"Rejestracje" – wystawa Rafała Labijaka w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w GrębociniePoprzedni artykuł 

22 września o g. 18.00 zapraszamy do naszej Mini Galerii na wernisaż prac Rafała Labijaka pt. Rejestracje. Prace powstałe w 2021 roku są szkicami emocjonalnymi.

Źródłem inspiracji są odnalezione stare tablice rejestracyjne, które przywodzą na myśl tysiące godzin spędzonych za kierownicą, mnogość sytuacji w jakich uczestniczyłem, zmieniające się krajobrazy, piękno i szpetota mijanych okolic. W opozycji do chwil nagłych fascynacji pozostają wspomnienia znużenia i oślepiających świateł z przeciwka. W pracach tych brakuje szczegółów, jak w szybko przewijających się obrazach za oknem pędzącego samochodu, gdzie jako kierowca nie miałem możliwości skupić się na detalu. Jednak każda z prac to wspomnienie konkretnych miejsc, sytuacji, wydarzeń poprzez emocjonalny odcisk kolorów, gestów, form na papierze, będący materializacją odcisku danej sytuacji pozostawionego w moim umyśle.

Rafał Labijak (ur. 1968) malarz mieszkający w Poznaniu, aktywny w Poznaniu, Berlinie i Ostrawie, gdzie w latach 2015-2016 tworzył na terenie zrewitalizowanego poprzemysłowego kompleksu hutniczo-górniczego Vitkovice. Absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni prof. UAP Wojciecha Gorączniaka. W latach 1987-1992 studiował na Politechnice Poznańskiej. W 2004-2005 wolny słuchacz w VIII Pracowni prof. Józefa Walczaka w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2014 uczestniczył w Plenerach i Spotkaniach Sztuki i Działań Społecznych organizowanych przez prof. Janusza Marciniaka (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Fundację Signum. Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej, uwagą i jej deficytem oraz społecznymi relacjami w epoce smarfonowej rewolucji. Stosuje techniki tradycyjne, takie jak olej i akryl na płótnie, monotypia, a także eksperymentuje z technikami własnymi.

Wystawy indywidualne:

  • 2013 Muzeum Pracownia Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu, kurator: Janusz Marciniak.
  • 2016 Malarstwo Rafała Labijaka. Kurator: Wojciech Gorączniak. Ostrava, Dolni Oblast Vitkovice. Katalog Rafał Labijak: malarstwo, red. W. Gorączniak, R. Labijak, J. Marciniak, tłum. M. Turski, Poznań-Ostrava 2016.
  • 2020 Smart Canvas: malarstwo Rafał Labijaka. Kuratorka: Ewelina Jarosz. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Katalog Rafał Labijak Smart Canvas, red. E.Jarosz, Sopot 2020.
  • 2021 Pralnia, Rafał Labijak. Kurator: Tomasz Desko. Galeria MO w Poznaniu.

Wystawy zbiorowe:

  • 2016 Collegium Phisicum UAM; wystawa w Galerii Jednego Obrazu,
  • 2018 Galeria Refektarz, Krotoszyn, wystawa zbiorowa Empatia: sztuka i życie, kurator: Janusz Marciniak. Wystawie towarzyszył katalog.

Na podstawie informacji Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności