Kseroplast-Plus po raz trzeci stawia na technologię druku wielkoformatowego Agfa GraphicsPoprzedni artykuł 

Przy ploterze Jeti Titan 3020 FTR stoją: Przemysław Arabski - szef działu inkjetowego Agfa Graphics (z lewej) i Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus.
Przy ploterze Jeti Titan 3020 FTR stoją: Przemysław Arabski - szef działu inkjetowego Agfa Graphics (z lewej) i Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus.

Kseroplast-Plus z Zakrzewa k. Poznania to przykład użytkownika wielkoformatowych rozwiązań Agfa Graphics, którego inwestycje w plotery tego producenta idą w parze z rozwojem samego przedsiębiorstwa. Przygodę z drukiem inkjetowym Agfa Graphics firma rozpoczęła cztery lata temu od zakupu modelu Anapurna Mw. W drugiej połowie 2012 roku nastąpiła „przesiadka” na szybszy i bardziej elastyczny ploter Anapurna M2050, zaś marzec br. przyniósł jej inwestycję w trzecie już rozwiązanie belgijskiego producenta – system Jeti Titan 3020 FTR. Jest to drugi tego rodzaju ploter dostarczony do firmy z Polski, a zarazem pierwszy sterowany wprowadzonym na rynek w ub.r. oprogramowaniem Agfa Asanti Render, przeznaczonym na rynek druku wielkoformatowego.

„Można śmiało powiedzieć, że kolejne inwestycje w maszyny Agfa Graphics w pewien sposób stymulują rozwój całej firmy – przyznaje Andrzej Wentland, właściciel Kseroplast-Plus. – Dokonując w 2. połowie 2012 roku zakupu modelu Anapurna M2050 wierzyliśmy, że w niedługiej perspektywie pojawi się tu jeszcze większe i bardziej wydajne rozwiązanie. Muszę przyznać, że potrzeba doposażenia naszego parku maszynowego pojawiła się nawet wcześniej niż zakładaliśmy. Same decyzje zaś zapadły bardzo szybko, dzięki czemu pod koniec marca br. ploter Jeti Titan 3020 FTR został dostarczony i wdrożony do produkcji”.
Kseroplast-Plus jest drugim w Polsce użytkownikiem tego rozwiązania, wyposażonego w dodatkowy moduł drukowania w trybie „z roli na rolę”. Andrzej Wentland przyznaje, że ze względu na specyfikę realizowanej produkcji, opcja ta była niezbędna: „Druk w naszym przypadku stanowi część całego procesu produkcyjnego kasetonów, systemów oznaczeń, identyfikacji wizualnej – a więc asortymentu, w którym się specjalizujemy. W zależności od rodzaju zlecenia, do zadrukowywania stosujemy media sztywne bądź giętkie. Z tego względu przed niespełna dwoma laty postawiliśmy na ploter Anapurna M2050 i ten parametr był również kluczowy tym razem. Dużą uwagę zwróciliśmy też na oprogramowanie Asanti Render sterujące maszyną, które zapewnia szybki i sprawny proces ripowania prac i przetwarzania plików”.
„To pierwszy system Asanti w Polsce – podkreśla Maciej Baur, product manager w polskim oddziale Agfa Graphics, który aktywnie uczestniczył w procesie jego wdrożenia w firmie Kseroplast-Plus. – Cieszymy się, że na tę premierową implementację zdecydował się nasz wieloletni klient, zwłaszcza że jego decyzja była podyktowana wcześniejszymi, bardzo pozytywnymi doświadczeniami z naszymi rozwiązaniami”.

Andrzej Wentland przyznaje, że decydując się na zakup kolejnego plotera nie rozważał ofert innych dostawców: „Byliśmy na tyle zadowoleni z wcześniej pracujących u nas rozwiązań Agfa Graphics oraz z obsługi posprzedażowej zapewnionej przez jej polski oddział, że jedyną kwestią pozostawał wybór optymalnego rozwiązania. Zależało nam przede wszystkim na utrzymaniu jakości gwarantowanej przez model Anapurna M2050, przy jednoczesnym skokowym zwiększeniu wydajności. Poprzedni ploter UV pracował bowiem niemal bez przerwy, a zleceń wciąż przybywało. System Jeti Titan 3020 FTR przejął większość prac realizowanych z urządzenia Anapurna M2050, przy czym są one teraz realizowane kilkukrotnie szybciej”.
Tak duża wydajność plotera Jeti Titan 3020 FTR wynika nie tylko z jego gabarytów (drukuje on na mediach o szerokości do 3 metrów), ale też ze specyficznej konstrukcji uwzględniającej 32 głowice drukujące. Są one też odpowiedzialne za wysoką jakość druku, „wypluwając” krople atramentu o wielkości zaledwie 7 pikolitrów. „To pozwala na realizację prac o jakości fotorealistycznej z rozdzielczością 1200 dpi – mówi Przemysław Arabski, szef działu druku inkjetowego Agfa Graphics. – W efekcie można w nim bezpośrednio nanosić nawet bardzo drobne 4-punktowe teksty, które pozostają wyraźne i czytelne. W przypadku firmy Kseroplast-Plus ploter posiada 32 głowice drukujące, ale liczbę tę można zwiększyć nawet do 48, dokładając choćby opcję druku kolorem białym”.
Właśnie z uwagi na tę funkcję ploter Anapurna M2050 nadal realizuje część zleceń wykonywanych przez Kseroplast-Plus. „Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni – mówi Andrzej Wentland – więc zakup systemu Jeti Titan 3020 FTR traktujemy w kategoriach rozbudowy naszego parku maszynowego, nie zaś zastąpienia wcześniej pracującego tu rozwiązania”.

Maszyna jest sterowana pierwszym w naszym kraju oprogramowaniem Asanti Render. To ubiegłoroczna premiera rynkowa Agfa Graphics, wprowadzona do oferty podczas targów Fespa 2013 w Londynie. Polscy klienci firmy mogli bliżej zapoznać się z tym rozwiązaniem podczas jesiennej Ogólnopolskiej Konferencji Użytkowników Systemów Apogee i Asanti. Asanti Render usprawnia i zwiększa wydajność wszystkich procesów realizowanych w ploterach wielkoformatowych – począwszy od przyjęcia zamówienia na wysyłce finalnego pliku do drukowania skończywszy. Jest to kluczowy moduł systemu workflow Asanti, bazujący na silniku renderującym Adobe PDF Print Engine 3. Posiada zintegrowaną funkcję zarządzania barwą, dzięki czemu wszystkie ustawienia kolorystyczne mogą być generowane i wdrażane za jednym razem, a następnie automatycznie kontrolowane. Program umożliwia też stworzenie profili ICC zgodnych z normami ISO12647-2, Fogra i G7 oraz umożliwiających zastosowanie barw specjalnych z biblioteki Pantone.
„Wdrożenie systemu przebiegło bardzo sprawnie – mówi Paweł Wentland, jeden z operatorów plotera Jeti Titan 3020 FTR. – Jest on bardzo intuicyjny, a przy poznawaniu wszystkich jego detali pomaga nam na bieżąco pan Maciej Baur, który ma zdalny podgląd wszystkich operacji wykonywanych przez nas w programie. Przygotował on m.in. specjalne profile kolorystyczne, dostosowane do specyfiki naszej produkcji”.

Oprogramowanie sterujące maszyną to także element usprawniający całą produkcję. „Wyższa wydajność to krótszy czas realizacji zleceń, co bardzo sobie cenią nasi klienci – mówi Andrzej Wentland. – Wśród nich są przede wszystkim firmy z branż spożywczej i przemysłowej, głównie z Polski, chociaż zdarza się, że realizujemy dla nich także zlecenia poza granicami naszego kraju. Nasza firma oferuje kompleksową obsługę – od projektu, poprzez druk i wykonanie reklamy, na dostawie i montażu kończąc. Czas jest zatem bardzo ważny także dla nas samych”.
Obecnie firma Kseroplast-Plus zatrudnia ok. 40 osób, a produkcja odbywa się w dwóch lokalizacjach. Drugi zakład uruchomiono w związku z inwestycją w ploter Jeti Titan 3020 FTR. „Docelowo chcemy mieć wszystkie maszyny pod jednym dachem, to jednak wymaga rozbudowy jednej z hal produkcyjnych – przyznaje Andrzej Wentland. – Na razie zatem skupiamy się na rozpowszechnieniu informacji o naszej nowej inwestycji – część klientów już o niej wie i bardzo sobie oni cenią nasz rozwój w tym obszarze. Planujemy też uruchomienie sklepu internetowego, gdzie cały asortyment, także w zakresie prac poligraficznych, będzie dostępny online”.
Przemysław Arabski dodaje: „Rozwój firmy Kseroplast-Plus i inwestycje w jej park sprzętowy, a teraz również software’owy, robi olbrzymie wrażenie. Gdy wdrożyliśmy półtora roku temu ploter Anapurna M2050, życzyliśmy panu Andrzejowi Wentlandowi rychłej inwestycji w kolejne, jeszcze większe rozwiązanie Agfa Graphics. Życzenie to spełniło się nadspodziewanie szybko, dzięki czemu możemy wspólnie świętować kolejną w Polsce instalację modelu Jeti Titan oraz pierwszą implementację oprogramowania Asanti. Jest to jednocześnie 3. instalacja systemu Titan w województwie wielkopolskim i zarazem 13. ploter UV marki Agfa Graphics w rejonie Poznania i okolic. Przy czym 13-ka nie oznacza wcale pecha, bo urządzenie działa wzorcowo, a my jesteśmy już na etapie kolejnych dostaw do innych klientów. Mamy nadzieję, że oba zrealizowane zakupy przyczynią się – podobnie jak wcześniejsze dwa plotery z serii Anapurna – do dalszego, dynamicznego rozwoju firmy Kseroplast-Plus, a w nowo planowanej hali produkcyjnej niebawem rozpocznie pracę kolejna maszyna z rodziny Jeti Titan.” 

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności