„Szczęśliwa siódemka” – kolejna arkuszowa maszyna offsetowa z rodziny KBA Rapida w drukarni Karton-PakPoprzedni artykuł 

Przy maszynie KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 stoją od lewej: Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Jerzy Sarama (Karton-Pak), Jan Korenc (KBA CEE), Joerg Henkel (KBA Sheetfed Solutions) i Waldemar Sulikowski (Karton-Pak)
Przy maszynie KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 stoją od lewej: Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Jerzy Sarama (Karton-Pak), Jan Korenc (KBA CEE), Joerg Henkel (KBA Sheetfed Solutions) i Waldemar Sulikowski (Karton-Pak)

22 czerwca br. w Nowej Soli odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego firmy Karton-Pak. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób: klienci, partnerzy biznesowi, dostawcy pracujących tu rozwiązań technologicznych, główny wykonawca inwestycji, lokalne władze oraz dziennikarze mediów branżowych. Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić nowoczesny zakład, którego park sprzętowy obejmuje m.in. wielkoformatową 7-kolorową maszynę arkuszową KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. To już siódme rozwiązanie z serii KBA Rapida, jakie trafiło do firmy Karton-Pak, a zarazem jedenasta maszyna wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul zainstalowana tu w ponad 30-letniej współpracy obu przedsiębiorstw.

Przybyłych do Nowej Soli gości powitał Jerzy Sarama – prezes zarządu firmy Karton-Pak, który podziękował wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w powstanie nowego zakładu produkcyjnego. Na powierzchni 23 tys. m2 znajdą tu docelowo miejsce trzy linie produkcyjne w formacie B0 przetwarzające ok. 45 tys. ton kartonu rocznie. Od niedawna pracuje tu pierwsza z nich, w skład której wchodzi m.in. uruchomiona w styczniu br. maszyna KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3. „W naszym dotychczasowym zakładzie zadrukowaliśmy w ubiegłym roku 28 tys. ton kartonu. Obecnie w obu lokalizacjach jesteśmy w stanie przetworzyć 40 tys. ton tego surowca, zaś docelowy ich potencjał to 70 tys. ton. To stawia nas w jednym rzędzie z potentatami na rynku europejskim, specjalizującymi się w tego rodzaju asortymencie” – podkreśla Jerzy Sarama.
W rozwoju firmy ma pomóc zawarta niedawno strategiczna umowa o współpracy z dwiema innymi drukarniami opakowań: Norgraft Packaging z Hiszpanii i Acket z Holandii. Powstały sojusz ma umożliwić szybsze reagowanie na potrzeby klientów z różnych regionów Europy, zwiększyć elastyczność działania oraz zapewnić bezpieczeństwo realizacji podpisanych kontraktów.

Obecnie w firmie Karton-Pak pracują cztery linie produkcyjne (po dwie w formatach B0 i B1), a podstawę każdej z nich stanowi maszyna arkuszowa KBA Rapida. Uruchomiona kilka miesięcy temu wielkoformatowa KBA Rapida 145 po raz kolejny zwiększyła potencjał produkcyjny tego dynamicznie rozwijającego się zakładu poligraficznego. „Szacujemy, że po otwarciu nowej fabryki wzrósł on o 40% – mówi Jerzy Sarama. – Przenieśliśmy tu większość prac wysokonakładowych, ale minione miesiące przyniosły też szereg nowych zleceń. Automatyzacja zastosowana w tej maszynie, jak również w rozwiązaniach pracujących w działach prepress i postpress pozwoliła na znaczący wzrost wydajności i elastyczności produkcji”.
Jak zaznacza prezes firmy Karton-Pak, nowa maszyna – w porównaniu do wdrożonego w 2012 roku, pierwszego wówczas w Polsce modelu KBA Rapida 145 – stanowi potwierdzenie stałego rozwoju technologicznego Koenig & Bauer: „Wybór dostawcy kolejnego rozwiązania w formacie B0 w naszym przypadku był niejako naturalny. Z firmą KBA współpracujemy od ponad 30 lat, jej maszyny stanowią podstawę naszego wyposażenia. Doskonale znają je nasi operatorzy, a dotychczasowe doświadczenia – także w zakresie obsługi posprzedażowej – przemawiają na korzyść tego dostawcy. Kwestią zatem była wyłącznie konfiguracja kolejnej maszyny KBA Rapida, którą musieliśmy dostosować do stale rosnących oczekiwań naszych klientów i potencjału rynkowego”.

R E K L A M A
KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3 posiada siedem zespołów drukujących, wieżę lakierującą, pakiet High Speed do drukowania podłoży o grubościach w zakresu 0,1-1,2 mm z prędkością maksymalną 17 tys. ark./h oraz potrójny segment przedłużonego wykładania ALV3. W skład jej bogatego wyposażenia wchodzą m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej SIS; system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC; automatyczny non-stop na samonakładaku i wykładaniu połączony z logistyką stosów (ta ostatnia uwzględnia odwracarkę oraz przekrawacz offline). Całości dopełniają liczne systemy kontrolno-pomiarowe, usprawniające i automatyzujące proces produkcji: QualiTronic Professional, ErgoTronic ColorControl, QualiTronic PSO Match (sterowanie nafarbieniem inline według wartości PSO), ErgoTronic wraz z ImageZoom. Maszyna jest objęta systemem LogoTronic Professional, umożliwiającym obsługę dwóch lokalizacji z jednej bazy danych.

Firma Koenig & Bauer była też – podobnie jak w przypadku pierwszej z maszyn w formacie B0 – dostawcą kompleksowego rozwiązania w zakresie logistyki stosów. „Projekt dla maszyny KBA Rapida 145-7+L FAPC ALV3, uwzględniający połączenie z magazynem papieru oraz urządzeniami wykrawającymi, jest najnowocześniejszym tego typu rozwiązaniem wdrożonym przez nas w regionie obsługiwanym przez KBA CEE, a zarazem jednym z niewielu tak zaawansowanych technologicznie w całej Europie” – podkreśla Grzegorz Szymczykowski, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu KBA CEE.
„Zautomatyzowana logistyka to jeden z kluczowych elementów wpływających na wysoką wydajność całego procesu produkcyjnego – dodaje Jerzy Sarama. – Rozwiązanie zaproponowane przez Koenig & Bauer i wdrożone przed kilkoma laty przy instalowanej wówczas maszynie Rapida 145 sprawdziło się na tyle, że także tym razem skorzystaliśmy z oferty tego producenta. Goście, którzy przybyli do nas na uroczyste otwarcie zakładu, jak też odwiedzający nas klienci z całej Europy, byli pod jego wrażeniem”.

W powitalnym przemówieniu Jerzy Sarama wskazał na jeszcze jeden istotny aspekt działalności firmy Karton-Pak i wdrożonych tu rozwiązań: zgodność z polityką zrównoważonego rozwoju i możliwość ponownego przetworzenia 100% odpadów powstałych w realizowanym procesie produkcyjnym. Zagadnieniu proekologicznej produkcji opakowań kartonowych poświęcona był towarzysząca uroczystości otwarcia konferencja, w ramach której wystąpili przedstawiciele firmy Metsä Group oraz stowarzyszenia Pro Carton.
Mówi Jan Korenc – prezes zarządu KBA CEE: „Napawa nas dumą fakt, że jesteśmy strategicznym partnerem dla tak ważnego gracza na rynku europejskim, jakim – m.in. dzięki kolejnym inwestycjom sprzętowym – stała się drukarnia Karton-Pak. Siódma maszyna z serii KBA Rapida, a przy tym jedenasta wyprodukowana przez zakłady Koenig & Bauer w Radebeul – to mówi samo za siebie. Warto zaznaczyć, że sprzęt marki KBA pracuje też u dwóch partnerów biznesowych firmy Karton-Pak, z którymi współpracę zaanonsowano podczas czerwcowej uroczystości. Panu Jerzemu Saramie, jak też całej załodze drukarni, życzymy dalszego, dynamicznego rozwoju i sukcesów w pozyskiwaniu kolejnych zadowolonych kontrahentów z całej Europy”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności