Struktura podłoża w przypadku wielu produktów poligraficznych odgrywa znaczącą rolę w budowaniu indywidualnych charakterów brandów, wyróżnianiu opakowań na półce sklepowej, czy przeprowadzania okresowych akcji marketingowych.
Płaska, gładka struktura podłoża drukarskiego może zostać zmieniona dzięki różnym zabiegom uszlachetniania druku takim jak:
1) Kalandrowanie
2) Lakierowanie strukturalne
3) Laminowanie foliami strukturalnymi
Każda z wyżej wymienionych metod posiada różne zalety oraz powinna zostać zastosowana w sposób przemyślany, dobrany zarówno do projektu jak i do rodzaju podłoża.
W krótkim cyklu artykułów dotyczących zmianie struktury podłoża postaramy się wyjaśnić w krótki i przejrzysty sposób najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniej metody.
W poprzednim artykule (klik) postaraliśmy się pokrótce opisać najważniejsze wady i zalety kalandrowania arkuszy.
Dzisiaj skupimy się na technologii lakierowania strukturalnego.
Lakierowanie strukturalne polega na nałożeniu na zadrukowaną powierzchnię warstwy lakieru UV, który formowany jest w wybraną określoną strukturę. Lakier UV może być położony zarówno na całej powierzchni jak i miejscowo (wybiórczo).
Lakierowanie strukturalne to rozwiązanie, które nadaje uszlachetnionemu arkuszowi wyglądu folii o strukturze: płótna, skóry, perły lub szczotkowanego aluminium. To jedyna w swoim rodzaju technologia umożliwiająca uzyskanie miejscowego (wybiórczego) efektu folii na arkuszu.
Wielość możliwych do uzyskania wzorów, szybkość produkcyjna, możliwość łączenia różnych technik uszlachetniania druku w jednym arkuszu, a także element świeżości na rynku poligraficznym w Polsce (usługa jest innowacyjna i nie jest jeszcze powszechnie dostępna) sprawiają, że lakierowanie strukturalne zdobywa coraz większe grono odbiorców.
W odróżnieniu od technologii kalandrowania, lakierowanie strukralne nie wymaga wysokich gramatur arkuszy. Uzyskiwany efekt nie jest jednak tak wyraźny, jak w przypadku kalandrowania dobrej jakości kartonu.
Lakierowanie strukturalne w przeciwieństwie do kalandrowania może być zastosowane wyłącznie po zadruku.
W celu zapoznania się z omawianą usługą zapraszamy Państwa do kontaktu oraz odwiedzin naszej strony internetowej www.multifol.com.pl
Z poważaniem
Zespół Multifol