Integracja druku offsetowego i cyfrowego: system Apogee zwiększa wydajność i sprzedaż w firmie Harata PrintingPoprzedni artykuł 

Japońska drukarnia akcydensowa Harata Printing Co., z siedzibą w Osace, poza podstawowym drukiem offsetowym, stawia na technologię cyfrową. Wdrożony jakiś czas temu system workflow Agfa Apogee pozwolił firmie na optymalizację całego cyklu produkcyjnego, udoskonalenie procesów, a w rezultacie – na dwukrotne zwiększenie wydajności i przychodów ze sprzedaży.

„Nasza działalność opiera się w dużej mierze na drukowaniu offsetowym, natomiast urządzenia cyfrowe wykorzystujemy przy pracach niskonakładowych (zarówno kolorowych jak i czarno-białych) i wymagających szybkiej zmiany zlecenia – mówi Suzuno Harata, CEO drukarni Harata Printing. – Posiadamy dwie kolorowe i dwie czarno-białe maszyny cyfrowe marki Konica Minolta, których zakup umożliwił nam rezygnację z podzlecania wielu prac na zewnątrz”.
„Z myślą o klientach takich jak Harata Printing mamy do zaoferowania workflow, obsługujący wszystkie rodzaje urządzeń – dodaje Erik Peeters, menedżer ds. marketingu oprogramowania do druku akcydensowego. – W stworzeniu odpowiedniego, dedykowanego rozwiązania pomogła nam konstruktywna współpraca z Konica Minolta, będącą dostawcą maszyn cyfrowych użytkowanych przez Harata Printing. Apogee zarządza przygotowaniem prac i całym cyklem produkcji, a rozwiązanie Konica Minolta wspomaga nasz system, dostarczając narzędzi właściwych do realizacji wysokiej jakości wydruków cyfrowych”.

Integracja cyfry i offsetu: Apogee automatyzuje działania
„Początkowo nasz zespół obsługujący maszyny cyfrowe zakładał, że posiadany przez nas i wykorzystywany w produkcji offsetowej program do impozycji zostanie zintegrowany ze sterującym naświetlarką CtP RIP-em innego dostawcy. Jednak – pomimo olbrzymiej wiedzy naszych pracowników w zakresie CtP – uznaliśmy, że tego rodzaju konfiguracja byłaby trudna w obsłudze. Aby rozwiązać ten problem, wdrożyliśmy proces, w ramach którego strony najpierw były montowane przy użyciu programu InDesign, a następnie eksportowane do formatu PDF. Po otwarciu i sprawdzeniu dokumentu PDF, trafiał on – poprzez dedykowany sterownik – do maszyny cyfrowej. To oznaczało, że operator musiał ręcznie wykonać impozycję, sprawdzić poprawność wielu stron dokumentów i skierować je do drukowania. W rezultacie musiał poświęcić na wszystkie procedury więcej czasu, co skutkowało większym ryzykiem popełnienia błędu i koniecznością ponownego wykonywania niektórych czynności”.
Wówczas zapadła decyzja o wdrożeniu zautomatyzowanego workflow Apogee firmy Agfa Graphics. „Dzięki temu rozwiązaniu – kontynuuje Suzuno Harata – zintegrowaliśmy nasze działania w obszarze drukowania offsetowego i cyfrowego, upraszczając jednocześnie sam proces elektronicznego montażu. Obecnie nawet broszury o objętości kilkuset stron są przetwarzane bardzo sprawnie, bazując na stworzonym wcześniej szablonie. Wcześniej więcej czasu zajmowało nam przygotowanie prac niż samo drukowanie, dziś zlecenia są szybko przekazywane do maszyn drukujących. W efekcie możemy z powodzeniem zrealizować wielonakładowe prace, które wcześniej musieliśmy zlecać na zewnątrz. Jednocześnie zredukowaliśmy ilość błędów ludzkich oraz czas pracy poświęcany na zadania inne niż impozycja. Apogee umożliwił ponadto automatyczne wykonywanie elektronicznego montażu danego zlecenia jeszcze podczas drukowania wcześniejszej pracy. Wszystko to oznacza oszczędności czasu i pracy, umożliwiające nam realizowanie wszystkich zamówień we własnym zakresie”.

Dwukrotny wzrost wydajności i przychodów
Jak zapewnia szef Harata Printing, wdrożenie systemu Apogee, a co za tym idzie – pełna integracja realizowanego tu druku offsetowego i cyfrowego – pozwoliły firmie na niemal podwojenie wydajności maszyn Konica Moinolta: „Przy dwóch wielokolorowych maszynach bizhub, pracujących z pełnym obciążeniem, wszystkie prace są teraz sprawnie przetwarzane; jednocześnie realizowany jest proces impozycji. Mniejsza ilość błędów i wyższy wskaźnik wydajności przełożyły się na stabilny wzrost sprzedaży”.
Jak podkreśla Suzuno Harata, system Apogee umożliwia też ustawianie profili kolorystycznych, co z kolei zapewnia właściwą reprodukcję barw. Automatyzacja na poziomie przygotowania prac – m.in. w obszarze impozycji i reprodukcji barwnej – przyniosła także inny wymierny skutek: „Możemy obecnie poświęcić więcej czasu na utrzymanie maszyny w odpowiednim stanie oraz kontrolę pasowania po obu stronach, co skutkuje zredukowaną ilością makulatury. Klienci często proszą by – niezależnie od stosowanej technologii drukowania – używać tego samego podłoża, co oznacza każdorazową zmianę ustawień w maszynach. W tej sytuacji workflow, zapewniający właściwe pasowanie po obu stronach arkusza, staje się kluczową kwestią”.
Wybiegając w przyszłość, Suzuno Harata mówi: „Planujemy systematycznie zwiększać ilość prac przetwarzanych w systemie Apogee i drukowanych w maszynach cyfrowych. Poza obsługą wysokonakładowych zleceń realizowanych w technice offsetowej, chcemy wykonywać większe ilości przeddruków oraz prac personalizowanych”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności