Wystawa Pracowni Litografii Akademii Sztuk Pięknych w KatowicachPoprzedni artykuł 

Pracownia Litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach realizuje swój program artystyczny i dydaktyczny w oparciu o szeroko pojęty warsztat druku płaskiego, wykorzystując zarówno klasyczny kamień litograficzny, jak i offsetowe płyty aluminiowe. Artyści, których prace znajdą się na wystawie: Dominik Staniaszek, Gawroński, Wojciech Dołchun, Patrycja Juszczak, Bianka Szlachta, Piotr Herla, Mateusz Rafalski, Anna Bil, Milena Strycharczyk, Artur Oleś, Marcin Hajewski, Józef Budka.

Początki Pracownia Litografii w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych sięgają lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to prof. Aleksander Rak i młody asystent późniejszy prof. Stanisław Gawron założyli i prowadzili warsztat druku płaskiego. Nasza pracownia wraz z rozwojem uczelni trzykrotnie przenosiła się do różnych pomieszczeń aby ostatecznie znaleźć swoje miejsce w odnowionym budynku Akademii Sztuk Pięknych przy ulicy Koszarowej 17. Nie od razu wyposażenie, czyli warsztat graficzny wyglądał jak obecnie, proces „wzbogacania” przebiegał wolno ale w sposób konsekwentny. Pracownia pozyskiwała matryce kamienne i prasy graficzne dwukrotnie, w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Należy podkreślić, że zdobywanie kamieni odbywało się przy dużym zaangażowaniu ówczesnej kadry pedagogicznej, szczególnie w latach osiemdziesiątych kiedy zasób kamieni został powiększony do stu kilkudziesięciu matryc litograficznych. Posiadamy kamienie o wymiarach od bardzo małych, średnich aż do kilku przekraczających 100 x70 cm. Na wyposażeniu pracowni znajduje się sześć ręcznych pras litograficznych typu Mansfeld, Krauze, Erazm Sutter, i jedna wielkoformatowa prasa offsetowa produkcji rosyjskiej. Kiedy pracownia litografii będąca jedną z czterech pracowni technik graficznych , uzyskała w latach dziewięćdziesiątych możliwość dyplomowania, corocznie w sposób cykliczny pracownię opuszcza grupa zdolnych artystów litografów swoją obecność potwierdzając udziałem w konkursach graficznych na całym świecie. W tym nowoczesnym i wysoce zdygitalizowanym świecie rodzina sympatyków litografii daje nadzieję na podtrzymanie tradycji kontynuowania szlachetnej techniki druku litograficznego. - mówi prof. Józef Budka.

R E K L A M A
Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne, zwiedzanie z warsztatami. Zajęcia skierowane są uczniów szkół podstawowych, możliwość umówienia się w terminie 24 października - 4 listopada, od pon. do pt. w godz. 9:30-15, bezpłatne, zapisy magdakrasuskadomslow@gmail.com

MIEJSCE: DOM SŁÓW, UL. ŻMIGRÓD 1/KRÓLEWSKA 17 (WEJŚCIE OD PODWÓRKA).
Wystawę będzie można oglądać do 4.11.216 r.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności