Firma Alfa-Cer z Opoczna, specjalizująca się w produkcji ceramiczno-dekoracyjnej, po trzyletnich pozytywnych doświadczeniach z rozwiązaniem Agfa Graphics zdecydowała się na kolejne urządzenie tego producenta. W ostatnim czasie rozpoczął tu pracę drugi ploter Anapurna M2050, który zwiększył o 100% moce produkcyjne Alfa-Cer w zakresie zadrukowywania płytek szklanych. Właśnie ten asortyment stanowi gros produkcji wykonywanej z udziałem techniki inkjet UV, na której bazują systemy druku wielkoformatowego Agfa Graphics.
Jak zapewnia Wiesław Kwiatkowski, właściciel Alfa-Cer, przez trzy lata użytkowania ploter Anapurna M2050 spełnił pokładane w nim oczekiwania i pozwolił firmie rozszerzyć portfolio o prace, które wcześniej nie były możliwe do wykonania w technice sitodruku, bądź też wymagały zbyt dużych nakładów: „Maszyna była i jest do tej pory wykorzystywana przez nas przede wszystkim do zadrukowywania szkła. Po jej zainstalowaniu nasza specjalizacja, jeżeli chodzi o zadruk bezpośredni w technice inkjet UV, poszła właśnie w tym kierunku. Wykonujemy na niej różnorodne zlecenia: dekoracje, panele, mozaiki, listwy, jednym słowem – wszystko to co może znaleźć zastosowanie w kuchni, łazience czy pokoju, stanowiąc wystrój wnętrza”.
Anapurna M2050 to najchętniej kupowane urządzenie z oferty inkjetowej Agfa Graphics. Charakteryzuje się wysoką elastycznością, zadrukowując z prędkością 53 m2/h media sztywne i giętkie o szerokości do 2,07 m. W przypadku tych pierwszych maksymalny format zadruku wynosi 2,07 x 3 m, zaś grubość – 4,5 cm. Ciekawą opcją jest możliwość zastosowania dodatkowego koloru białego, z której jednak Alfa-Cer korzysta sporadycznie. Mówi Wiesław Kwiatkowski: „Wynika to ze specyfiki naszego procesu wytwórczego. Przy aplikacjach na szkle sam nadruk jest jedynie jego częścią. Większość prac jest zabezpieczana specjalnym impregnatem, więc biel podkładowa czy kryjąca jest zbędna. Nie ukrywam jednak, że jest dla nas bardzo ważne, by mieć w zanadrzu tego rodzaju opcję. Była ona zresztą z powodzeniem wykorzystywana, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z drukiem cyfrowym”.
Wiesław Kwiatkowski podkreśla fakt, że w działalności Alfa-Cer ważną kwestią jest złożoność realizowanych tu prac, a sam proces produkcji jest wypadkową wcześniejszych działań, jakie są tu podejmowane: „Najpierw jest pomysł, potem próby jego wdrożenia i zastosowania (przy aktywnym udziale klienta), a dopiero później następuje wybór maszyn, na których jest on realizowany. Warto zaznaczyć, że udział techniki inkjet UV w naszej działalności, m.in. za sprawą inwestycji w drugi ploter, systematycznie wzrasta – obecnie szacujemy go na ok. 30%. Szeroki asortyment prac wykonanych na szkle pozwolił nam nie tylko pozyskać nowych klientów z Polski, ale też wyjść z ofertą na rynki zagraniczne”.
W związku ze stale rozbudowywaną ofertą firma Alfa-Cer aktywnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych imprezach targowych skierowanych do branży dekoracyjnej i ceramicznej. Jak zapewnia Wiesław Kwiatkowski, udział w jednych tylko targach w Walencji przyniósł jej ponad 200 nowych kontaktów z potencjalnymi klientami z różnych stron świata: „Byli oni pod wrażeniem naszych realizacji, wykonanych m.in. na ploterze Agfa Graphics. Nawiązaliśmy dzięki temu kontakty z firmami produkującymi płytki, hurtowniami, ale też z architektami. Nie ukrywam, że to właśnie wzmożone działania eksportowe w pewien sposób zmotywowały nas do zakupu drugiego urządzenia drukującego w technice inkjet UV. A że z firmą Agfa Graphics, także pod względem obsługi posprzedażowej i serwisowej, współpracuje nam się bardzo dobrze, zdecydowaliśmy się na zakup drugiego, identycznego plotera z jej oferty”.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com