Wymuszona przez okoliczności praca z domu może być równie wydajna jak biurowa. Jednak pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa firmowych danych. Jak sprawić, aby home office nie był okazją dla cyberprzestępców? Oto kilka rad eksperta firmy Canon.
Zagrożenia związane z atakiem cyfrowym z roku na rok stają się coraz bardziej poważne. Wyciek istotnych informacji, przejmowanie firmowej poczty, czy wreszcie oszustwo „na prezesa”, w ramach którego złodzieje podszywają się pod przełożonego, zlecając pracownikom wykonanie przelewu na dużą kwotę, to tylko niektóre pomysły cyberprzestępców na łatwy i szybki zarobek. Na szczęście, wraz z liczbą przestępstw w cyfrowym świecie, rosną możliwości wypuszczanego na rynek oprogramowania. Coraz większa jest także świadomość użytkowników.
Czy wyśrubowane w ostatnich latach normy są wciąż aktualne w czasie pandemii koronawirusa? Duża część obowiązków firmowych przeniosła się z dobrze chronionych biur w domowe zacisza, co może ułatwiać pracę cyberprzestępcom. Ekspert Canon Polska w zakresie cyberbezpieczeństwa, Dariusz Szwed podpowiada, jak chronić wrażliwe dane, pracując z domu.
Zasada 1: Zamykaj i zabezpieczaj urządzenia
Jeżeli nie jesteśmy w domu sami, zawsze pamiętajmy o odpowiednim blokowaniu urządzeń, kiedy kończymy lub zawieszamy pracę. To ochrona głównie przed dziećmi, chcącymi pograć w grę czy sprawdzić coś w internecie. Każda taka aktywność może być potencjalnie szkodliwa, kiedy przez VPN jesteśmy podpięci do firmowej sieci. Przykład? – Nie trzeba od razu mówić o kradzieży danych. Wystarczy wziąć pod uwagę nielegalne pobieranie filmów czy gier, mogące przysporzyć firmie kłopotów – wyjaśnia Dariusz Szwed.
Zasada 2: Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania
W biurze nie martwimy się zazwyczaj o stan cyfrowej infrastruktury – za jej dobry stan odpowiada zazwyczaj specjalny dział IT. Tymczasem, jak wykazują badania, wielu prywatnych użytkowników lekceważy konieczność dokonywania regularnych aktualizacji wykorzystywanego oprogramowania. – To błąd, który może nas dużo kosztować. Bieżące aktualizowanie systemów chroni przed pojawiającymi się nowymi zagrożeniami oraz zapewnia odpowiednią higienę gromadzenia danych – przekonuje ekspert Canon Polska.
Zasada 3: Zabezpiecz swoją drukarkę
Urządzenia zewnętrzne, takie jak drukarki czy skanery mogą być potencjalną bramą ataku cyberprzestępców. – Firmom polecamy zabezpieczenie urządzeń peryferyjnych poprzez wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania chmurowego – mówi Dariusz Szwed. – To rozwiązanie nie tylko dużo bardziej efektywne, ale i tańsze, bo nie wymaga tworzenia całej skomplikowanej struktury bezpieczeństwa. Chmura gwarantuje także automatyczne wdrażanie najnowszych aktualizacji – argumentuje specjalista. Co jednak zrobić, gdy pracujemy z domu i musimy wydrukować dokumenty na domowym urządzeniu? Przede wszystkim warto wiedzieć, czy nasza drukarka posiada podłączenie do internetu. Jeśli tak, musimy upewnić się, że dostęp do niej jest zabezpieczony odpowiednio trudnym hasłem. Oddzielną kwestią jest postępowanie z dokumentami, których więcej nie potrzebujemy. Nie należy wyrzucać firmowych pism do kosza bez pocięcia ich na drobne części. Jeśli nie posiadamy w domu niszczarki, warto poświęcić chwilę na pocięcie dokumentów nożyczkami.
Zasada 4: Sprawdzaj podejrzane wiadomości
Otrzymałeś e-maila od przełożonego z rozporządzeniem przelania sporej sumy pieniędzy? To moment, w którym powinna Ci się zapalić czerwona lampka. – Każdą istotną, a niejasną i podejrzaną dyspozycję, powinniśmy potwierdzić innym sposobem komunikacji. Jeden krótki telefon bądź SMS potrafi uratować naprawdę wiele – ostrzega Dariusz Szwed.
Zasada 5: Stosuj silne hasła dostępu
– Słabe hasła do usług sieciowych stają się łatwą drogą wejścia dla hakerów. Nie powinniśmy używać zarówno oczywistych haseł, takich jak „admin” lub „12345”. Należy także unikać stosowania zbiorczych kluczy dostępu, nadawanych pracownikom w całej firmie. Hasła powinny być unikatowe dla każdego z pracowników i nie powinny być udostępniane nikomu innemu – przestrzega ekspert Canon Polska.
Zasada 6: Nie lekceważ zasad
Podczas pracy z domu nie powinniśmy zapominać o obowiązujących w firmie zasadach. Dotyczy to także wykorzystywanego oprogramowania. Jeśli Twoja firma korzysta z konkretnych rozwiązań technicznych, nie porzucaj ich na korzyść darmowych, a niesprawdzonych i nierzetelnych aplikacji niewiadomego pochodzenia.
Na podstawie informacji Canon Polska Sp. z o.o.