Firma Kodak przyznała nagrody Sonora Green Leaf użytkownikom bezprocesowych płyt Kodak Sonora XP, którzy w szczególny sposób dbają w swojej działalności o aspekty proekologiczne. W pierwszej edycji konkursu wyróżnienia trafiły do czterech europejskich drukarń: Druckerei Aschenbrenner GmbH (Austria), GP Tryk (Dania), Alfa-Design (Rosja) i Gruppo Konig Print (Włochy). Każda z nich, zdaniem jury przyznającego nagrody, podejmuje na co dzień szereg inicjatyw zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju i wdraża najlepsze praktyki, m.in. monitorując zużycie energii i wody.
„Szczerze gratulujemy wszystkim zwycięzcom, którzy zdecydowali się na podjęcie licznych przedsięwzięć, w skali całych przedsiębiorstw, pozwalających na obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz działania zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju – mówi Rich Rindo, dyrektor generalny ds. marketingu rozwiązań poligraficznych w firmie Kodak. – Rozmiar i jakość zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy ogłaszając pierwszą edycję nagród, demonstrują ogrom działań proekologicznych podejmowanych przez drukarnie z całego świata. W najbliższych latach chcemy rozwijać i rozszerzać formułę naszych nagród, wyróżniając te firmy, które należycie wdrażają proekologiczne działania”.
Drukarnie akcydensowe z całego świata w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z zalet stosowania proekologicznych rozwiązań poligraficznych w swojej działalności. Zwłaszcza, że uwagę na tego rodzaju inicjatywy zaczęli zwracać także ich klienci. Niektórzy ze zleceniodawców wręcz poszukują partnerów biznesowych wśród drukarń, których działalność w jak najmniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne. Nagrody przyznawane przez firmę Kodak noszą nazwę bezprocesowych płyt Sonora XP, które w znacznym stopniu umożliwiają zredukowanie negatywnego wpływy na środowisko, a przy tym oferują szereg zalet stricte ekonomicznych, bez uszczerbku na jakości i wydajności druku. Zastosowanie płyt Sonora XP oznacza zupełne wyeliminowanie wywoływarki, która w tradycyjnym procesie wymaga użycia chemii, wody i energii, a przy tym generuje odpady produkcyjne. Jak informuje firma Kodak, technologia ta zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie korzysta z niej ponad 400 jej klientów; są wśród nich zarówno zupełnie nowi użytkownicy rozwiązań Kodak, jak też wieloletni jej partnerzy, którzy zdecydowali się na przejście na bardziej proekologiczne rozwiązanie CtP.
Laureaci premierowych nagród Sonora Green Leaf
Druckerei Aschenbrenner GmbH to austriacka drukarnia akcydensowa, korzystająca z powodzeniem z bezprocesowych płyt Sonora XP od 2011 roku. Ich wdrożenie miało na celu przejście na produkcję bardziej przyjazną środowisku. Dzięki temu firma uzyskała szereg branżowych certyfikatów, m.in. Ecolabel for Printed Paper przyznawany przez Unię Europejską, jak też znane wśród przedsiębiorstw poligraficznych certyfikaty FSC i PEFC, związane z zarządzaniem zasobami leśnymi. W razie potrzeby drukarnia stosuje w produkcji proekologiczne farby oparte na oleju rzepakowym.
GP Tryk to świadczące kompleksowe usługi w zakresie crossmediów (m.in. druk i komunikację z odbiorcami) przedsiębiorstwo z siedzibą w duńskim mieście Grena. Firma stale pracuje nad zredukowaniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne, m.in. wdrażając zamknięty system obiegu wody. Jej starania w tym zakresie zostały docenione – jest ona posiadaczem prestiżowych certyfikatów Nordic Ecolabel i Nordic Swan. Część jej proekologicznej polityki stanowiło niedawne wdrożenie bezprocesowych płyt Kodak Sonora XP. Jak zapewniają przedstawiciele GP Tryk, przełożyło się to nie tylko na większą stabilność kolorystyczną reprodukowanych w technice offsetowej prac, ale też umożliwiło redukcję generowanych odpadów oraz czasu i kosztów związanych z prowadzoną działalnością.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com