, dyrektor Targów PAKFOOD. – Cieszy nas, że i w tym roku nie zawiedziemy oczekiwań obu tych grup. Spodziewamy się bowiem ponad 50 000 zwiedzających mogących spotkać się z blisko 1 000 wystawców – dodaje.
Polska Izba Opakowań, która aktywnie wspiera inicjatywy gospodarcze i integruje środowisko branży opakowań, jest jednocześnie wystawcą Targów PAKFOOD oraz organizatorem – podczas ich trwania - dwóch seminariów „Przemysł i rynek opakowań. Wybrane problemy” oraz „Opakowania a żywność”. Podczas uroczystego otwarcia stoiska oraz Salonu Promocji (pawilon 3, stoisko 91) gospodarze przywitali wszystkich uczestników targów, a także wyróżnili osoby i firmy najbardziej zasłużone dla branży opakowań.Podczas inauguracji głos zabrał Stanisław Tkaczyk, prezes Polskiej Izby Opakowań, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie. – Współpraca Polskiej Izby Opakowań z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi to ogromna szansa dla dobrego rozwoju branży opakowań. Tym bardziej jest mi przyjemnie witać Państwa w tym właśnie miejscu – powiedział Stanisław Tkaczyk.
Niezwykle pokrzepiająco wybrzmiały słowa Przemysława Trawy, wiceprezesa zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, który przyszłości poligrafii dopatruje się w druku przemysłowym, a więc elemencie produkcji opakowań. – Warto jednak pamiętać, że opakowania to nie tylko funkcjonalność, ale również design i walory estetyczne. Dlatego też poznawanie nowych rozwiązań i trendów m.in. podczas Targów PAKFOOD jest wręcz pożądane – spointował.
Całe spotkanie prowadził Wacław Wasiak, dyrektor Polskiej Izby Opakowań, który odpowiadał również za najmilszą, a jednocześnie najbardziej uroczystą część spotkania – uhonorowanie laureatów plebiscytu „Zasłużony dla Przemysłu Opakowań 2013”. Wśród nominowanych znaleźli się: Anna Kosmacz-Chodorowska, pracownik naukowo-techniczny w Instytucie Logistyki i Magazynowania oraz Janusz Mazurczak – dyrektor Grupy Projektów Wystawowych MTP. Ostatecznie tytuł „Zasłużonego dla Przemysłu Opakowań” przyznano Panu Marianowi Feldmanowi, redaktorowi miesięcznika „Opakowanie”, w uznaniu 60-letniej działalności na rzecz popularyzacji i promocji opakowalnictwa oraz polskiego przemysłu opakowań.
Polska Izba Opakowań wyróżniła również firmy, które w sposób szczególny angażują się w rozwój branży. Wśród nominowanych znaleźli się: DEKORGLASS Działdowo S. A., FORMIKA Sp. z o.o.; TFP oraz czasopismo „Packaging Polska. Kapituła pod przewodnictwem prezesa Polskiej Izby Opakowań, prof. zw. dr hab. inż. Stanisława Tkaczyka przyznała tytuł „Firma Zasłużona dla Przemysłu Opakowań” Spółce DEKORGLASS Działdowo.
- Targi Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech oraz Pakfood i Invest Hotel uważam za otwarte! – tymi słowy Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście zainaugurował wyjątkowe wydarzenie targowe, które sam określił mianem największego i najważniejszego w tej części Europy. – Dziś w Poznaniu obchodzimy święto branży, które po raz 29. odbywa się w Poznaniu i związane jest z rolnictwem, najpotężniejszym sektorem polskiej gospodarki – powiedział Stanisław Kalemba.Podczas uroczystego otwarcia uczestniczył również Wiceminister Janusz Piechociński, który w swoim wystąpieniu precyzyjnie wskazał sposób na wszystkie ewentualne wahania w krajowej i światowej gospodarce. – Odpowiedzią na globalizację czy jakikolwiek kryzys nie powinna być walka, ale współpraca, której dowodem mogą być rozpoczynające się dziś targi. Podczas ich trwania przedsiębiorcy w sposób szczególny zwracają uwagę na relacje oraz wzajemne zaufanie, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działanie zmierzające ku rozwojowi.
Uczestników targów przywitał również Tomasz Kayser, Wiceprezydent Miasta Poznania, który zwrócił uwagę na poznańską przedsiębiorczość wynikającą z pracy organicznej, której efektem są m.in. Targi Polagra i towarzyszące im Pakfood oraz Invest Hotel. – Życząc państwu wielu obitych, owocnych oraz inspirujących rozmów zapraszam jednocześnie do zwiedzenia Poznania, niezwykle gościnnego i atrakcyjnego miasta – dodał na zakończenie.
W pamięci pozostaje także wystąpienie Andrzeja Byrta, Prezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Zbliżamy się do okrągłej rocznicy 30-lecia, kiedy to Międzynarodowe Targi Poznańskie zainicjowały nowy etap rozwoju polskiego rolnictwa. Dziś nauczyliśmy się korzystać ze znacznie większych możliwości, co niewątpliwie wpływa na tempo rozwoju całego sektora. Rolnictwo rosło w siłę, a my razem z nim. Dlatego też mogę dziś z tego miejsca życzyć państwu dobrych interesów oraz smacznego! – zakończył Andrzej Byrt.
Wśród osób, które pojawiły się na otwarciu oraz Gali Nagród, obecni byli m.in. Andrzej Chałasiński, przedstawiciel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Eugeniusz Grzeszczak, Wicemarszałek Sejmu, Zofia Szalczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krystyna Gurbiel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz liczne grono posłów, dyplomatów z korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Uroczyste otwarcie poprzedziła konferencja prasowa Ministra Rolnictwa Stanisława Kalemby oraz Prezesa MTP Andrzeja Byrta. Konferencja poświęcona była sytuacji polskiej branży spożywczej. Minister Stanisław Kalemba przedstawił raport na temat zmian w handlu zagranicznym polskimi artykułami rolno-spożywczymi. - Polski sektor rolno-spożywczy jest jednym z najmocniejszych w Unii Europejskiej. Należymy do największych producentów żywności. Jesteśmy największym w Europie producentem jabłek, pieczarek, zajmujemy drugie miejsce w produkcji żyta i ziemniaków - powiedział. Jak podkreślił, między 2003 a 2012 rokiem eksport towarów rolno-spożywczych wzrósł czteroipółkrotnie. W ubiegłym roku jego wartość wynosiła blisko 18 mld euro. - To świadczy o zmianach, jakie się dokonały w polskich gospodarstwach, na polskiej wsi, ale także w sektorze rolno-spożywczym, gdzie zainwestowano środki pomocowe. Spowodowało to, że mamy jedne z najnowocześniejszych technologii w Europie.. Ten sektor ma dynamikę, jakiej nie ma w żadnym innym sektorze naszej gospodarki – spointował.
Na podstawie informacji MTP