Socjologiczne studium osobowości: wystawa fotografii Agaty Serge podczas łódzkich targów Film Video FotoPoprzedni artykuł 

Wystawa fotografii Agaty Serge – jednej z najbardziej utalentowanych polskich fotografek-portrecistek młodego pokolenia – będzie jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących XX Targom Film Video Foto w Łodzi (6-8 kwietnia). Mimo młodego wieku (ur. 1990), artystka ma już na koncie wiele nagród fotograficznych, m.in. Monochrome Photography Awards 2016, Fine Art Photography Awards 2016, International Photographer of the Year 2015 czy Moscow Photo Awards 2015. Zdjęcia Serge były także obecne na łamach popularnych magazynów branżowych i lifestyle’owych, m.in. Digital Photographer i K-Mag.

Prezentowany w łódzkim Studio Projekt cykl fotografii pt. „Freckles”, to seria 12 czarno-białych kobiecych portretów, dla których wspólnym mianownikiem są… piegi. Jak przyznaje sama artystka, najlepsze portrety powstają z silnej więzi pomiędzy fotografem a osobą znajdującą się po drugiej stronie obiektywu, dlatego o swoich pracach mówi, że bliżej im do projektu socjologicznego niż tradycyjnie pojmowanej fotografii. Widać to doskonale w cyklu „Freckles”. Fascynacja piegami w połączeniu z zamiłowaniem do czarno-białych, „ciasnych” portretów przyniosła serię 12 „głębokich” obrazów, które są osobliwym studium kobiecej osobowości – mimo zunifikowanej formy, każda twarz wyraża tu inne emocje, opowiada inną historię.

Od fotografii po wydruk

Do tworzenia studyjnych projektów Serge używa lustrzanki Canon EOS 6D w zestawie z jasnym obiektywem portretowym. Najczęściej korzysta ze szkła Canon EF 40mm f/2.8 STM, czyli popularnego „naleśnika”. Jak tłumaczy artystka, taki zestaw pozwala jej utrzymać bliższy kontakt z modelką. Kompaktowa „czterdziestka”, dzięki niewielkim rozmiarom, nie stawia sztucznej granicy między fotografem a portretowaną osobą, skraca dystans.

Wszystkie prezentowane podczas FVF fotografie z serii „Freckles” zostały wydrukowane na fotograficznej imagePROGRAF PRO-4000 ze spektrofotometrem i nowym papierze Canon Photo Paper Pro Premium Matte. To urządzenie do zastosowań artystycznych charakteryzujące się wyjątkową stabilnością kolorystyczną, które doskonale sprawdza się w zastosowaniach z obszaru druku artystycznego, reklamowego i fotografii. Drukarka umożliwia tworzenia próbek kolorystycznych (proofów) o identycznych właściwościach barwnych co wydruk docelowy, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że wydrukowane prace zachowają odpowiednią intensywność barw i przejścia tonalne – elementy szczególnie charakterystyczne dla czarno-białej fotografii. Twórcy monochromatycznych zdjęć z pewnością docenią także zupełnie nowy zestaw atramentów wodnopigmentowych LUCIA PRO uzupełniony o bezbarwny tusz Chroma Optimizer, który zapewnia lepsze odwzorowanie szczegółów w ciemniejszych obszarach, wyjątkowo intensywną czerń i niską ziarnistość wydruków w wysokiej jakości.

Spotkanie autorskie w Strefie Sztuki

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie autorskie z Agatą Serge, na którym artystka opowie o swoich pracach, ulubionych technikach fotograficznych oraz procesie obróbki i wydruku zdjęć w profesjonalnych warunkach.

Wystawa oraz spotkanie autorskie z Agatą Serge odbędą się 6 kwietnia o godz. 16.00 w Strefie Sztuki. Targi Film Video Photo odbędą się w dniach 6-8 kwietnia w Hali Expo, al. Politechniki 4 w Łodzi. Więcej informacji o wydarzeniu i planowanych atrakcjach można znaleźć na stronie organizatora:

http://www.targi.lodz.pl/targi/309-xx-targi-sprzetu-fotograficznego-filmowego-audio-video-oraz-technologii-multimedialnych/aktualnosci/.

Na podstawie informacji firmy Canon Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności