5 fo­to­gra­ficz­nych po­sta­no­wień na No­wy RokPoprzedni artykuł 

Ko­niec ro­ku i po­czątek na­stęp­ne­go to czas, kie­dy pa­trzy­my wstecz na mi­nio­ne mie­si­ące i usta­la­my no­we ży­cio­we ce­le. Niek­tórzy z nas po raz ko­lej­ny obie­cu­ją so­bie prze­jść na die­tę, in­ni pla­nu­ją rzu­ce­nie pa­le­nia, jesz­cze in­ni przy­rze­ka­ją co ty­dzień po­ja­wiać się na si­łow­ni. A ja­kie po­sta­no­wie­nia ro­bią fo­to­gra­fo­wie? Bank zdjęć Fo­to­lia by Ado­be stwo­rzył li­stę 5 po­sta­no­wień, które spra­wią, że ko­lej­ny rok two­rze­nia zdjęć będzie cie­kaw­szy i lżej­szy.

Po­sta­no­wie­nie 1: Nie pa­trzeć na sprzęt

Częstą pu­łap­ką, zwłasz­cza kie­dy za­czy­na się przy­go­dę ze zdjęcia­mi, jest zbyt­nia kon­cen­tra­cja na sprzęcie. Wie­rzy­my, że uczy­ni cu­da. I oczy­wi­ście coś w tym jest – do­bry apa­rat, obiek­tyw czy wy­so­kiej kla­sy lam­pa bły­sko­wa to świet­ne na­rzędzia, które znacz­nie uła­twia­ją pra­cę i po­ma­ga­ją osi­ągnąć do­bry efekt. Jed­nak to prze­cież czło­wiek ro­bi zdjęcia, a nie apa­rat. Dla­te­go spróbuj w no­wym ro­ku nie ma­rzyć o no­wych na­byt­kach, ale skup się na do­kład­niej­szym po­zna­niu mo­żli­wo­ści te­go sprzętu, który już masz. Ko­rzy­staj też z warsz­ta­tów, cho­dź na spo­tka­nia, pod­pa­truj in­nych fo­to­gra­fów i udo­sko­na­laj swój warsz­tat – wa­żniej­sze od sprzętu jest szu­ka­nie in­spi­ra­cji, opa­no­wa­nie za­sad kom­po­zy­cji, świa­do­me pa­trze­nie i my­śle­nie fo­to­gra­ficz­ne, nie za­po­mi­na­jąc przy tym o później­szej obrób­ce zdjęć.

Po­sta­no­wie­nie 2: Za­przy­ja­źnić się z Pho­to­sho­pem

Do­bre zdjęcie to pod­sta­wa – li­czy się po­my­sł, cie­ka­wa kom­po­zy­cja, gra świa­tła i jesz­cze wie­le in­nych czyn­ni­ków, które wpły­wa­ją na to, że aku­rat to jed­no zdjęcie jest wy­jąt­ko­we. Zaw­sze jed­nak war­to ko­rzy­stać z udo­god­nień, ja­kie da­ją no­we tech­no­lo­gie, i za ich po­mo­cą spra­wić, że ma­łe uchy­bie­nia zo­sta­ną wy­eli­mi­no­wa­ne, a efekt ko­ńco­wy będzie wi­ęcej niż za­do­wa­la­jący. Dzi­siaj na szczęście już nikt nie ne­gu­je sen­su uży­wa­nia na­rzędzi ta­kich jak Pho­to­shop, ale wie­lu fo­to­gra­fów jesz­cze nie w pe­łni wy­ko­rzy­stu­je je­go po­ten­cjał. Mo­że wi­ęc war­to poświ­ęcić rok 2017 na zgłębie­nie sztu­ki re­tu­szu zdjęć?

Po­sta­no­wie­nie 3: Wy­jść po­za swój sche­mat

Je­śli je­steś fo­to­gra­fem, który zaj­mu­je się wy­łącz­nie jed­nym te­ma­tem, na przy­kład ślu­ba­mi, to w 2017 ro­ku spróbuj otwo­rzyć się na coś no­we­go. In­ne­go po­de­jścia i umie­jęt­no­ści wy­ma­ga prze­cież fo­to­gra­fia dzie­ci­ęca, przy­rod­ni­cza czy spor­to­wa, a jesz­cze in­ny­mi pra­wa­mi rządzi się fo­to­gra­fia ku­li­nar­na. Po­dej­mij wy­zwa­nie, opu­ść bez­piecz­ną, bo zna­ną na wy­lot stre­fę i zrób coś zu­pe­łnie nie w swo­im sty­lu! Będziesz za­sko­czo­ny efek­ta­mi – roz­wi­niesz swój warsz­tat i po­znasz taj­ni­ki no­we­go ga­tun­ku fo­to­gra­fii, a przy oka­zji mo­że na no­wo roz­pa­lisz w so­bie pa­sję do ro­bie­nia zdjęć!

Po­sta­no­wie­nie 4: Zad­bać o po­rządek

Licz­ba zdjęć na kar­cie pa­mi­ęci al­bo dys­ku kom­pu­te­ra po­wo­li za­czy­na Cię przy­tła­czać? Nig­dy nie mo­żesz zna­le­źć fo­to­gra­fii, która wcze­śniej na pew­no by­ła w który­mś z mi­lio­na fol­de­rów? Je­śli choć na jed­no z tych py­tań Two­ja od­po­wie­dź by­ła twier­dząca, to zna­czy, że czas na zro­bie­nie po­rząd­ków!

Zacz­nij od te­go, że­by wy­różnić głów­ne kate­gorie Two­ich zdjęć, od­dzie­la­jąc przede wszyst­kim fo­to­gra­fie pry­wat­ne (ro­dzin­ne, z te­le­fo­nu itp.) od tych zwi­ąza­nych z Two­ją pra­cą, blo­giem czy in­nym pro­jek­tem in­ter­ne­to­wym. Na­stęp­nie ustal spo­sób, w ja­ki będziesz na­zy­wać po­szcze­gól­ne podkate­gorie. Mo­żesz sto­so­wać na­zwy zło­żo­ne z dat (np. ŚLUBY GRUDZIEŃ 2016) al­bo bar­dziej opi­so­we (np. ŚLUBY ŁÓDŹ_KARWOWSCY). Wa­żne, by przy­jęte na­zew­nic­two by­ło dla Cie­bie in­tu­icyj­ne i po­ma­ga­ło Ci w później­szym wy­szu­ka­niu po­trzeb­nych zdjęć.

Na­stęp­nym kro­kiem jest wy­bra­nie spo­śród wszyst­kich fo­to­gra­fii przy­po­rząd­ko­wa­nych do po­szcze­gól­nych ka­te­go­rii tych, które są rze­czy­wi­ście do­bre i war­te za­cho­wa­nia. To cza­so­chłon­ny pro­ces, ale na­praw­dę nie­zbęd­ny. Przej­rzyj wi­ęc ka­ta­log po ka­ta­logu i usuń wszyst­kie naj­słab­sze zdjęcia – po­ru­szo­ne, nie­ostre czy po­dob­ne do dzie­si­ęciu po­przed­nich. Dzi­ęki te­mu za­osz­czędzisz miej­sce na fo­to­gra­fie z na­stęp­nych pro­jek­tów.

Pa­mi­ętaj też o two­rze­niu ar­chi­wum zdjęć – mo­żesz do te­go ce­lu wy­ko­rzy­stać dysk ze­wnętrz­ny al­bo chmu­rę. Prze­cho­wuj fo­to­gra­fie w ta­kim sa­mym sys­te­mie, jak na swo­im kom­pu­te­rze – wte­dy na pew­no za­cho­wasz po­rządek.

Po­sta­no­wie­nie 5: Za­cząć sprze­da­wać swo­je pra­ce

Je­śli do­tych­czas Two­je zdjęcia tra­fia­ły tyl­ko do ko­lej­nych fol­de­rów na dys­ku i nikt po­za To­bą i Two­imi bli­ski­mi ich nie oglądał, od­waż się i po­każ je świa­tu! Za­pre­zen­tuj to, w czym już je­steś do­bry, i czerp z te­go do­dat­ko­we ko­rzy­ści. Naj­prost­szym spo­so­bem jest do­łącze­nie do ban­ku zdjęć Fo­to­lia by Ado­be. Jak za­cząć? Prze­de wszyst­kim za­sta­nów się, w ja­kim ga­tun­ku czu­jesz się naj­pew­niej. Fo­to­gra­fia miej­ska czy kra­jo­bra­zo­wa; zdjęcia z lu­dźmi czy bez; w stu­diu czy out­do­oro­we? Za­czy­na­jąc współpra­cę z ban­kiem zdjęć, skup się na tym, co wy­cho­dzi Ci naj­le­piej. Na­stęp­nie przej­rzyj stro­nę Fo­to­lia by Ado­be i zo­bacz, ja­kie do­mi­nu­ją w niej tren­dy i ja­kie obra­zy są naj­częściej wrzu­ca­ne, a po­te­m… spróbuj zro­bić coś in­ne­go. Mu­sisz mieć świa­do­mo­ść naj­now­szych tren­dów i mód, ale nie mu­sisz za ni­mi śle­po podążać. Dbaj o to, by Two­je port­fo­lio by­ło za­wsze ak­tu­al­ne, ale pa­mi­ętaj też o tym, że ory­gi­nal­ne spoj­rze­nie na ja­kiś te­mat sku­tecz­niej zwa­bi klien­tów. Wi­ęcej in­for­ma­cji dla po­cząt­ku­jących do­staw­ców zdjęć znaj­dziesz na stro­nie: https://pl.fo­to­lia.co­m/In­fo­/Con­tri­bu­tors.

Na pod­sta­wie in­for­ma­cji Fo­to­lia by Ado­be

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści