Recykling materiałów jest uważany za ważny element gospodarki w obiegu zamkniętym, ale nowe badanie opublikowane w Nature Sustainability kwestionuje potencjalne korzyści środowiskowe wynikające z recyklingu papieru.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale University i University College London, recykling materiałów papierowych może nie być tak dobry, jak uważamy. Badanie opublikowane w Nature Sustainability w październiku 2020 r. wskazuje, że szczególnie recykling materiałów papierowych może mieć negatywny wpływ na klimat.
Autorzy ostrzegają, że wysiłki na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym powinny dokładnie rozważyć konsekwencje energetyczne recyklingu produktów papierniczych. Dochodzą do wniosku, że papier z recyklingu prawdopodobnie przyniesie ograniczone korzyści dla klimatu i większy wpływ na klimat niż produkcja świeżego papieru na bazie włókien.
Głównym powodem jest to, że produkcja papieru z recyklingu zużywa więcej energii kopalnej niż produkcja nowego papieru. Recykling papieru wykorzystuje energię elektryczną z sieci lub gaz ziemny - źródła energii o wysokiej zawartości źródeł kopalnych. Świeży papier z włókien może być wytwarzany przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych z produktów ubocznych procesu roztwarzania drewna.
W raporcie dodano, że bez radykalnych zmian w koszyku energetycznym wykorzystywanym do recyklingu wzrośnie emisja paliw kopalnych. „Musimy uważać na założenia, że recykling lub ogólnie gospodarka o obiegu zamkniętym zawsze będzie mieć pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne” - mówi jeden z autorów raportu, Paul Ekins z Instytutu Zrównoważonych Zasobów University College London.
„Te wnioski są zgodne z tym, co widzimy na rynku” - mówi Johan Granås, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Iggesund Paperboard. „Jest całkiem jasne, że produkcja papieru lub tektury z włókien pochodzących z recyklingu ma generalnie większy wpływ na klimat niż produkcja
papieru ze świeżych włókien”.
Granås zwraca uwagę, że na przykład Iggesund emituje 33 kg na tonę bezpośredniej emisji CO2 podczas produkcji tektury Invercote, podczas gdy jeden z wiodących europejskich producentów włókien z recyklingu emituje 294 kg na tonę emisji CO2, zgodnie z własnym raportem środowiskowym firmy. Emisje są nawet wyższe wśród niektórych amerykańskich firm zajmujących się recyklingiem papieru, które uwalniają ponad 1000 kg na tonę.
Niemniej jednak Granås uważa, że materiały na bazie włókien powinny być nadal poddawane recyklingowi, zwłaszcza jeśli można wykorzystać więcej energii odnawialnej. „Włókno świeże i włókno pochodzące z recyklingu to części tego samego systemu materiałowego i niezwykle od siebie zależne. Jeśli nikt nie produkuje świeżego błonnika, na dłuższą metę nie będzie niczego do recyklingu. A gdybyśmy nie mieli włókna pochodzącego z recyklingu, dzisiejsza produkcja świeżego włókna nie byłaby w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb ”- podkreśla.
Na podstawie informacji Iggesund Paperboard