Dwa nowe plotery drukujące Agfa w firmie BMT: większy potencjał zadrukowywania podłoży sztywnych i giętkichPoprzedni artykuł 

Przy pierwszym w naszym kraju ploterze Jeti Mira LED MG2732 stoją od lewej: Tomasz Kaczmarek (BMT), Adriana Piotrowska-Ineksiak (Agfa) i Krzysztof Dusza (BMT)
Przy pierwszym w naszym kraju ploterze Jeti Mira LED MG2732 stoją od lewej: Tomasz Kaczmarek (BMT), Adriana Piotrowska-Ineksiak (Agfa) i Krzysztof Dusza (BMT)

W ostatnim czasie park sprzętowy firmy BMT z Gliwic, specjalizującej się w rozwiązaniach i usługach w zakresie identyfikacji wizualnej, rozszerzył się o dwa plotery drukujące Agfa. Pod koniec ubiegłego roku pracę rozpoczęły tu: pierwsza w naszym kraju maszyna Jeti Mira LED MG2732 (dedykowana podłożom sztywnym) oraz jedno z pierwszych w Polsce urządzeń Avinci DX3200 (przeznaczone do zadrukowywania tekstyliów). Oba plotery zastąpiły starsze, dostarczone w 2013 roku rozwiązania marki Agfa, w znaczący sposób zwiększając potencjał produkcyjny i możliwości firmy BMT, zarówno w kontekście standardowej realizowanej przez nią produkcji, jak też zupełnie nowych pomysłów biznesowych, wdrażanych wspólnie z klientami.

„Przekuwamy wizję klienta w rzeczywistość”
To motto od pewnego czasu przyświeca działalności firmy BMT, która – jak zapewnia Tomasz Kaczmarek, jej właściciel – chce być postrzegana nie jako jedna z wielu drukarń wielkoformatowych, ale przede wszystkim jako partner biznesowy i doradca, pomagający wdrażać pomysły i wizje swoich klientów: „Na rynku usług reklamy zewnętrznej i wewnętrznej działamy od blisko 30 lat i bacznie obserwujemy zachodzące na nim zmiany. Widzimy, że dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym – m.in. takim jak niedawno zakupiony przez nas ploter Jeti Mira LED – możliwe są do zrealizowania projekty, których wielu naszych obecnych i potencjalnych klientów obecnie nawet nie bierze pod uwagę. Mam tu na myśli zarówno zastosowanie niestandardowych podłoży, jak też ich dalszą obróbkę – zadruk, odpowiednie uformowanie i wykończenie, wreszcie – właściwe ulokowanie np. w punkcie sprzedaży detalicznej. Zdarza się, że klienci, choćby ze strategicznych dla nas branż – kosmetycznej, modowej czy motoryzacyjnej – trafiają do nas z pewnego rodzaju wizją, którą my – wykorzystując odpowiednią wiedzę i dostępne rozwiązania technologiczne – przekuwamy w rzeczywisty produkt. Czasami są to prototypy, innym razem – produkcja seryjna. W tym celu został powołany do życia dedykowany dział w naszej firmie, który na własne potrzeby nazywamy departamentem innowacji i nowych wdrożeń technologicznych”.
„Zmiana naszego podejścia do biznesu zbiegła się w czasie z decyzją o modernizacji parku sprzętowego – dodaje Krzysztof Dusza, wiceprezes zarządu. – Nie da się bowiem ukryć, że nowo zakupione plotery Agfa oferują zupełnie inny potencjał, zarówno pod względem wydajności, elastyczności oraz jakości, od swoich poprzedników. Z jednej strony możemy dzięki nim z powodzeniem realizować bieżącą produkcję – taką jak systemy POS, rozwiązania z zakresu soft signage czy różnego rodzaju narzędzia reklamowe – jak też wdrażać zupełnie nowe pomysły: eksperymentować z nowymi podłożami, tworzyć prototypy, testować projekty przynoszone przez naszych klientów. Stawiamy na współpracę kompleksową w czym wysokiej jakości, niezawodny sprzęt ma nam pomagać”.

Skokowy wzrost wydajności dzięki inwestycji w ploter Jeti Mira
Większość nowych projektów, jakie wdrażane są przez firmę BMT, powstaje z udziałem podłoży sztywnych, które jeszcze do niedawna były tu zadrukowywane w ploterze Anapurna Mw. To jedno z dwóch rozwiązań – obok maszyny Jeti AquaJet – dostarczonych do gliwickiej drukarni przez firmę Agfa w 2013 roku. „Od tych inwestycji zaczęła się nasza współpraca z tym dostawcą – mówi Tomasz Kaczmarek – która z powodzeniem trwa do dziś, a jej kontynuację stanowią nasze ubiegłoroczne zakupy. W zakresie zadrukowywania mediów sztywnych staliśmy się posiadaczem modelu Jeti Mira LED MG2732, który nawet ciężko porównywać z wcześniej użytkowaną maszyną Anapurna Mw. W ciągu tych kilku lat technologia poszła na tyle do przodu, że nowa inwestycja, jest nie tyle krokiem, ile olbrzymim skokiem do przodu. Mam tu na myśli zarówno wydajność, elastyczność, szeroko rozumiane możliwości technologiczne tego rozwiązania, jak również jego energooszczędność, a co za tym idzie – większą proekologiczność realizowanej w nim produkcji”.
„Ta ostatnia wiąże się z zastosowaniem technologii UV LED, która od pewnego czasu jest standardem we wszystkich ploterach drukujących Agfa z serii Anapurna i Jeti – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak, regionalny szef sprzedaży w polskim dziale druku cyfrowego Agfa. – Tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono tu promiennikami UV LED, które z jednej strony umożliwiają uzyskanie oszczędności (m.in. dzięki wyeliminowaniu etapu rozgrzewania lamp), z drugiej – pozwalają na zastosowanie szerszej palety podłoży, np. materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę”.
Płaski ploter Jeti Mira LED MG2732 umożliwia zadrukowywanie różnorodnych substratów (np. pleksi, PCV, drewna, szkła czy metalu) o maksymalnym formacie 2,69 x 3,2 m z prędkością do 231 m2/h (w trybie ekspresowym). „Już tylko wziąwszy pod uwagę ten parametr widzimy, jak olbrzymim przełomem jest dla nas wdrożenie tej maszyny – mówi Krzysztof Dusza. – Poza wysoką wydajnością i jakością w tym rozwiązaniu – którego wciąż się uczymy – cenimy sobie możliwość podawania użytków z obu stron, niskie koszty eksploatacji (wynikające m.in. ze zredukowanego zużycia atramentu), znakomite przyleganie tuszu do podłoża czy też możliwość uzyskania specjalnych efektów, m.in. imitacji kolorów złotego czy srebrnego. W przypadku tej maszyny nie będzie przesadą zacytowanie znanego powiedzenia „Sky is the limit” – reszta to kwestia naszej wyobraźni”.
Tomasz Kaczmarek wskazuje na jeszcze jeden aspekt związany z inwestycją w rozwiązania Agfa: „Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że maszyny tej firmy cechuje wysoka wytrzymałość i długowieczność. Warto bowiem podkreślić, że po kilkuletniej eksploatacji ploter Anapurna Mw – który sami również nabyliśmy z drugiej ręki – ma szansę z powodzeniem pracować jeszcze przez dłuższy czas u kolejnego użytkownika. Na tle innych urządzeń dostępnych na rynku jest to olbrzymia przewaga firmy Agfa. Podobnie jak zaawansowanie technologiczne jej rozwiązań i liczba wdrożeń maszyn UV LED działających na rynku. Te czynniki powodują, że ploter taki jak Jeti Mira LED staje się niemal naturalnym wyborem”.

Avinci DX3200 – wysokowydajny zadruk materiałów tekstylnych
Jednocześnie z ploterem Jeti Mira LED, w firmie BMT pojawiło się także drugie z nowo zakupionych rozwiązań marki Agfa – rolowa maszyna Avinci DX3200, dedykowana zadrukowywaniu podłoży tekstylnych typu soft signage o szerokości do 3,2 m. Było to jedno z pierwszych wdrożeń tego rozwiązania w naszym kraju. Avinci DX3200 bazuje na technice sublimacyjnej, drukuje z prędkością do 173 m2/h i maksymalną rozdzielczością 1440 x 540 dpi.
„Inwestycja w ploter Avinci DX3200 znakomicie wpisała się w nasz plan modernizacji parku sprzętowego – mówi Tomasz Kaczmarek. – Tu również możemy mówić o pewnego rodzaju rewolucji, gdyż minione lata przyniosły bardzo szybki rozwój technologiczny jeżeli chodzi o plotery do zadrukowywania tekstyliów. Avinci jest tego najlepszym przykładem”.
Urządzenie to jest przeznaczone do produkcji wielkoformatowych wydruków, znajdujących zastosowanie w różnorodnych aplikacjach zewnętrznych i wewnętrznych. Obsługuje szeroką gamę mediów poliestrowych, wykorzystywanych przy takich aplikacjach jak: banery, displeje typu POS, grafika ścienna, reklama zewnętrzna, materiały wystawiennicze czy flagi.
„Poza wysoką wydajnością i jakością warto zwrócić uwagę na specjalne, „inteligentne” algorytmy zapewniające jak najniższe zużycie atramentu, w jakie został wyposażony ten ploter – dodaje Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Z punktu widzenia codziennej eksploatacji, zwłaszcza przy wysokim obłożeniu maszyny, jest to jego istotna zaleta”.
Krzysztof Dusza wskazuje, że – podobnie jak w przypadku mediów sztywnych – firma BMT jest bardzo dobrze przygotowana do obsługi zleceń uwzględniających materiały tekstylne: „Mamy tu ogromne doświadczenie, znakomity park sprzętowy i wykwalifikowaną kadrę, obejmującą zarówno specjalistów ds. drukowania, jak też osoby zajmujące się szyciem czy wykańczaniem finalnych produktów. W przypadku wielu aplikacji, np. materiałów do podświetleń, rynek coraz mocniej odchodzi od typowych banerów właśnie w kierunku tekstyliów. Obserwujemy ten trend u wielu naszych klientów z Europy Zachodniej, do których trafiają wydruki wykonane w BMT. Jesteśmy przekonani, że za sprawą naszej najnowszej inwestycji ta część działalności naszej firmy nabierze jeszcze większego rozmachu”.

„Cieszymy się, że rozwiązania marki Agfa po raz kolejny wzbogaciły park maszynowy firmy BMT. Jej kierownictwo ma bardzo klarowną wizję rozwoju i planów na przyszłość, zarówno w kontekście działalności w Polsce, jak też w innych krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że innowacyjne plotery Jeti Mira LED i Avinci będą dużym wsparciem zarówno przy realizacji bieżącej produkcji i obsługi wysokonakładowych zleceń, jak też przy wdrażaniu niestandardowych, zupełnie nowych, a nawet wizjonerskich pomysłów zgłaszanych przez klientów BMT. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do dalszego, dynamicznego rozwoju tej firmy” – podsumowuje Adriana Piotrowska-Ineksiak.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności