Już piąty już rok z rzędu najpopularniejszymi hasłami na świecie są „123456” i „password” (hasło) Pomimo nieustannych napomnień ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności cyfrowej, ludzie nadal wybierają słabe i łatwe do złamania hasła.
Takie ustalenia poczyniła firma NordPass, która każdego roku publikuje listę Najpopularniejszych 200 najgorszych haseł. Aby sporządzić listę, firma oceniła ponad 5 milionów wycieków haseł dostępnych w dark web (ciemnej sieci). Takie bazy danych zawierające hasła pochodzą w większości od użytkowników z Europy i Ameryki Północnej.
„Na przestrzeni lat, w wyniku różnych wycieków i naruszeń danych, powstała ogromna baza danych użytkowników prywatnych. Ostatnio zdaje się nawet, że nie rzadziej niż raz na kilka dni słyszymy o kolejnych takich przypadkach”, mówi Daniel Markuson, ekspert ds. ochrony prywatności cyfrowej w NordVPN. „Dzięki dostępowi do takiej masy danych szczególnie chronionych cyberprzestępcy mogą z nich korzystać na wiele sposobów. Dlatego wykorzystywanie tych samych danych logowania na potrzeby różnych usług, stron internetowych i platform jest niezwykle niebezpieczne”.
Oto dziesięć najgorszych haseł 2020 roku, przygotowanych w ramach rankingu „Najpopularniejszych 200 najgorszych haseł”, których nigdy nie powinno się używać we własnych kontach:
Jak stworzyć silne hasło?
Kilka wskazówek od Daniela Markusona z NordVPN na temat tego, jak w ciągu dziesięciu minut stworzyć silne hasło, którego nie zapomnisz:
Korzystanie z tych wskazówek natychmiast poprawi Twoje hasła i uczyni je silniejszymi. Silne hasła są szczególnie ważne w przypadku usług i stron internetowych, na których udostępnia się najbardziej poufne informacje. Dotyczy to bankowości internetowej, stron z zakupami, domowej sieci Wi-Fi, osobistej i służbowej poczty elektronicznej, a także niektórych kont w mediach społecznościowych.
Na podstawie informacji firmy Nordvpn
Obraz Christoph Meinersmann z Pixabay