Czwarty ploter wielkoformatowy marki Agfa Graphics w firmie Kseroplast-PlusPoprzedni artykuł 

Przy niedawno uruchomionym ploterze Anapurna H2050i LED stoją od lewej: Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus i Przemysław Arabski - szef działu druku cyfrowego Agfa Graphics.
Przy niedawno uruchomionym ploterze Anapurna H2050i LED stoją od lewej: Andrzej Wentland - właściciel firmy Kseroplast-Plus i Przemysław Arabski - szef działu druku cyfrowego Agfa Graphics.

Kilka tygodni temu w firmie Kseroplast-Plus z Zakrzewa k. Poznania został uruchomiony innowacyjny, „hybrydowy” ploter wielkoformatowy Anapurna H2050i LED, bazujący na energooszczędnej technologii UV LED. To czwarte już rozwiązanie Agfa Graphics do druku wielkoformatowego, dostarczone do tego przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. Urządzenie zastąpiło pracujący tu od 2012 roku model Anapurna M2050, zwiększając dzięki temu potencjał produkcyjny Kseroplast-Plus w zakresie bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych i giętkich. Ploter sterowany jest najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0.

Początki współpracy firm Kseroplast-Plus i Agfa Graphics datują się na 2010 rok. Wówczas w przedsiębiorstwie, będącym własnością Andrzeja Wentlanda, został uruchomiony jeden z pierwszych na polskim rynku ploterów Anapurna Mw. Tym samym firma wykonała ważny krok do przodu, inwestując w rozwiązanie bazujące na technice inkjet UV. „Do tamtej pory wykorzystywaliśmy w naszej produkcji wyłącznie druk solwentowy – mówi Andrzej Wentland – jednak nawiązanie współpracy z Agfa Graphics diametralnie zmieniło naszą sytuację, zaś postawienie na inkjet okazało się strzałem w dziesiątkę”. Inwestycja na tyle się sprawdziła, że dwa lata później Kseroplast-Plus zakupił większe i szybsze urządzenie – Anapurna M2050. Z kolei w roku 2014 jego park sprzętowy wzbogacił się o trzecią maszynę dostarczoną tu przez Agfa Graphics – system Jeti Titan 3020 FTR.
„Wszystkie te inwestycje w znaczący sposób stymulowały nasz rozwój – kontynuuje Andrzej Wentland. – Nasza firma istnieje ponad 25 lat, ale w ostatnich siedmiu odnotowujemy znaczącą dynamikę wzrostu. Dość powiedzieć, że w tym czasie zatrudnienie wzrosło u nas niemal trzykrotnie. W ubiegłym roku powołaliśmy do życia oddział w Rumunii, co ma być początkiem naszej ekspansji na wybrane rynki europejskie. W związku z kolejną inwestycją w czwarte już rozwiązanie Agfa Graphics, planowanym wejściem na zupełnie nowe rynki oraz budowaną właśnie nową halą produkcyjną, jeszcze w tym roku dołączą do nas kolejne osoby. Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że możemy dzięki temu zaoferować jeszcze wyższy poziom obsługi klientom”.

Kseroplast-Plus od lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, oferując projekt, realizację, dostawę oraz montaż gotowych elementów. Firma współpracuje m.in. z siecią Pepco, dla której jest kluczowym wykonawcą wyposażenia wnętrz sklepowych. Około 40% realizowanej tu produkcji jest wysyłane poza Polskę. „Kolejne inwestycje były niejako „wymuszane” rozwojem naszych klientów i ich rosnącymi oczekiwaniami w kontekście czasu i jakości wykonania zamawianych zleceń – mówi Andrzej Wentland. – Stąd zakupy coraz szybszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań. Podstawę naszego parku maszynowego stanowi ploter Jeti Titan, ale sporo zleceń – zwłaszcza niskonakładowych i niszowych – wykonywaliśmy w urządzeniu Anapurna M2050. Maszyna sprawowała się świetnie, ale w związku z pojawieniem się na rynku jej następczyni, podjęta została decyzja o zakupie systemu nowocześniejszego, bardziej wydajnego i ekonomiczniejszego w użytkowaniu”.
Ploter Anapurna H2050i LED pojawił się tu przed kilkoma tygodniami, z miejsca przejmując wszystkie prace dotychczas realizowane w modelu Anapurna M2050. „Maszyna oferuje taki sam format jak poprzedniczka, ale posiada wiele funkcji i cech, które czynią z niej rozwiązanie co najmniej o poziom wyższe – kontynuuje właściciel Kseroplast-Plus. – Przede wszystkim jest dwukrotnie szybsza, zapewnia o wiele wyższą jakość, a stosowane tu atramenty gwarantują znakomitą przyczepność do różnorodnych podłoży, co eliminuje konieczność stosowania primerów. Zaletą samą w sobie jest technologia UV LED, dzięki której zniknął problem – a wraz z nim koszty – wymiany lamp rtęciowych, z konstrukcji lamp wyeliminowane zostały elementy mechaniczne, urządzenie nie wymaga nagrzewania i schładzania, pozwala też na zadrukowywanie materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę, np. typu kappa. Wszystko to sprawia, że nowy ploter jest po prostu tańszy w obsłudze”.
Anapurna H2050i LED to przedstawiciel nowej generacji urządzeń Agfa Graphics, bazujących na energooszczędnej technologii UV LED. Ploter obsługuje media sztywne (m.in. pleksi, plastik, dibond, szkło czy drewno) w formacie maksymalnym 2,05 x 3,2 m oraz giętkie o szerokości do 2,05 m. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach z opcjonalną bielą, nanosząc na podłoże krople dedykowanych atramentów o wielkości 12 pikolitrów. Warto wspomnieć, że atramenty stworzone z myślą o maszynach Agfa Graphics, wyposażonych w promienniki UV LED, otrzymały - podczas niedawno zakończonych targów Fespa 2017 - prestiżową nagrodę EDP Award „za wyjątkową jakość i innowacyjność”. Maszyna jest sterowana najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0. Odpowiedni jego upgrade wkrótce zostanie przeprowadzony także w kontekście uruchomionego przed trzema laty plotera Jeti Titan, a w niedalekiej przyszłości obie maszyny będą sterowane z poziomu tego samego RIP-u.

Andrzej Wentland tak motywuje kolejną w ostatnich latach inwestycję w rozwiązanie Agfa Graphics: „Wszystkie dotychczasowe plotery tej firmy spełniły nasze oczekiwania i bardzo pomogły w dynamicznym rozwoju. Podobnie wysoko oceniliśmy kluczowe cechy modelu Anapurna H2050i LED: wysoką jakość i prędkość, świetne atramenty zapewniające właściwą przyczepność oraz zastosowanie promienników UV LED zamiast lamp rtęciowych. Kolejnymi argumentami za wyborem Agfa Graphics były zapewniana przez nią najwyższej jakości obsługa posprzedażowa oraz fakt, że niedaleko – bo w Poznaniu – znajduje się jej lokalny serwis. To daje duże poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza przy kilku maszynach tego samego producenta. Biorąc to wszystko pod uwagę, kwestią był jedynie wybór właściwej maszyny z szerokiego portfolio Agfa Graphics”.

Wkrótce dołączy do nich kolejna maszyna marki Agfa Graphics – jeden z pierwszych rolowych ploterów Avinci DX3200, które zadebiutowały na rynku europejskim podczas wspomnianych targów Fespa 2017. Zakup ten wiąże się ze strategiczną decyzją właściciela Kseroplast-Plus o wejściu w zupełnie nowy dla firmy segment: bezpośredniego zadrukowywania podłoży tekstylnych. „Tym samym otwieramy nowy rozdział w naszej historii – mówi Andrzej Wentland. – Instalacja Avinci DX3200 zbiegnie się w czasie z zakończeniem budowy nowej hali produkcyjnej. Mamy zatem nadzieję, że na początku 3. kwartału br. wszystkie użytkowane przez nas maszyny Agfa Graphics znajdą się w jednym miejscu”.
Przemysław Arabski, Dyrektor Działu Inkjet Agfa Graphics w Polsce, dodaje: „Współpraca z firmą Kseroplast-Plus, dostawa do niej czwartego już rozwiązania oraz rychłe wdrożenie kolejnej maszyny to z jednej strony olbrzymi powód do satysfakcji, z drugiej – gigantyczna odpowiedzialność z naszej strony. Jesteśmy przekonani, że pan Andrzej Wentland dokonał właściwego wyboru, a nowa inwestycja wpłynie na dalszą dynamikę rozwoju jego firmy. Z satysfakcją obserwujemy rozwój tego przedsiębiorstwa i cieszymy się, że przyczyniają się do niego rozwiązania Agfa Graphics. Przed firmą kolejny milowy krok związany z wejściem w rynek tekstylny. To także dla nas jako dostawcy nowe doświadczenie – maszyna Avinci DX3200 to bowiem niedawna premiera rynkowa. Podobnie jak to miało miejsce dotychczas, dołożymy wszelkich starań, by pracowała ona bezawaryjnie i przyczyniła się do dalszych sukcesów rynkowych firmy Kseroplast-Plus”.
Przemysław Arabski podkreśla również bardzo duże zainteresowanie modelem Anapurna H2050i LED wśród polskich klientów: „Wkrótce będziemy świętować 10. wdrożenie tej maszyny w naszym kraju, co jest doskonałym wynikiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że aktywnie promujemy to rozwiązanie dopiero od 3. kwartału ubiegłego roku”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności