Recykling materiałów jest uważany za ważny element gospodarki w obiegu zamkniętym, ale nowe badanie opublikowane w Nature Sustainability kwestionuje potencjalne korzyści środowiskowe wynikające z recyklingu papieru.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale University i University College London, recykling materiałów papierowych może nie być tak dobry, jak uważamy. Badanie opublikowane w Nature Sustainability w październiku 2020 r. wskazuje, że szczególnie recykling materiałów papierowych może mieć negatywny wpływ na klimat.
Autorzy ostrzegają, że wysiłki na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym powinny dokładnie rozważyć konsekwencje energetyczne recyklingu produktów papierniczych. Dochodzą do wniosku, że papier z recyklingu prawdopodobnie przyniesie ograniczone korzyści dla klimatu i większy wpływ na klimat niż produkcja świeżego papieru na bazie włókien.
Głównym powodem jest to, że produkcja papieru z recyklingu zużywa więcej energii kopalnej niż produkcja nowego papieru. Recykling papieru wykorzystuje energię elektryczną z sieci lub gaz ziemny - źródła energii o wysokiej zawartości źródeł kopalnych. Świeży papier z włókien może być wytwarzany przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych z produktów ubocznych procesu roztwarzania drewna.
W raporcie dodano, że bez radykalnych zmian w koszyku energetycznym wykorzystywanym do recyklingu wzrośnie emisja paliw kopalnych. „Musimy uważać na założenia, że recykling lub ogólnie gospodarka o obiegu zamkniętym zawsze będzie mieć pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne” - mówi jeden z autorów raportu, Paul Ekins z Instytutu Zrównoważonych Zasobów University College London.