Struktura podłoża w przypadku wielu produktów poligraficznych odgrywa znaczącą rolę w budowaniu indywidualnych charakterów brandów, wyróżnianiu opakowań na półce sklepowej, czy przeprowadzania okresowych akcji marketingowych.
Płaska, gładka struktura podłoża drukarskiego może zostać zmieniona dzięki różnym zabiegom uszlachetniania druku takim jak:
1) Kalandrowanie
2) Lakierowanie strukturalne
3) Laminowanie foliami strukturalnymi
Każda z wyżej wymienionych metod posiada różne zalety oraz powinna zostać zastosowana w sposób przemyślany, dobrany zarówno do projektu jak i do rodzaju podłoża.
W krótkim cyklu artykułów dotyczących zmianie struktury podłoża postaramy się wyjaśnić w krótki i przejrzysty sposób najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniej metody.
W poprzednim artykule (klik) postaraliśmy się pokrótce opisać najważniejsze wady i zalety kalandrowania arkuszy, a następnie innowacyjne rozwiązanie z zakresu lakierowania strukturalnego (klik).
Dzisiaj skupimy się na technologii laminowania foliami strukturalnymi.
Foliowanie ma na celu przede wszystkim pokrycie całości arkusza folią o uprzednio wytłoczonej strukturze. Laminowanie gwarantuje zwiększenie wytrzymałości podłoża oraz poprawę właściwości optycznych. Może stanowić ono również ochronę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda, wilgoć czy tłuszcz. Pokrycie odbitki drukarskiej folią poprawia jej właściwości mechaniczne, a przede wszystkim zwiększa jej wytrzymałość na ścieranie.
Foliowanie strukturalne w odróżnieniu od lakierowania dotyczyć może wyłącznie całości arkusza. W przypadku stosowania odpowiednio dobranych folii można z kolei uzyskać żądany efekt wizualny na niższych gramaturach niż w przypadku kalandrowania.
Na rynku usług poligraficznych w Polsce oferujemy szeroką ofertę folii strukturalnych o wzorze perły, płótna, skóry czy szczotkowanego aluminium. Stosowane przez nas folie cechują się transparentnością i są nakładane na podłoże drukarskie po zadruku.
Stosując laminowanie strukturalne produkt cechuje się wzmocnioną wytrzymałością mechaniczną w porównaniu do omawianych uprzednio technologii kalandrowania i lakierowania strukturalnego. Naniesiony wzór struktury jest wyraźny i nie wymaga wysokich gramatur papieru. Zlecenia mogą być wykonywane błyskawicznie w dużym zakresie jak również w niewielkich nakładach.
Wadą folii strukturalnych jest wyższa cena niż w przypadku kalandrowania oraz konieczność nałożenia folii na całość arkusza w odróżnieniu do lakierowania strukturalnego.
Z poważaniem
Zespół Multifol