TOP 5 bra­nż re­ali­zu­jących in­we­sty­cje w po­jaz­dy oraz ma­szy­ny i urządze­niaPoprzedni artykuł 

Jak wska­zy­wał ZPL dy­na­mi­ka ryn­ku le­asin­gu po trzech kwar­ta­łach 2020 r. wy­nio­sła -15,2 proc r/r. Na tym tle du­żo le­piej wy­pa­dł San­tan­der Le­asing, który po 9 mie­si­ącach br. od­no­to­wał po­nadryn­ko­we wzro­sty w dy­na­mi­ce fi­nan­so­wa­nia po­jaz­dów oso­bo­wych i ci­ęża­ro­wych oraz ca­łe­go seg­men­tu ma­szyn i urządzeń.

Z per­spek­ty­wy spółki ten okres uda­ło się za­mknąć na spo­rym plu­sie w klu­czo­wych seg­men­tach, ta­kich jak ka­te­go­ria po­jaz­dów oso­bo­wych (wzrost o pra­wie 15 proc. r/r), po­jaz­dów ci­ęża­ro­wych (po­nad +11 proc. r/r), ci­ęża­ro­wych do 3,5t (dy­na­mi­ka +42 proc. r/r). W przy­pad­ku seg­men­tu ma­szyn i urządzeń od­no­to­wa­ny zo­stał wzrost zre­ali­zo­wa­nych in­we­sty­cji na po­zio­mie pra­wie 2 proc. r/r, a szcze­gól­ną ro­lę w tym pro­ce­sie ode­gra­ło fi­nan­so­wa­nie sek­to­ra rol­ni­cze­go, który ze względu na swo­ją spe­cy­fi­kę w mniej­szym stop­niu od­czu­wa kry­zys, z dy­na­mi­ką r/r na po­zio­mie pra­wie 21 proc., ma­szyn i urządzeń do obrób­ki me­ta­li (pra­wie +26 proc. r/r) oraz ma­szyny dla prze­my­słu spo­żyw­cze­go po­wi­ąza­ne­go bez­po­śred­nio z seg­men­tem agro (pra­wie +58 proc r/r).

- Osi­ągni­ęte na ko­niec pa­ździer­ni­ka przez bra­nżę le­asin­go­wą wy­ni­ki to na­dal kon­se­kwen­cje zwi­ąza­ne ze spad­kiem in­we­sty­cji w wy­bra­nych sek­to­rach go­spo­dar­ki. Co nie zmie­nia fak­tu, że po­zo­sta­ła część z nich kon­se­kwent­nie re­ali­zu­je od kil­ku mie­si­ęcy swo­je pla­ny zwi­ąza­ne z roz­wo­jem. To prze­kła­da się bez­po­śred­nio na na­szą kon­dy­cję, która na tle ca­łe­go ryn­ku wy­pa­da na­dal ca­łkiem przy­zwo­icie osi­ąga­jąc im­po­nu­jące przy­ro­sty w ca­łej ka­te­go­rii po­jaz­dów czy ma­szyn i urządzeń. Po po­nad 9 mie­si­ącach br., wi­dać wy­ra­źnie że wpro­wa­dzo­ny przez nas ele­ment wspar­cia przed­si­ębior­ców był klu­czo­wy w ce­lu zmniej­sze­nia ob­ci­ąże­nia fi­nan­so­we­go i w utrzy­ma­niu płyn­no­ści w przed­si­ębior­stwach – pod­kre­śla Da­niel Mro­zek, dy­rek­tor part­ner­stwa stra­te­gicz­ne­go i mar­ke­tin­gu San­tan­der Le­asing.

- Na pod­sta­wie przy­go­to­wa­nej przez nas ana­li­zy po 9 mie­si­ącach br. wy­ni­ka, że za­rów­no w przy­pad­ku in­we­sty­cji w po­jaz­dy oraz ma­szy­nach i urządze­niach do­mi­nu­je różno­rod­no­ść je­śli cho­dzi o pro­fil dzia­łal­no­ści przed­si­ębiorstw. Od­no­to­wa­ny po­ziom skłon­no­ści do ze­wnętrz­ne­go fi­nan­so­wa­nia swo­jej dzia­łal­no­ści w spo­rym stop­niu po­kry­wa się z da­ny­mi, które za­re­je­stro­wa­li­śmy po pierw­szym półro­czu br. co sta­no­wi bar­dzo opty­mi­stycz­ny sy­gnał. Z pew­no­ścią mar­twi brak cho­ćby bra­nży han­dlo­wej, ga­stro­no­mii czy ho­te­lar­stwa, które szcze­gól­nie obec­nie od­czu­wa­ją efek­ty pan­de­mii – mówi Ja­kub Po­ręc­ki, dy­rek­tor sprze­da­ży San­tan­der Le­asing. – Po­wy­ższe przed­sta­wio­ne przez nas da­ne na­dal nie świad­czą o zde­cy­do­wa­nym oży­wie­niu, ale na pew­no da­ją pod­sta­wy do umiar­ko­wa­ne­go opty­mi­zmu co do ko­ńców­ki ro­ku – pod­su­mo­wu­je.

Na pod­sta­wie in­for­ma­cji fir­my San­tan­der Le­asing

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści