W produkcji poligraficznej inteligentne wykorzystanie i łączenie informacji cyfrowej pozwala na sprawniejsze i wydajniejsze realizowanie nawet złożonych procesów, na dłuższą metę zwiększając rentowność. Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) wcześnie zauważył ten potencjał i promuje komputeryzację odkąd wprowadził w 2000 roku system zarządzania produkcją mediów drukowanych i cyfrowych Prinect. Komputeryzacja stanowi podbudowę dla drukarni do wprowadzenia metod przemysłowych przy pomocy zintegrowanego interfejsu dla klientów, dostawców, produkcji i systemu logistycznego.
Nowa generacja Speedmaster, która zostanie zaprezentowana podczas targów drupa 2016 może być zintegrowana ze światem cyfrowych procesów znacznie łatwiej i szybciej. Nowa stacja kontrolna Prinect Press Center XL nie tylko przyjmuje rolę cyfrowego interfejsu w procesie produkcyjnym, ale także umożliwia operatorowi wykorzystanie potencjału maszyny przy pomocy inteligentnego interfejsu człowiek/maszyna. „Prezentując w 2008 roku Prinect Press Center wyposażony w duży ekran LCD (tzw. wallscreen) wyprzedziliśmy nasze czasy”, wspomina Stephan Plenz, członek zarządu i osoba odpowiedzialna w firmie Heidelberg za dział Equipment. „W dzisiejszych czasach duże ekrany są uznawane za coś oczywistego; użytkownicy doceniają ich zalety w codziennej pracy i nie chcą być pozostawieni bez nich, o czym może świadczyć fakt stuprocentowego wskaźnika wykupu.”
Teraz Heidelberg prezentuje następny etap rozwoju jakim jest Wallscreen XL. 65-calowy ekran, rozdzielczość 4K i bardziej przejrzysta struktura interfejsu jest idealnym uzupełnienie dla wzbogaconego systemu obsługi. Znacznie ulepszona została opcja umożliwiająca poprzez obszar „myWallscreen” dostosowanie ekranu do potrzeb użytkownika, o którą upominało się wielu klientów. Umożliwia ona konfigurację indywidualnie dobranych paneli informacyjnych, a nowe inteligentne widżety stanowią praktyczną wartość dodaną. Przykładowo, obszary arkusza które zawierają większą ilość kolorów mogą być zidentyfikowane na podstawie danych prepress lub funkcji „Plate on Demand”, która umożliwia drukarzowi rozpoczęcie naświetlania nowej płyty drukującej bezpośrednio ze stacji kontrolnej, aby w ten sposób zminimalizować albo zniwelować opóźnienia.
Oprócz nowego ekranu Wallscreen XL, sposób obsługi został udoskonalony i jeszcze bardziej uproszczony. Użytkownik może korzystać z nowego dotykowego ekranu i panelu dotykowego używając techniki podobnej jak w smartphonach i tabletach. „Nowy Prinect Press Center jest wspólnym mianownikiem w naszych maszynach Speedmaster generacji drupa 2016 i jest dostępny w konfiguracjach odpowiednich dla wszystkich linii produktów”, wyjaśnia Plenz. „Poszerzyliśmy również strategicznie poszczególne serie maszyn i oferujemy pełen pakiet innowacji na targi drupa 2016. Naszym priorytetem są korzyści jaki może uzyskać klient i rozwiązania, których potrzebuje.”
Przed targami drupa 2016 wprowadzona zostanie pewna liczba kluczowych innowacji, na przykład druga generacja AutoPlate XL 2 do jednoczesnej zmiany płyt na maszynach Speedmaster XL 106. Oprócz skrócenia czasu potrzebnego do zmiany płyt, możliwa jest również wymiana wszystkich płyt podczas mycia cylindrów i obciągów gumowych.
Dostępna jest również druga generacja Prinect Inpress Control 2, jedynego systemu kontroli inline,który oferuje prawdziwy pomiar spektrofotometryczny i znacznie szybciej dokonuje pomiaru. Możliwe jest skrócenie o połowę czasu pierwszego pomiaru i redukcję makulatury o 20%.
Dzięki Prinect Inpress Control 2 drukarnia opakowaniowa może mierzyć i kontrolować paski kontrolne nadrukowane na bieli kryjącej. „Pomiar na bieli kryjącej nie jest łatwy”, tłumaczy Plenz. „Jednakże o krok dalej idziemy z naszym systemem pomiaru offline Prinect Image Control 3. Nie tylko dokonuje on pomiaru na bieli kryjącej – odnieśliśmy sukces także z pomiarem i kontrolą samej bieli. To pozwala nam zaoferować naszym klientom niespotykaną kontrolę nad procesem i stabilność kolorystyczną przy zadrukowywaniu przezroczystych lub metalicznych powierzchni.”
Celem jest zwiększenie wydajności i elastyczności, a także krótsze czasy narządu
Gdy technologia Anicolor została zaprezentowana na targach drupa cztery lata temu nadal była w fazie prototypu. Ewolucja zostanie pokazana na targach drupa 2016. Anicolor 2 oferuje nowe, imponujące opcje, takie jak Anicolor Booster. Naciśnięcie przycisku wystarcza do zwiększenia zakresu nafarbienia. To rozwiązuje problem zmiany typu farby, a nawet wymiany wałków, oszczędzając czas i sprawiając, że Anicolor 2 jest jeszcze bardziej elastyczny i łatwiejszy w użyciu.
Gama niezwykle wydajnych systemów suszenia DryStar LED została poszerzona i jest teraz dostępna dla serii XL, jak również Speedmaster CX/SX 102. Perfekcyjna integracja systemu suszenia z maszyną i systemem kontrolnym umożliwia oszczędzanie energii dzięki aktywacji sekcji diod LED w zależności od formatu arkusza (możliwa jest oszczędność energii nawet do 50 procent). Duża rezerwa wydajności DryStar LED zapewnia, że szybkość produkcji będzie utrzymana, niezależnie od degradacji LED, która zazwyczaj zdarza się po jakimś czasie.
Speedmaster XL 75 na targi drupa 2016 otrzyma nowy nakładak, który został przeniesiony z maszyny Speedmaster XL 106 w ramach transferu technologii i zawiera kluczowe funkcje takie jak spowolnienie arkusza i automatyczna kontrola arkusza. Delikatne, precyzyjne i niezawodne prowadzenie arkusza wpływa na stabilne osiągnięcie dużych prędkości nawet podczas zadrukowywania trudnych materiałów. Wcześniejsze doświadczenie pokazuje, że nawet przy materiałach takich jak papier o bardzo niskiej gramaturze i etykiety można zwiększyć wydajność nawet o 1.500 arkuszy na godzinę.
Przeniesiono też rozwiązania technologiczne z maszyn serii XL do maszyny Speedmaster CX 102. Dzięki rozwiązaniom sprzętowym i oprogramowaniu z maszyn serii XL czas mycia może być krótszy niż jedna minuta. Moduły myjące mogą być przenoszone między zespołami. Oznacza to, że przygotowany dodatkowy moduł może być używany w trakcie zmiany obciągu, zmniejszając przestój maszyny o 80 procent.
W pełni zautomatyzowany system wykładania non-stop również został przeniesiony z maszyny Speedmaster XL 106. Nowy system obciągów zapewnia pracę bez przestojów nie tylko dla kartonu, ale można również używać cieńszych podłoży.
Dzięki nowemu systemowi Air Transfer i zoptymalizowanym systemom łapek, nie ma już potrzeby regulowania ich położenia do grubości zadrukowywanego podłoża. Speedmaster CX 102 jest maszyną uniwersalną, łatwiejszą w obsłudze i może być wykorzystywana do wszystkich możliwych typów podłoży drukowych.
„Nowa generacja Prinect Press Center unowocześni nasze całe portfolio maszyn Speedmaster. Udoskonaliliśmy je, aby móc zaoferować naszym klientom najlepszą gamę maszyn dla ich inwestycji w cyfrową przyszłość, co oznacza zintegrowany, stabilny system składający się z maszyny, systemu zarządzania produkcją, technologii uszlachetnień, materiałów eksploatacyjnych i usług. Jedyną drogą do wykorzystania tego co najlepsze oferowanego nam przez ucyfrowioną produkcję jest optymalna i inteligentna interakcja tych wszystkich parametrów ”, podsumowuje Stephan Plenz.
Na podstawie informacji firmy Heidelberg Polska Sp. z o.o.