Przedsiębiorcy nie doceniają znaczenia bezpieczeństwa informacji w zarządzaniu drukiemPoprzedni artykuł 

Badania przeprowadzone przez niezależny instytut Quocirca pokazują, że przedsiębiorcy przypisują zbyt małe znaczenie kwestiom związanym z bezpieczeństwem druku. Aż 70% przedstawicieli przedsiębiorstw przyznaje, że podczas drukowania, kopiowania czy skanowania dokumentów ważne z perspektywy firmy informacje trafiły w niepowołane ręce. Ten proces nadal postrzegany jest głównie poprzez pryzmat efektywności kosztowej natomiast kwestie związane z ochroną kluczowych danych biznesowych nie są jednoznacznie utożsamiane z procedurami związanymi z drukiem dokumentów.

Znajomość rozwiązań wpływających na zwiększenie ochrony danych jest w dużej mierze atrybutem dużych organizacji, a znaczenie przypisywane bezpieczeństwu danych w druku jest pozytywnie skorelowane z wielkością przedsiębiorstwa. Jedynie 41% spośród przedstawicieli Małych i Średnich Przedsiębiorstw uznało bezpieczeństwo dokumentów za jeden z najistotniejszych wyzwań związanych z zarządzaniem drukiem. 30% respondentów reprezentujących firmy zatrudniające od 500 do 1000 pracowników wskazało, że nie dysponuje żadnymi procedurami ani strategią zapewnienia bezpieczeństwa druku.

- Bezpieczeństwo danych będzie zyskiwało coraz większe znaczenie również w zarządzaniu procesem druku. W naszej codziennej pracy widzimy, że grono przedsiębiorców dostrzegających ten problem rośnie. Już teraz wiele firm zdaje sobie sprawę, że stworzenie procedur oraz wykorzystanie profesjonalnych rozwiązań sprzętowych i software’owych pozwala jednocześnie lepiej chronić kluczowe informacje i poprawić efektywność kosztową. – powiedział Rafał Śliwiński, Kierownik Produktu ds. Oprogramowania Konica Minolta Business Solutions Polska. – Warto podkreślić, że dzięki zróżnicowanym formom finansowania i obsługi, najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez Konica Minolta w Polsce są również w zasięgu przedsiębiorstw z sektora MSP.

Podstawowe źródła zagrożenia

Z perspektywy dużych organizacji – zatrudniających ponad 500 pracowników – kanałami, które stanowią największe zagrożenie dla wycieku danych są: korporacyjna poczta e-mail (57%), poczta e-mail oraz urządzenia mobilne (laptopy – 40%, smartfony – 25%, tablety – 21%, pamięci USB – 31%). Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne zostały uznane jako źródło zagrożenia jedynie przez 15% respondentów i uplasowały się na 7 miejscu.

R E K L A M A
Badania Quocirca

Badania niezależnego instytutu badawczego Quocirca  zostały przeprowadzone w 4Q 2011 roku na grupie 125 przedstawicieli firm zatrudniających ponad 500 pracowników oraz w 4Q 2012 roku w populacji 150 przedstawicieli sektora MSP.

Dodatkowe zasoby

Na podstawie informacji firmy Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności