Podczas targów World Publishing Expo 2014 firma Ferag zaprezentowała szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają być wsparciem dla wydawców i drukarń gazetowych we wprowadzaniu przez nich na rynek nowych usług i rozszerzaniu oferty. Posiadając niezwykle szerokie portfolio produktów, Ferag pomaga im w realizowaniu bezpiecznych planów inwestycyjnych oraz penetrowaniu zupełnie nowych segmentów rynku, m.in. poprzez tworzenie wyrobów o wartości dodanej.
EasySert – nowe zastosowania w zakresie reklamy bezpośredniej
Znany od lat system EasySert bazuje na sprawdzonej, uniwersalnej metodzie wkładkowania, stworzonej przez firmę Ferag. Poza wykorzystywaniem go w typowej produkcji gazetowej, technologia ta coraz częściej znajduje zastosowanie także przy kompletowaniu materiałów typu direct mailing. Trend ten podchwytuje wiele krajowych instytucji pocztowych oraz wydawnictw prasowych i inwestuje w EasySert z myślą o nowych grupach docelowych. Najważniejszym zadaniem urządzenia jest w tym przypadku zbieranie wybranych pakietów reklamowych. EasySert znakomicie się tu sprawdza, oferując użytkownikom możliwość zainstalowania nawet 40 nakładaków. Wydawcy gazetowi coraz częściej używają także tę linię do wkładkowania jednego dodatku w drugi. To dla nich zupełnie nowy kawałek rynkowego tortu, dotychczas zdominowany przez drukarnie akcydensowe.
TapeFix zamiast okładki
Jeszcze do niedawna dodatki reklamowe, zbierane w urządzeniu EasySert z myślą o stworzeniu przesyłki typu direct mailing, były łączone wyłącznie z klasyczną okładką. Alternatywą dla niej jest TapeFix. Zamiast okładki, w rozwiązaniu tym znajdują zastosowanie samoprzylepne taśmy, które spinają pakiet z dodatkami reklamowymi.
Jego użytkownikami od niedawna są m.in. dwie francuskie firmy, specjalizujące się w usługach marketingu bezpośredniego. W obu przypadkach użytkowane przez nie linie EasySert składają się z 28 nakładaków. Co istotne, niemal 100% realizowanej tu produkcji w zakresie pakietów reklamowych (co daje liczbę 2 mln egz. tygodniowo) jest dystrybuowanych właśnie z zastosowaniem TapeFix. Przeciętnie w jednym pakiecie mieści się 9 wkładek reklamowych. Maksymalnie jest ich 20, spinane są taśmą samoprzylepną w poprzek grzbietu.
MiniSert: bardziej uniwersalny niż można oczekiwać
Zdaniem firmy Ferag na nowe zlecenia i nowych klientów mogą liczyć także drukarnie prasowe, które zdecydowały się przejść z ręcznego na automatyczny sposób wkładkowania, wykorzystując urządzenie MiniSert. Może ono składać się z maksymalnie 12 nakładaków, a jego dużą zaletą jest możliwość otwierania produktów nieposiadających przefalcu bez konieczności wymiany systemu otwierającego. W efekcie uzyskuje się nowe warianty produktu finalnego. Jednym z nich jest obcięty z trzech stron produkt o powiększonym formacie, wkładany do grzbietu głównego. Otwieranie bez przefalcu pozwala też na wkładanie jednego suplementu w drugi; następnie trafiają one do wydania głównego. Zastosowanie MiniSert oznacza dla drukarń gazetowych możliwość sukcesywnego przejmowania zleceń z rynku akcydensowego.
Uzasadnione ekonomicznie inwestycje w wysoką wydajność
Na bazie sprawdzonego zestawu, składającego się z urządzeń UTR i MultiStack, firma Ferag opracowała nowy system transportu i tworzenia pakietów, bazujący na urządzeniach HPC (High Performance Conveyor) i HPS (High Performance Stacker). Połączono w nim najwyższej jakości szwajcarskie rozwiązania inżynieryjne z korzystną relacją ceny do jakości, umożliwiając tym samym wielu drukarniom zwiększenie automatyzacji w części ekspedycyjnej.
Z myślą o programowaniu produkcji pakietów i realizowanego inline nadruku stworzono działający w trybie dotykowym moduł Navigator Light. Jego modułowa budowa pozwala na zastosowanie w razie potrzeby wielu użytecznych funkcji, takich jak wkładkowanie części nakładu (przy regionalizacji wydań), adresowanie pojedynczych egzemplarzy itd. System HPC/HPS może zostać uzupełnić istniejącą linią produkcyjną, tworząc działające w trybie off-line rozwiązanie do obróbki końcowej, uwzględniające także wkładkowanie, zszywanie, obcinanie itd.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com